Powered by Smartsupp

Hydraulické oleje

Hydraulické oleje představují klíčovou složku v hydrostatických a hydrodynamických systémech, poskytující silovou transmisi a umožňující plynulý pohyb mechanických komponentů, jako jsou písty a válce. S přenosem tlaku generovaným hydraulickými čerpadly jsou hydraulické oleje esenciální pro chod a ovládání rozmanitých mechanických zařízení, a také pro hydrodynamický přenos sil.

Aby splňovaly vysoce postavené nároky na provozní spolehlivost těchto systémů, musí hydraulické oleje prokázat vysokou kvalitu a stabilitu, zejména v oblasti viskozity, a to i za různých teplotních podmínek. Protioděrové a protizadírací vlastnosti jsou stěžejní pro minimální opotřebení hydraulických zařízení. Dále je nezbytná dobrá protikorozní a protipěnící schopnost, stejně jako efektivní odlučivost vzduchu. Pro správnou a bezporuchovou funkci hydraulického zařízení je zásadní  rovněž vysoká čistota hydraulického oleje.

Hydraulické oleje jsou obvykle vyráběny na bázi minerálních nebo syntetických olejů, často jako nasycené estery, které jsou ekologicky přijatelné a biologicky odbouratelné. Výběr konkrétního typu hydraulického oleje je závislý na specifických vlastnostech, provozních podmínkách, očekávané životnosti a dalších faktorech. Je důležité se řídit doporučeními výrobce daného zařízení ohledně typu a specifikace oleje. Výběr konkrétního typu hydraulického oleje je závislý na specifických vlastnostech, provozních podmínkách, očekávané životnosti a dalších faktorech. Je důležité řídit se doporučeními výrobce daného zařízení, ohledně typu a specifikace oleje.

Poradna a informace ze světa maziv

Mazivářské mýty, Mýtus první - kdo a jak vyrábí základové oleje

Článek Ing. Jaroslava Černého z VŠCHT v Praze vyjasňující mýty, které zahalují oblast výroby olejů.

Celý článek
Mazivářské mýty, Mýtus druhý - kvalita základových mazacích olejů

Pokračování seriálu Ing. Jaroslava Černého z VŠCHT v Praze o motorových olejích. Týkající se problematiky kvality základových olejů a jejich vlivu na kvalitu motorových olejů. Text je ke stažení také ve formátu PDF.

Mazivářské mýty, Mýtus třetí - minerál, polosyntetika, syntetika

Již třetí pokračování seriálu Ing. Jaroslava Černého z VŠCHT v Praze o motorových olejích. V tomto díle se pan Černý zaměřuje na omyly související s označováním olejů. Text je ke stažení také ve formátu PDF.

Diskuzní fórum