Rozumíte někdo téhle tabulce převodových olejů?

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Roman620ti

Rozumíte někdo téhle tabulce převodových olejů?

Příspěvek od Roman620ti »

Ahoj všichni,
chtěl bych se Vás zeptat, zda by jste mi uměli vysvětlit tuto tabulku :

http://www.oleje.cz/index.php?left=main ... ko#zacatek

Konkrétně nerozumím odstavci : Viskozita při 100 °C [mm2/s], je tam minimální a maximální. Když třeba porovnáme tu 80ku s 90kou, tak nevím co ty čísla znamenají. Jestli je ta 80ka řidší, nebo naopak husčí, než ta 90ka. Četl jsem to vysvětlení pod tabulkou a prostě mě to hlava nebere :oops:

Předem děkuji za vysvětlení.
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Příspěvek od bio »

Takže pro vysvětlení , je to rozpětí viskozit pro určitou třídu SAE . Příklad : olej SAE 80 má viskozitu při 100 °C od 7 do 11 mm2/sec.
Olej SAE 90 má viskozitu pro zařazení do SAE 90 jinou - °13,5 -24 mm2/sec.
Viskoznější je olej SAE90 , ještě více SAE 140 atd . Nejméně viskozní je olej SAE 75W.
Stačí pro vysvětlení?
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Je i 250, ale to nevím do čeho se dává.
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Příspěvek od bio »

SAE 250 je spíš pro průmyslové použití , automobily max . 140 a tohlavně nákladní a busy.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27495
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Rozumíte někdo téhle tabulce převodových olejů?

Příspěvek od Pitris »

Roman620ti píše:Jestli je ta 80ka řidší, nebo naopak husčí, než ta 90ka.
Není to správně tribotechnicky, ale pro pochopení - osmdesátka je řidší než devadesátka
Návštěvník

Re: Rozumíte někdo téhle tabulce převodových olejů?

Příspěvek od Návštěvník »

Pitris píše:
Roman620ti píše:Jestli je ta 80ka řidší, nebo naopak husčí, než ta 90ka.
Není to správně tribotechnicky, ale pro pochopení - osmdesátka je řidší než devadesátka
Ahoj, mám mít v převodovce hypoidní GL4 75w90, jaký olej byste mi doporučili? Na značcce nezáleží.
Návštěvník

Re: Rozumíte někdo téhle tabulce převodových olejů?

Příspěvek od Návštěvník »

Anonymous píše:
Pitris píše:
Roman620ti píše:Jestli je ta 80ka řidší, nebo naopak husčí, než ta 90ka.
Není to správně tribotechnicky, ale pro pochopení - osmdesátka je řidší než devadesátka
Ahoj, mám mít v převodovce hypoidní GL4 75w90, jaký olej byste mi doporučili? Na značcce nezáleží.
O jakou převodovku se jedná?
Návštěvník

Re: Rozumíte někdo téhle tabulce převodových olejů?

Příspěvek od Návštěvník »

Anonymous píše:
Anonymous píše:
Pitris píše: Není to správně tribotechnicky, ale pro pochopení - osmdesátka je řidší než devadesátka
Ahoj, mám mít v převodovce hypoidní GL4 75w90, jaký olej byste mi doporučili? Na značcce nezáleží.
O jakou převodovku se jedná?
Jde o manuální převodovku u vozu Mitsubishi.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Už se tu o tom také dost psalo a jediné ,co v těch to převodovkách fungovalo byl olej Tutela Car Technyx 75W-85 GL-4. S oleji 75W-90 šlo údajně špatně řadit za studena. Zkušenosti s tím má Jerry3, ale ten už sem zřejmě nechodí.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Anonymous píše:Už se tu o tom také dost psalo a jediné ,co v těch to převodovkách fungovalo byl olej Tutela Car Technyx 75W-85 GL-4. S oleji 75W-90 šlo údajně špatně řadit za studena. Zkušenosti s tím má Jerry3, ale ten už sem zřejmě nechodí.
Mám v merku liqui moly 75w90 TDL, GL4, polosyntetika, ale bojím se, aby šlo řadit zastudena
Návštěvník

Re: Rozumíte někdo téhle tabulce převodových olejů?

Příspěvek od Návštěvník »

Bio - Pitris - Díky za vysvětlení. Zajímalo mě to z důvodu, že mám mít ve své manuální převodovce předepsaný olej 75w-80 API-GL4, ale jediné co jsem sehnal nejpodobnějšího je 75w-85 API-GL4 od Tutely. Četl jsem na ní pozitiva, a v řazení jsem žádný rozdíl nezaznamenal. Tak že ten můj je o trošku husčí, ale tak malý rozdíl snad nemůže ublížit, ne?
Roman620ti

Re: Rozumíte někdo téhle tabulce převodových olejů?

Příspěvek od Roman620ti »

Jsem nevyplnil kolonku uživatele...
Návštěvník

Re: Rozumíte někdo téhle tabulce převodových olejů?

Příspěvek od Návštěvník »

Anonymous píše:Bio - Pitris - Díky za vysvětlení. Zajímalo mě to z důvodu, že mám mít ve své manuální převodovce předepsaný olej 75w-80 API-GL4, ale jediné co jsem sehnal nejpodobnějšího je 75w-85 API-GL4 od Tutely. Četl jsem na ní pozitiva, a v řazení jsem žádný rozdíl nezaznamenal. Tak že ten můj je o trošku husčí, ale tak malý rozdíl snad nemůže ublížit, ne?
Rozhodně může! Ty tabulky znamenají "rozsahy" viskozit pro zařazení do jednotlivých viskozitních tříd, jenže mezi různými oleji i v téže viskozitní třídě jsou někdy až nečekané rozdíly, zejména pak při teplotách, které jsou mimo oblast rozhodující pro zařazení do té či oné třídy. A to je důležité především pro schopnost řadit za studena.
Návštěvník

Re: Rozumíte někdo téhle tabulce převodových olejů?

Příspěvek od Návštěvník »

Anonymous píše:
Anonymous píše:Bio - Pitris - Díky za vysvětlení. Zajímalo mě to z důvodu, že mám mít ve své manuální převodovce předepsaný olej 75w-80 API-GL4, ale jediné co jsem sehnal nejpodobnějšího je 75w-85 API-GL4 od Tutely. Četl jsem na ní pozitiva, a v řazení jsem žádný rozdíl nezaznamenal. Tak že ten můj je o trošku husčí, ale tak malý rozdíl snad nemůže ublížit, ne?
Rozhodně může! Ty tabulky znamenají "rozsahy" viskozit pro zařazení do jednotlivých viskozitních tříd, jenže mezi různými oleji i v téže viskozitní třídě jsou někdy až nečekané rozdíly, zejména pak při teplotách, které jsou mimo oblast rozhodující pro zařazení do té či oné třídy. A to je důležité především pro schopnost řadit za studena.
Podle mě třeba Liqui moly má dobrej výběr. Mrkni na www.liqui-moly.cz Tam máš jednu 75w80 při GL4
roman620ti

Re: Rozumíte někdo téhle tabulce převodových olejů?

Příspěvek od roman620ti »

No asi koupím i druhému tu Tutelu 75w-85, mě u těch ostatních 75w-80 v popisu vždy něco odradí. O té Tutele je moc pěkně psáno a s řazením nebyla žádná změna. Každopádně děkuji za přízpěvky 8)
Odpovědět