VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
lukass51
Příspěvky: 6
Registrován: pát úno 23, 2024 7:24

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od lukass51 »

Tak pri kontrole mierky mam stale rovnako, a pri tych mojich kratkych invertaloch. Hydrostely neviem ci su na 100%, ja som len spozornil pri tych zimnych štartoch. Že to nieje take ake to byvalo, alebo ten olej nezapasoval.

Pri vymene skusim ten Shell Helix Ultra Professional ale 5w30.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27495
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Pitris »

lukass51 píše: pát úno 23, 2024 17:01 Pri vymene skusim ten Shell Helix Ultra Professional ale 5w30.
Tak si ohlídej VW a ACEA normu. Olej by měl mít buď VW505.00 ACEA C3 nebo VW507.00
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
lukass51
Příspěvky: 6
Registrován: pát úno 23, 2024 7:24

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od lukass51 »

Vyskušam shell, a dam vedieť, dakujem pekne za rady a odporučania.
abc
Příspěvky: 1072
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od abc »

lukass51 prosím tě který olej Mobil v VW 504/507 konkrétně máš ?? M1 ESP 0w30, ESP 5w30, 3000 V 5w30.... ????
Z toho co jsi napsal mi totiž není jasné o kterém Mobilu se bavíme. 8)
Díky
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1764
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od kornel »

len tak do debaty podotknem... Mobil1 oleje rady ESP (tie "doterajšie" s ešte nepozmenenou koncepciou pre "moderné" API SP) sú práve "známe" (mimo iné) aj ako pomerne zreteľne kovové zvuky a rezonancie motora tlmiace oleje (môžem to tiež potvrdiť v 2.0TSI aj v CT-R), aj z dôvodu prítomných vysokých množstiev Bóru, ktorý je vysokoúčinným tlakovým anti-wear prvkom (dokonca podľa info ktoré som sa dočítal ešte účinnejšie než ZDDP v niektorých podmienkach a situáciach).
Ja osobne by som si vybral radšej olej s vyšším množstvom Bóru (od tých cca 120-150ppm vyššie sa už všeobecne považuje, že je v oleji už aj ako podstatné EP aditívum, nielen ako disperzant zlúčenina..), než olej s vysokým množstvom napr. Molybdénu (ktorý je v podstate len čisto modifikátor trenia - ale v hraničných podmienkach mazania kedy sa môže prechádzať až na medzné mazanie, napr. najväčšie riziká pri nízkych úhlových rýchlostiach, otáčkach a zároveň vysokom zaťažení, dokáže ochrániť povrchy pred opotrebením v takýchto kritických podmienkach len minimálne- nakoľko nemá dostatočnú únosnosť a zároveň ani nedokáže vytvárať na exponovaných-kontaktných miestach ochranný tribofilm mechanizmom akým to dokáže napr. ZDDP, EP zlúčeniny Bóru, fluoridy titánu a iné).
Naposledy upravil(a) kornel dne ned úno 25, 2024 11:05, celkem upraveno 1 x.
lukass51
Příspěvky: 6
Registrován: pát úno 23, 2024 7:24

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od lukass51 »

No, pouzil som 2x po sebe mobil esp formula 5w30. Predtym tam bol total, malo to proste tichy prejav. A k tej rezonancii mozem potvrdit teda ak to moze byt prave toto lebo uz som kadeco hladal po aute. Spodok auta pozeral ci nahodou vyfuk nerobi galibu,uchyt daky alebo nejaky kryt v predu motora. Od spodnych otacok mam ten rezonujuci zvuk ako hovoris. Alebo zeby vstrekovace? Ale tento zvuk mam od prechodu na tej olej. Ak to pomaha pri ochrane motora viac ako obyc. olej. Kedze auto nesetrim ked je samozrejme zohriate tak asi cert to ber.Idem aj do 4000otačok.Pri zatazi sa chova super len od toho spodku. To bude aj ta prevodovka blba. A teda zaver ked.chcem ticho tak na ukor mensej ochrany pri zatazi? :roll: :shock: ci olej s onieco mensim obsahom boru? Riadna mela toto :-D
abc
Příspěvky: 1072
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od abc »

lukass51 píše: ned úno 25, 2024 4:00 No, pouzil som 2x po sebe mobil esp formula 5w30.
No ten se neprodává už cca 5-6 let, asi jsi myslel ( použil ) M1 ESP 5w30 :?: :idea:
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Blundur
Příspěvky: 1
Registrován: ned úno 25, 2024 21:39

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Blundur »

Zdravím, rád bych se zeptal na 2 otázky.

1)jak moc je důležité dodržet normu API sn,sn+,sp pro motor 2.0 tsi 162kw s přímým i nepřímým vstřikováním paliva.

2) jaký olej 0w40/ 5w40 s normou 502.00 byste doporučili? Olej měním každých cca 7000km. Většina nájezdu km je na okreskách běžnou jízdou. Občasné protáhnutí v horách + ostré okresky. Přes léto má olej 110°C - 115°C. Vybírám mezi:

1)shell helix ultra 0w40
2)mobil 1 FS 0w40
3)mobil super 3000 x1 5w40
4)yacco vx 1000 5w40
5)ravenol vsi 5w40
6)liqui moly synthoil energy 0w40
7)millers ee performance 5w40

Děkuji.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27495
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Pitris »

Taky zdravím.... A předpokládám že není GPF.

1) u těch Tebou vybraných API řešit nemusíš. Konkrétně koncern VW "jede" spíš na normě firemní (zde 502.00), a event. na ACEA (A3).

2) z těch Tebou vybraných bych já vyzvedl mírně nad ostatní Mobil1 FS a Ravenol VSI. (anebo VST). A pak Millers, Yacco, Shell, LM. Ten Mobil 3000 je HC a dal bych ho až za ně...
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Bako123
Příspěvky: 3
Registrován: stř úno 28, 2024 9:31

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Bako123 »

Zdravím, dosť som hľadal príspevky, ktoré by mi pomohli ale nenašiel som tak píšem :D
mám Octaviu II RS, 2.0 TFSI, orig. 147 kW ale teraz 190 kW, BWA, r.v. 2006, nájazd okolo 300 tkm. Jazdím prevažne diaľnica/mesto 70/30 denne okolo 50 km (v lete Chorvátsko) a občas auto trochu preženiem aby bolo svižné, povedzme tak 2x za týždeň, ale žiadne racing okruhy. Moja dilema je Ravenol 5W40 VST A3 alebo RCS? Keďže je tam ten zvýšený výkon tak mám obavy a preto uvažujem o tom RCS, ale ako som už spomínal nejaké extrémy určite nebudem robiť, len občas ho trochu prevetrám ako sa patrí na pár minút, nemám meranie teploty oleja a neviem ako veľmi sa môže zvýšiť teplota oleja za 5 - 10 min. svižnej jazdy.
A ešte jedna vec mi stále vŕta v hlave, či napr. Millers 5W40 CFS, NT+ je skutočne taký vynikajúci vzhľadom k cene, pretože aj ten Ravenol RCS je asi topka. Obsahuje ešte ten wolfram, alebo už nie?
Nemusíte mi ponúkať iné oleje, už som pre tieto rozhodnutý, len otázka je ktorý z nich bude lepší pre moje použitie.
Vďaka.
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1764
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od kornel »

schválne sa obmedzím len na úplne stručné zhodnotenie (nie je treba nič hlbšie tu riešiť).. Umaže a ochráni ten motor vo všetkých podmienkach a štýle prevádzovania a to s prstom v nose a rezervou akýkoľvek 5w-40 VW502 a dokonca aj VW504 5w-30.. podstatné je ooooveľa viac vhodne upraviť interval výmeny.Teda vyber si čo ti je sympatickejšie napr. cenou, dizajnom flaše :lol:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27495
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Pitris »

Ravenol RCS nebo Millers CFS jsou racing oleje a v pohodě to dá i VST nebo Millers EE - když tedy zůstaneme u těchto dvou značek....
A jak píše kornel, podstatný je a bude nterval výměny toho oleje a u Tebe bych to měnil cca po/do 8 - 10 tkm.
A taky vědět že jsou v autě i jiné provozní kapaliny a i ty vyměnit po 5 - 6 letech -> převoďák a chladicí kapalinu....

PS: Ravenol RCS by wolfram (i molybden a bor) obsahovat měl.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Bako123
Příspěvky: 3
Registrován: stř úno 28, 2024 9:31

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Bako123 »

Ďakujem, pomohli ste mi :wink:
zoberiem ten VST, na jednom e-shope je teraz akcia - za 5L balenie cena 39.90 €
jarson1
Příspěvky: 2089
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od jarson1 »

Bako, mas sukromnu spravu :D
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Pavel S.
Příspěvky: 23
Registrován: ned kvě 12, 2019 19:13

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Pavel S. »

Asi 3 hodiny jsem procházel toto fórum, ale toto téma jsem nenašel.

Jedná se o motor AUDI A6, objem 3l, šestiválec, 210kW z roku 2018.

V servisu mi řekli, že dávají olej 0W-30, nebo 5W-30. Když jsem chtěl 5W-40, tak mě předtím varovali, že tyto nové motory mají tak úzké kanálky pro olej, že ta hustší 40 těmi kanálky už neproteče a nemazalo by to, a poškodil bych motor.

Mě to připadá jako nesmysl. Pokud to studené (nebo na mrazu) nechám pomalu ohřát bez vytáčení, tak to podle mě musí protéct všude. Má s tím někdo zkušenosti?
Odpovědět