Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

FF

Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od FF »

Koľkí z vás sa pozerajú pred štartom, či im svieti kontrolka tlaku oleja? U moderných automobilov bude asi nejaká ikonka, ale princíp +/- podobný...

Zaujíma ma to preto, lebo som sa viackrát stretol s tým, že niekto tvrdil, že keby bol problém s mazaním, tak sa mu predsa rozsvieti kontrolka oleja a na otázku, že ako vie, či ju nemá "vypálenú" vyvalil na mňa oči... :shock: :wink: :mrgreen:
Uživatelský avatar
Misojogi
Příspěvky: 2341
Registrován: čtv črc 07, 2011 14:20
Bydliště: Bratislava

Re: Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od Misojogi »

ziarovka ako kontrolka byva poddimenzovana a to zamerne
dovod je vysoka zivostnost a spolahlivost ...
takze obavy su male

napriek tomu: pri starte sa ma rozsvietit a az po rozbehnuti motora ked stupne tlak zhasnut
tak vieme ze spravne indikuje ...
Tieto auta mam na krku:

Daewoo Matiz 0,8 l 37kW rok 2001
Seat Inca SDI 47kW AEY
PSA Berlingo 1,4 l 55kW KFW
PSA Xara Picasso 1,6l 80kW NFU
Touran diesel 2006
Rexton SsangYong 2010

uzitocne info: post27317.html#p27317
Návštěvník

Re: Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od Návštěvník »

Např. u soudobých koncernových vozů se kontrolka tlaku mazání rozsvítí za chodu motoru pouze v případě, že je tlak nižší než ... (nějaká stanovená hodnota pro ten či onen typ motoru) a zároveň se auto pohybuje rychlostí vyšší než 20 km/h. Obě podmínky přitom musejí být splněny současně, jinak se nerozsvítí! :twisted:
Návštěvník

Re: Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od Návštěvník »

Misojogi píše:... a az po rozbehnuti motora ked stupne tlak zhasnut
tak vieme ze spravne indikuje ...
Nikoli, takhle tomu už dnes není: u moderních vozů zhasíná již v momentě startování, nikoli však proto, že by mazací systém byl už natlakován! :x
FF

Re: Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od FF »

Tie "moderné" kontrolky majú asi na starosti tí istí inžinieri, ktorí pracujú aj na "kurvítkach"... ...proste: zadretý motor = ďalší kšeft...
Návštěvník

Re: Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od Návštěvník »

Údajně je to tak udělané proto, aby řidiče neznervózňovalo to, že kontrolka po studeném startu ještě chviličku svítí a za nízkého volnoběhu ve vedru by mohla dokonce problikávat... :mrgreen:
emge
Příspěvky: 370
Registrován: pon bře 12, 2012 22:33

Re: Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od emge »

Na Felicii kontrolku sledujem vždy. Okrem signalizácie mazania vypovedá aj o kvalite (správnej funkcii) olejového filtra, presnejšie o jeho spätnom ventile.
Pri kvalitnom filtri kontrolka zhasne takmer okamžite po naštartovaní. Ak svieti dlhšie, tak je niekde chyba.
Návštěvník

Re: Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od Návštěvník »

emge píše:... Ak svieti dlhšie, tak je niekde chyba.
No vidíš, u moderní škodovky by Tě to neznervózňovalo, poněvadž bys o tom nevěděl. :lol:
emge
Příspěvky: 370
Registrován: pon bře 12, 2012 22:33

Re: Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od emge »

Tak, tak, pokrok nezastavíš... :D
LUKE

Re: Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od LUKE »

jj. napriklad aj u mna (1.6AEE ) je to tak ze kontrolka mazania zhasina este pred startom... Ale budem asi trochu offtopic... Vie mi niekto povedat ako pri tomto motore funguje ta kontrolka? Par krat sa mi stalo ze v zakrute sa rozsvietila kontrolka a zaznel varovny signal... ale olej bol po vrchnu risku... Olej menim pravidelne kazdych 7500km... Co vlastne snima to cidlo? Hladinu oleja alebo tlak v mazacej sustave???
FF

Re: Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od FF »

...ono u moderných áut aj teplota chladiacej kvapaliny je "modifikovaná" a to tak, že v rozmedzí teplôt cca 70°C až cca 110°C sa ručička drží v strede na "90°C" bez pohnutia - ale zasa chápem výrobcov, lebo už som počul odborné komentáre, že keď je na Felde 100°C v lete v kolóne, tak treba vymeniť chladič! :lol: :wink: :mrgreen: :idea:
v.vilik

Re: Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od v.vilik »

Kontroluji tak 2x až 3x do roka, celkem zbytečně, jen pro dobrý pocit, protože mě to olej nežere a náhlý úbytek hlídá elektronika. I kdyby nakrásně praskla ta předimenzovaná žárovka, tak je tu ještě zvukové znamení, které se nedá přeslechnout.
Návštěvník

Re: Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od Návštěvník »

LUKE píše:... Co vlastne snima to cidlo? Hladinu oleja alebo tlak v mazacej sustave???
Tlakové čidlo je tam vždy, hladinoměr jaksi navíc mají jen některé vozy. Pokud tam jsou obě dvě věci, má každá obvykle svoji samostatnou kontrolku.
Návštěvník

Re: Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od Návštěvník »

FF píše:... že v rozmedzí teplôt cca 70°C až cca 110°C sa ručička drží v strede na "90°C" bez pohnutia ...
A dav je nadšen z toho, jak přesně jim to drží teplotu! :P :twisted: :mrgreen:
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Pozeráte pred štartom na kontrolku oleja?

Příspěvek od Jezevcik »

Návštěvník píše:
FF píše:... že v rozmedzí teplôt cca 70°C až cca 110°C sa ručička drží v strede na "90°C" bez pohnutia ...
A dav je nadšen z toho, jak přesně jim to drží teplotu! :P :twisted: :mrgreen:
Nediv se.Po těch letitých nervech s ručičkou u 100-130 si škodovkáři také chtějí užít trochu klidu a"bezpečí".Měl jsem jednou půjčenou 120 a bezprostředně po natankování mi v první prudší zatáčce klesla ručička k nule a rozsvítilo se hladové oko.
S těmi dvěma kontrolkami máš pravdu.Starý Trafic měl skutečně nezávislé na hladinu i tlak.Vzhledem k tomu,že tento konkretní trochu papal olej,tak jsem jí párkrát zahlédl v akci.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Odpovědět