Powered by Smartsupp

Kompresorové oleje

Kompresorové oleje jsou speciální typy maziv, které se používají v kompresorech tedy zařízeních na stlačování vzduchu či jiných plynů. Tyto oleje jsou navrženy tak, aby poskytovaly vysokou účinnost a ochranu při provozu kompresoru. Některé typy těchto olejů se používají také jako vývěvové oleje tedy na mazání zařízení na výrobu podtlaku.

Kompresorové oleje musí splňovat několik specifických požadavků vzhledem k nárokům na provoz kompresoru. Patří sem vysoká tepelná stabilita, odolnost proti oxidaci a protikorozní ochrana. Kompresorové oleje musí také mít dobré mazací vlastnosti a schopnost udržet správnou viskozitu při různých teplotách, odolnost vůči různým pracovním médiím aj. Oleje vývěvové pak navíc vynikají nízkou tenzí par, aby se olej při hlubokém podtlaku v tenké vrstvě neodpařoval a tedy neubýval.

Existuje několik různých typů kompresorových olejů, které se liší svým základovým olejem, chemickým složením a vlastnostmi. Většina z nejčastěji používaných typů jsou vyráběny na bázi minerálního oleje, syntetického oleje např. PAO, případně na bázi polyglykolů. Výběr správného oleje závisí na konkrétním typu kompresoru, provozních podmínkách a výrobcem doporučených specifikacích. Při volbě kompresorového oleje je vždy nutné, řídit se pokyny výrobce kompresoru a dodržovat jeho doporučení.

Nevíte si rady?

Poradna a informace ze světa maziv

Mazivářské mýty, Mýtus první - kdo a jak vyrábí základové oleje

Článek Ing. Jaroslava Černého z VŠCHT v Praze vyjasňující mýty, které zahalují oblast výroby olejů.

Celý článek
Mazivářské mýty, Mýtus druhý - kvalita základových mazacích olejů

Pokračování seriálu Ing. Jaroslava Černého z VŠCHT v Praze o motorových olejích. Týkající se problematiky kvality základových olejů a jejich vlivu na kvalitu motorových olejů. Text je ke stažení také ve formátu PDF.

Mazivářské mýty, Mýtus třetí - minerál, polosyntetika, syntetika

Již třetí pokračování seriálu Ing. Jaroslava Černého z VŠCHT v Praze o motorových olejích. V tomto díle se pan Černý zaměřuje na omyly související s označováním olejů. Text je ke stažení také ve formátu PDF.

Diskuzní fórum