Powered by Smartsupp

Pro veterány

Motorové oleje pro veterány jsou speciální typy olejů, které se používají k mazání a ochraně starších spalovacích motorů jako jsou benzinové nebo naftové motory v automobilech, motocyklech, a jiných historických motorových zařízeních. Hlavním úkolem těchto olejů je snižovat tření a opotřebení v pohyblivých částech motoru často již s většími vůlemi a zlepšovat jeho celkovou výkonnost a prodloužit životnost.

Motorové oleje musí obecně splňovat několik klíčových vlastností, které jsou nezbytné pro jejich účinnou a bezchybnou funkci:

  1. Viskozita: Viskozita charakterizuje tekutost oleje a jeho schopnosti protékat mezi různými pohyblivými částmi motoru. Motorový olej musí mít vhodnou viskozitu při různých teplotách, aby zajistil dostatečné mazání v chladných i horkých podmínkách.
  2. Teplotní stabilita: Motorový olej musí být schopen odolávat vysokým teplotám, kterým je motor vystaven během provozu. Teplotní stabilita zabraňuje rozkladu oleje a vzniku usazenin, což by mohlo vést k nežádoucím problémům.
  3. Oxidace a koroze: Motorový olej by měl být odolný proti oxidaci, což je proces, kdy olej reaguje s kyslíkem degraduje a ztrácí své vlastnosti. Také by měl zabraňovat korozi kovových částí motoru.
  4. Čisticí detergentní schopnost: Motorový olej by měl být schopen odstraňovat nečistoty a saze, které vznikají v důsledku spalování paliva. To pomáhá udržovat motor čistý a zlepšuje jeho výkon. U starších nebo historických motorů není tato schopnost mnohdy vyžadována nebo může být naopak na závadu a to v případech, kdy byl v minulosti dlouhodobě v motoru používán neaditivovaný olej.
  5. Disperzní schopnosti: Schopnost dispergace znamená, že olej udržuje nečistoty, které jsou detergenty odstraněny z funkčních ploch motoru, v jemné suspenzi, aby nedocházelo k usazování nebo tvorbě kalů.
  6. Tlumení hluku: Motorový olej může také hrát roli v tlumení hluku vznikajícího pohybem pístů a dalších součástí motoru.
  7. Kompatibilita s těsněními: Olej by neměl poškozovat těsnění v motoru a měl by být kompatibilní s použitými materiály.

Vlastnosti motorového oleje jsou obecně specifikovány mezinárodními viskozitními a výkonovými normami případně speciálními normami výrobců automobilů. Výběr správného oleje je důležitý, aby se motoru zajistila optimální ochrana a výkon. Při volbě motorového oleje je nutné držet se vždy doporučení výrobce motoru a jím doporučených specifikací.

Nevíte si rady?

18 produktů
Filtrace
18 produktů

Poradna a informace ze světa maziv

Mazivářské mýty, Mýtus první - kdo a jak vyrábí základové oleje

Článek Ing. Jaroslava Černého z VŠCHT v Praze vyjasňující mýty, které zahalují oblast výroby olejů.

Celý článek
Mazivářské mýty, Mýtus druhý - kvalita základových mazacích olejů

Pokračování seriálu Ing. Jaroslava Černého z VŠCHT v Praze o motorových olejích. Týkající se problematiky kvality základových olejů a jejich vlivu na kvalitu motorových olejů. Text je ke stažení také ve formátu PDF.

Mazivářské mýty, Mýtus třetí - minerál, polosyntetika, syntetika

Již třetí pokračování seriálu Ing. Jaroslava Černého z VŠCHT v Praze o motorových olejích. V tomto díle se pan Černý zaměřuje na omyly související s označováním olejů. Text je ke stažení také ve formátu PDF.

Diskuzní fórum