aditiva do oleja

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pitris JUNIOR
Příspěvky: 1830
Registrován: pát kvě 23, 2014 17:10
Bydliště: Brno

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Pitris JUNIOR »

Tak. A toto tu teď zarámujte 👍
Kia CEED 1.6 GDI 99kW N98 + Mannol 9950
Amsoil EU Car Formula 5w40
Následuje - Millers Oils CFS NanoDrive 5W40
Kumho Ecsta HS52 205/55 R 16 XL 94 V
Vredestein Snowtrac 5 205/55-R16
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5793
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od jerome »

1.9JTD píše: pon led 15, 2024 16:25Čiže výrobci robia a predávajú aditíva do vlastných dokonalých olejov, aby ich pokazili alebo ošklbali zákazníka - hmmm...
Aj keď nie som zástanca podobných aditiv, či už do oleja, alebo paliva, myslím si,že v niektorých prípadoch môžu byť prospešné. Ak má niekto...ako by som to napísal, aby sa niekto neurazil... auto v ktorom bola nie najšťastnejšie vyrobená či už prevodovka,alebo motor a takých je hodne, tak podľa mňa mu môže aditívum hooodne pomôcť. Dokážu vytvoriť na povrchu vrstvu s mimoriadnymi vlastnosťami :!: :idea: Teraz si vlastnej uvedomujem, že nie že nie som zástanca, ale proste väčšinou mám auto kde ich nepotrebujem použiť :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
vik2
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 17, 2022 7:21

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od vik2 »

add.: Durex

Kdysi při čtení starších témat tohoto fóra jsem narazil na odkaz německého oil klubu. to jsem zíral.
skopčáci mají víc peněz a tak kde kdo tam testuje jetej olej a dávají tam rozbory.(opotřebení motoru)
Je tam jasně vidět, že není jedno jestli dáš levný olej nebo značkovej.

A pak ještě zajímavost, dělají dvě věci, které tady obecně jsou kritizované
1. lejou aditiva (archoil, LM, ...)
2. míchají oleje, ale ne z nouze, cíleně. 50/50 třebas 5w-30 a 10W-60. ruzné kombinace, dokonce i značky...
Uživatelský avatar
Pitris JUNIOR
Příspěvky: 1830
Registrován: pát kvě 23, 2014 17:10
Bydliště: Brno

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Pitris JUNIOR »

Myslíš asi oil-club.de

Lustruji to celkem často.
Kia CEED 1.6 GDI 99kW N98 + Mannol 9950
Amsoil EU Car Formula 5w40
Následuje - Millers Oils CFS NanoDrive 5W40
Kumho Ecsta HS52 205/55 R 16 XL 94 V
Vredestein Snowtrac 5 205/55-R16
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Durex »

S jedním mondeem sem nejezdil 100 000 km na olej z Lidlu. Auto mělo 300 najeto. Žádnou spotřebu oleje a měnil sem po 7000 km. Do svého mb e 320 jsem dával mogul racing. Měnil sem po 8000 km. Spotřeba oleje žádná. Myslím,že s lepším olejem by to nebylo jiné 😁

Ono stejně časem přijde jiný problém,než je olej. Rez, nehoda,mechanická závada,zpuchření gufer,turbo atd. Toto se týká normálních aut s normálními motory. Pokud si koupím auto,který má malý foukáný motor a trápí mě jev lspi,tak místo toho,aby výrobce upravil rádce řazení, tak si někdo dá tu práci a vytvoří olej. A pak je spousta lidí v pasti. Přitom by stačilo to auto točit a používat normální olej. Jo,ono by to pak žralo víc než ten dvoutunový mercedes... ale zase bych měl životnost 1000 000 km...

Jenže to už dnes taky není cílem...nicméně pořád ty motory můžou najet dost kilometrů jako jejich předchůdci z 90 let. Zaměřil bych se na celkový servis auta a hlavně jak s tím jezdím za studena a v zimě. Tam mám totiž 80% veškerého opotřebení motoru
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Uživatelský avatar
Pitris JUNIOR
Příspěvky: 1830
Registrován: pát kvě 23, 2014 17:10
Bydliště: Brno

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Pitris JUNIOR »

I s horším olejem, pokud vyměníš včas, se funguje na klid. To je za mě základ.
Kia CEED 1.6 GDI 99kW N98 + Mannol 9950
Amsoil EU Car Formula 5w40
Následuje - Millers Oils CFS NanoDrive 5W40
Kumho Ecsta HS52 205/55 R 16 XL 94 V
Vredestein Snowtrac 5 205/55-R16
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27560
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Pitris »

vik2 píše: stř led 17, 2024 16:21 odkaz německého oil klubu....
Oni si (a nejen) tam někteří myslí i že API GL5 je lepší jak GL4 ☹️
vik2 píše: stř led 17, 2024 16:21 a pak ještě zajímavost, dělají dvě věci, které tady obecně jsou kritizované
1. lejou aditiva (archoil, LM, ...)
2. míchají oleje, ale ne z nouze, cíleně. 50/50 třebas 5w-30 a 10W-60. ruzné kombinace, dokonce i značky...
Stran přidávaných aditiv do motorového oleje tady už toho bylo napsáno mraky. Některá uškodí, některá neudělají nic a jiná třeba v něčem i pomůžou. Ale zázrak to nebude. Ale které udělá co? A s jakým olejem?
A to míchání olejů? Smíchat ve stejné API a ACEA různé značky jde. Na dolití ke konci intervalu klidně. Ale nové? Proč? Ale jde to.
Různé třídy? Je lepší nějaký olej než žádný olej, ale jinak? Proč?
A různé SAE? Půl na půl 5w30 a 10w60? Proč? Výsledek nebude 7,5w45.... Co z toho bude? Kdo ví ☹️ Mazat to ale bude.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
jarson1
Příspěvky: 2099
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od jarson1 »

...asi maju pretlak v penazenke a pokusaju sa vyrobit lacny 10w40 touto pozoruhodnou metodou :mrgreen:
Ale vsak co by sme nechceli...nemci. Ved ti robia inaksie blbosti.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
vik2
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 17, 2022 7:21

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od vik2 »

Spousty "proč". Ale na to se jich přes goooogl transku nezeptám. Je zajímavé, krom jiného, že tyhle pokusy dělají na docela drahých autech.
Primárně jsem tam pročítal ty rozbory jetého oleje.
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Durex »

Abych nebyl úplně mimo téma,tak aditivum v oleji,ktere nějakým způsobem funguje,tak to ale neznamená,že sem vyřešil příčinu. Aditivem řeším jen následek. Protože motor nebo převodovka musí fungovat na klasický olej. Ano,pokud stavím něco soutěžního a mám poddimenzovane díly tak různá aditiva mi mohou pomoct. Ale to se netýká běžného ježdění po silnici.

Taky nevidím důvod k míchání olejů. Tedy krom případů,že sem někde na dovče a začne mi mizet olej a tak beru cokoliv z místní benzinky. Takhle sem třeba v Albánii nalil do motorky autový olej. Doma sem to pak hned vyměnil. V těchto případech jde použít i olej pro naftové motory do benzinového motoru. Protože cokoliv je lepší než nic. Taky sem to už takto řešil.

Míchání viskozit se dělá docela běžně, ale u tlumičových olejů. Takže tady pro 95% lidi na fóru taky úplně téma mimo jejich běžný den.

Jinak to,že je olej levný,ještě neznamená, že bude špatný. Naopak se dost často setkávám s tím,že lidi používají super závodní drahé oleje a je to pro motor daleko horší a snižují si životnost motoru.

Dobře postavený motor vydrží fakt moc a spíš než olej nebo aditiva mají podstatnější vliv moje zacházení jak už sem to tady napsal. Každý den obzvlášť v zimním období je to po ránu vidět kdekoliv na silnici nebo ve městech,jak se nakládá studeným motorům. Když si vezmu,že v létě ohřeju olej na provozní teplotu za cca 20 km ...
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Uživatelský avatar
Pitris JUNIOR
Příspěvky: 1830
Registrován: pát kvě 23, 2014 17:10
Bydliště: Brno

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Pitris JUNIOR »

Durex píše: čtv led 18, 2024 9:38
Jinak to,že je olej levný,ještě neznamená, že bude špatný. Naopak se dost často setkávám s tím,že lidi používají super závodní drahé oleje a je to pro motor daleko horší a snižují si životnost motoru.
Přesně, nemálo z nás kupovalo Mogul za pár korun, přitom to byl pecka olej 👍
Na druhou stranu nemálo z uživatelů kupuje například Magnatec, protože Castol je přeci TOP olej a nic není lepšího když je tak drahý.
Kia CEED 1.6 GDI 99kW N98 + Mannol 9950
Amsoil EU Car Formula 5w40
Následuje - Millers Oils CFS NanoDrive 5W40
Kumho Ecsta HS52 205/55 R 16 XL 94 V
Vredestein Snowtrac 5 205/55-R16
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Durex »

No magnatec je jen drahý normální olej. Já myslel používání opravdu závodních špičkových olejů ve 2t,které jsou stavěny pro motokáry,které točí 20 000 ot a lidi s tím jezdí enduro. Naprosto krásný příklad nevhodně voleného oleje. Je to opravdu top olej,ale v tomto konkretnim případě způsobí opak.
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Uživatelský avatar
Pitris JUNIOR
Příspěvky: 1830
Registrován: pát kvě 23, 2014 17:10
Bydliště: Brno

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Pitris JUNIOR »

Jo takhle, já to bral spíš jako kupování předraženého nic, co žije jen že zašlé slávy značky. 👍
Kia CEED 1.6 GDI 99kW N98 + Mannol 9950
Amsoil EU Car Formula 5w40
Následuje - Millers Oils CFS NanoDrive 5W40
Kumho Ecsta HS52 205/55 R 16 XL 94 V
Vredestein Snowtrac 5 205/55-R16
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27560
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Pitris »

Já bych tady možná doplnil, že VŽDY je lepší i levnější olej (pokud teda plní to co motor potřebuje) měněný dřív než přejíždět "superolej". A nejlepší olej je jeho včasná výměna. To co píše Durex je pravda a i levný olej zaručí standardní mazání a ochranu motoru - a znovu: pokud teda plní to co motor potřebuje; a když se vymění včas (což však někdy může být i jen třetina toho co předepíše výrobce motoru), bude to OK. ALE....
Když někdo chce (ať už z jakéhokoliv důvodu) to mazání a ochranu motoru na vyšší úrovni, použije olej třeba na esterovém základu, opravdu plně syntetický (PAO, PIO) či s výkoným aditivačním balíčkem - ať už s obsahem boru, molybdenu, wolframu, titanu atd. Ovšem i tak je nutno dbát na včasnou výměnu, jinak ty benefity onoho oleje stejně přijdou vniveč.
A ještě je nutno si uvědomit že třeba racing olej, který bude super v závodním autě na okruhu a TAM nabídne excelentní mazání a ochranu motoru, tak pro běžné ježdění a/nebo krátké pojížďky se moc nehodí protože je přizpůsoben jiným podmínkám....
Stejně tak jako/když si někdo myslí že když použije třeba náklaďákový olej kde se ten může měnit třeba po 40 tkm, že ho pak dlouho může nechat v osobáku. NE. Ten olej je aditivován jinak a pro jiné podmínky - a do osobáku bude špatná volba ho nejenom vůbec použít, natož pak i na tak dlouho.
A nechat motor nejen vlažnou jízdou ohřát, ale i po svižné jízdě ho dochladit, a vědět že nejhorší pro něj je to honit studený a jízda v otáčkách těsně nad volnoběhem.
A ještě jedna věc kterou tu Durex zmiňoval taky: myslet i na ostatní provozní kapaliny a věci v autě. Převoďák a chladicí kapalina chce měnit taky (bez ohledu na to že jsou někde údajně celoživotní), jsou tam filtry, svíčky, rozvody, brzdy, atd. atd. A pak pneumatiky, tlumiče, ******

Sorry (a nejen tím koncem) za off topic.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
vik2
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 17, 2022 7:21

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od vik2 »

Teď už není co dodat...snad jen, že u stálých čitatelů tohoto fóra jsem věci kolem včasnosti výměn kapalin a údržby bral jako samozřejmost.
""..... ty stěrače, to mu nemusíte říkat, to vidí .... jooo.... hele ty stěrače mi neříkej, to přece vidím..."" :D
Odpovědět