VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Martas179
Příspěvky: 10
Registrován: pát srp 18, 2017 14:03

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Martas179 »

Pitris píše:Podívej se. Já Ti ty značky nenutím - jen doporučuji. Důležité je ACEA A3 (ne C3), a měnit včas. Moc Ti nerozumím jestli ty krátké jízdy celý rok nebo jen v zimě, ale čím kratší jízdy a zmrzlejší starty, tak tím nižší číslo před "w" (0 nebo 5). A čím vyšší zátěž (ať už teplotní či výkonnová), tak tím vyšší číslo za "w". (Tam, pokud nezávod nebo normální spotřeba oleje, stačí 40).... Ale znovu. Měň do 10-ti tkm!
Nevím kolik najedeš za rok, ale dá se i na zimu 0w40/5w40 a po zimě třeba 10w40. Já dám za rok asi 15 tkm a dělám to tak. A když bude olej plnit i VW 502.00, bude to gut.
PS: Co ostatní provozní kapaliny? A filtry, a svíčky....
No ty krátké jízdy budou častější v zimě. No a co ostatní provozní kapaliny se budou taky měnit jen akorát netuším jaké výrobce a svíčky půjdou nejspíš NGK (vesměs cokoliv co se bude měnit na zapalování a elektrice půjde nejčastěji NGK)
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27492
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Pitris »

Jestli jde o to 2.8 VR6 150 kw tak si tady https://www.autodoc.cz/autodily/olej-pr ... i-12303/vw přesně podle auta najdi olej do posilovače řízení. Převoďák tam asi najdeš taky, ale ten bych já koupil podle VIN-ka přímo u autorizovaného prodejce. U převoďáku je to "rána jistoty".
Do chladiče (klidně Fridex G+ nebo G12, či jiného) něco s normou VW TL 774 D/F, třeba https://www.autodily-pema.cz/velvana-fridex-r-g-plus-1l Brzdovka DOT 4 nebo DOT 5.1 a SAE J 1703 či 1704 - třeba http://velvana.cz/produkt/syntol-hd-265-plus
A motorák? Dej 0w40 nebo 5w40. TŘEBA Mobil1, Yacco Galaxie, Ravenol SSL, nebo Ravenol VSI, Motul 8100 X-CESS, Yacco VX 1000, Shell Helix Ultra nebo např. Q8 Excel. Filtry Purflux, Knecht, Mahle, Mann nebo....
PavelRS píše:teďka kupuji za 180 Kč filtr origo VAG, což je stejně výroba Mann. Tedy pro mojí RS. Stejně to mám s palivovým, ten beru origo VAG do RSa....
A ty svíčky? NGK dobrý, ale Denso (asi) lepší. A jestli chceš fakt kvalitu, (hle)dej iridiový....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Johnny55
Příspěvky: 161
Registrován: pon srp 29, 2011 19:42

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Johnny55 »

Ahojte, do tej Audi A6C6 manuál 6st. je predpísaný prevodový olej 501.50.
Do akej značky ísť? castrol? shell? alebo?
Ďakujem
Volvo S80 2.0T
Audi A6 2,7TDI manuál 6st. bez DPF
Motul X-Cess
Mobil Rally Formula
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27492
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Pitris »

Někteří tu psali že s VW 501.50 je gut ten Castrol. Dřív to byl TAF-X, nyní se jmenuje Syntrans Transaxle.
Ale jistota je dle VIN-ka koupit origo olej.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Jessie
Příspěvky: 22
Registrován: pon led 21, 2019 11:05

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Jessie »

Ahoj, mám takovou divnou otázku, v kterém parametru nebo parametrech se liší běžný olej 5W40 podle normy VW505.00 od 5W40 pro PD s normou VW505.01? Dík.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27492
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Pitris »

V aditivačním balíčku. Motor VW TDI-PD klade vyšší nároky na mazání (hlavně) vačky. Byly popsány případy kdy se u systému čerpadlo-tryska ta vačka s olejem normy "jen" 505.00 přidírala.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Jessie
Příspěvky: 22
Registrován: pon led 21, 2019 11:05

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Jessie »

Dík, ale tohle je mi jasné, o tom problému s přidíráním vačky vím. Jde mi jen o to, že ne všechny oleje jsou certifikovány podle normy VW. Napřílad oleje z řady pro motorsport tyhle normy neřeší. možná pro to, že je překračují. Viz: https://www.millers-oils.cz/shop/4-takt ... -cfs-5w40/ který jen asi o 250,- korun dražší než https://www.millers-oils.cz/shop/motoro ... life-5w40/ , který mám teď a hned na jaře mě čeká výměna. Tak jsem si říkal, že by nebylo špatné ho vyzkoušet a doufal, že by bylo možné vhodnost oleje poznat i podle nějakého jiného parametru....
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27492
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Pitris »

Ono je taky ještě potřeba odlišit motory s nebo bez DPF. Tam kde ten filtr není bych problém s "racing" oleji (Millers CFS :wink:) neviděl - ten olej to dá. U motorů kde DPF je, bych ACEA C3 dodržel - kvůli tomu DPF. (Tam ale zase nejsou "racing" oleje, bo do olejů pro motosport zelení ještě moc nekecají. Naštěstí; a Millers EE je taky gut. A pak je s C3, 505.01 a PAO tuším že nějaký Ravenol 5w40).
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Jessie
Příspěvky: 22
Registrován: pon led 21, 2019 11:05

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Jessie »

Samozřejmě bez DPF. A3/B4 je jeden z důvodů, proč o něm uvažuju. Přesto, že jsem docela ekologicky zaměřený člověk a třídím odpad, v tomhle případě bych byl ochotný udělat ústupek :D .
Shi
Příspěvky: 1340
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Shi »

Byl bych obezřetný u racing olejů, které nedeklarují plnění vůbec žádných API nebo ACEA norem. Ne kvůli zajištění mazání, ale třeba kvůli dlouhodobé kompatibilitě s těsněními. U závodního motoru asi nikdo neřeší v jakém stavu budou po pěti/deseti/patnácti letech těsnění ...

Takže třeba Ravenol řady R:
RAVENOL RSP SAE 5W-30 deklaruje ACEA A3/B4,
RAVENOL RUP SAE 5W-40 deklaruje API SN, ACEA C3, a taky mj. VW 505.01)

ale hodně zajímavý
RAVENOL RCS SAE 5W-40
nedeklaruje vůbec nic a k tomu "nic" nejspíš bude nějaký technický důvod, byť zhlediska mazání bude určitě vynikající.
Jessie
Příspěvky: 22
Registrován: pon led 21, 2019 11:05

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Jessie »

Tak jsem se konečně něčeho po dlouhém hledání dopátral:
VW 505.00 odpovídá ACEA B2-96 (standardní motorové oleje pro moderní naftové motory osobních automobilů)
VW 505.01 odpovídá ACEA A3/B4-04 (motorové oleje s vysokou výkonovou rezervou a naftové motory s přímým vstřikem)
Protože CFS 5w40 "Přesahuje kritéria norem API SL/CF a ACEA A3/B4" tak by podle mého selského rozumu problém být neměl... Ne?
Uživatelský avatar
PavelRS
Příspěvky: 655
Registrován: ned lis 27, 2016 22:17

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od PavelRS »

Shi píše: ale hodně zajímavý
RAVENOL RCS SAE 5W-40
nedeklaruje vůbec nic a k tomu "nic" nejspíš bude nějaký technický důvod, byť zhlediska mazání bude určitě vynikající.
Technický důvod k tomu není. Pouze finanční. Bylo by to nerentabilní a cenovka by byla o dost vyšší a tudíž "neprodejné." U racing olejů o normy nejde.

A to samé říkal zástupce Ravenolu na oilclub.de. Kdo chce olej s normou, tak má u Ravenolu alternativy. A levnější.
Octavia RS 1.8T 132 kW AUQ - Ravenol HVT 5W-50; Purflux LS324
Octavia 2.0 MPI 85 kW AZJ - Ravenol VSI 5W-40; Purflux LS324
Rapid
Příspěvky: 2
Registrován: čtv led 24, 2019 20:06

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od Rapid »

Chtěl bych poprosit o radu s výběrem oleje a viskozity pro Škoda Rapid, r.v.2018, benzin, přímý vstřik, turbo, 1.0TSI 70kW, bez filtru pevných částic. Předpis výrobce je pro pevný 15000/1rok VW502.00, longlife 30000/2roky VW508.00 nebo VW504.00. Převažuje městský provoz, parkuji venku. Ráno 7km, auto celý den stojí a pak odpoledne dalších 7km. Jednou za 14 dní 100 km na jeden zátah cca půl okresky, půl dálnice. Jezdím pouze na Vervu 100 ať se to nezanáší karbonem. Z výroby tam byl VW508.00 0W-20 longlife na 30 tisíc nebo 2 roky. Ten jsem ve 3000 km vypustil a nalil Ravenol 5W-40 VST (VW502.00, Acea A3, má nízkou odparnost 7,4) + nový filtr MANN. Najeto mám teď 6000 km. Ročně najedu okolo 10 tisíc km a olej i s filtrem chci měnit vždy po půl roce na jaře a před zimou, takže asi po 5 tisících km. Rádcem řazení se v žádném případě neřídím a občas točím do červeného pole až má olej alespoň 90 stupňů, mám teploměr oleje. Samozřejmě za studena opatrně a po jízdě vždy dochlazuji turbo pár minut na volnoběh.

Chtěl bych se zeptat, zda by nebylo na ty couračky po městě vhodnější na zimu nebo i celoročně použít nějaký 5W-30, např. líbí se mi parametry Ravenol VMP 5W-30, ale je C3, což nepotřebuji a nechci. Může mi rovnou někdo prosím doporučit olej pro přímý vstřik s turbem? Děkuji.
Uživatelský avatar
PavelRS
Příspěvky: 655
Registrován: ned lis 27, 2016 22:17

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od PavelRS »

VST je dobrý olej a má i vyšší hodnotu TBN než zmiňovaný VMP, který je, jak říkáte, C3. VST je vhodnější na popojížďky a celkově univerzálnější s dostatečnou rezervou. Nechal bych jej. A3 je to nejlepší co můžete dávat. A měnit včas. :wink:
Octavia RS 1.8T 132 kW AUQ - Ravenol HVT 5W-50; Purflux LS324
Octavia 2.0 MPI 85 kW AZJ - Ravenol VSI 5W-40; Purflux LS324
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: VW, Audi, Škoda a Seat - nejen JAKÝ OLEJ ?

Příspěvek od pepoh »

Rapid píše: Ráno 7km, auto celý den stojí a pak odpoledne dalších 7km.
olej dostane zahul :oops:
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
Odpovědět