Prosím o radu při výběru oleje

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Novic

Prosím o radu při výběru oleje

Příspěvek od Novic »

jestli je tedy vůbec možné určit, který olej je více vhodnější do motoru (Renault 1.6 16V 79kW) provozovaný cca v těchto režimech:
50-75% městské pojížďky do 5km, v zimě občas hory a v létě jedna delší cesta na dovolenou.. zbytek jsou meziměstské přesuny. Můj jezdecký styl je spíše klidný, rodinný. Roční nájezd cca 7500-10000km, výměna prováděna 1xročně a to byly v mém vlastnictví provedeny tři výměny, vždy ELF 5W-40 v servisu. Přeci jen je nyní již nájezd 150tkm a tak se rozhoduji pro výměnu oleje svépomocí s cílem něco málo ušetřit. Olej motor "nežere", mezi výměnami nemusím žádný dolévat. Nějak se stále nemohu rozhodnout, neb nevím co které hodnoty v tech. listech přesně znamenají (alespoň si tím nejsem jistý) a tak ještě než to rozhodnu hodem šipky na terč :lol: jsem Vás zde chtěl požádat o radu.
Mý favorité:
1) http://www.wolfoil.com/update/documente ... 4116ce.pdf
2) http://www.liqui-moly.de/liquimoly/medi ... -40_EN.pdf
3) http://www.omv-bixxol.com/uploads/media ... remium.pdf
4) http://lubadmin.com/upload/produit/Fich ... 5/6342.pdf

případně i jiná doporučení
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Můžete použít i Total, je stejně dobrý jako Elf, ale levnější, případně Q8, ale i jiné značky, v 5W-40 je velký výběr. Na e-shopech se nechá sehnat podstatně levněji než u pump a v servisech. Dobré ceny jsou třeba v superautodíly.cz
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Total jsem měl také na mušce a internetem se kvůli tomu prokousávám již nějaký čas. Za tip na www.superautodily.cz děkuji, ceny jsou tam opravdu pěkné.
Možná na to jdu špatně, ale snažil jsem se něco vyzjistit o olejích z tabulkových hodnot jejich parametrů a nějak netuším, co při mých požadavcích (uvedeném jízdním režimu a stylu) co vlastně sledovat za parametry (které jsou echt důležité).
Možná by ta šipková metoda byla pro mne lepší :), v závěru totiž nelpím na žádné zančce oleje i když i díky tomuto fóru jsou některé rady ohledně výrobců opravdu k nezaplacení.
Také jsem uvažoval i vzhledem k vyššímu km proběhu o přechodu na 10W/40 a dokonce i o výměně dvakrát do roka, přeci jen pokud se zadaří najet 10tkm těmi couračkami, je to už asi hodně na hraně.
Novic

Příspěvek od Novic »

Omlouvám se, zapoměl jsem na podpis.
mipesa
Příspěvky: 765
Registrován: čtv srp 28, 2008 20:39

Příspěvek od mipesa »

Co se týče tech. listů, tak ty oleje jsou prakticky srovnatelné, to ale neznamená, že jsou parametricky stejné.Pro Váš motor jsou všechny použitelné.Záleží na ceně, kterou hodláte zaplatit.Už se to zde probíralo několikrát, je jedna věc tech.list a samotné použití v praxi věc druhá.Tu druhou věc Vám nikdo nezaručí.Pro klimatické podmínky jste vybral 5W-40, stačila by i 10W-40 aniž by to Váš motor poznal.Výběr máte veliký.Na tomto foru je spoustu názorů na jednotlivé oleje.Stačí jen vybrat.
Novic

Příspěvek od Novic »

S cenou za samotný olej problém není, za cenu 1xservis udělám já dvě bez větších obtíží i s olejem ELF Excellium NF 5W-40 ze superautodilu, s filterm MANN, který osobně beru jako solidní náhradu za PURFLUX.
Olej 5W-40 tam byl dáván stále, tak jsem to z tohoto hlediska moc neřešil i když vím, že výrobce umožňuje použít i 10W, nebo 15W-40.
Výměnu oleje 10W-40 by bylo dokonce možné za podobné peníze udělat pomalu 2x do roka. Co mi totiž začalo při shánění informací o olejích dělat trochu vrásky na čele je zjištění (v závěru naprosto logické), že velmi rychle "degraduje" právě při městském provozu (cesty do 5km), který u mě převažuje. Alespoň tak jsem to z článků o mot. olejích pochopil.
Vzhledem k zde již opět nepřímo zmíněné pravdě o tom, že papír snese všechno, zůstanu asi u používaného Elfu, přeci jen je na něj motor "zvyklý" a riskovat zbytečné problémy se mi moc nechce, navíc, když se dá sehnat za velice slušné peníze.
mipesa
Příspěvky: 765
Registrován: čtv srp 28, 2008 20:39

Příspěvek od mipesa »

Novic píše:S cenou za samotný olej problém není, za cenu 1xservis udělám já dvě bez větších obtíží i s olejem ELF Excellium NF 5W-40 ze superautodilu, s filterm MANN, který osobně beru jako solidní náhradu za PURFLUX.
Olej 5W-40 tam byl dáván stále, tak jsem to z tohoto hlediska moc neřešil i když vím, že výrobce umožňuje použít i 10W, nebo 15W-40.
Výměnu oleje 10W-40 by bylo dokonce možné za podobné peníze udělat pomalu 2x do roka. Co mi totiž začalo při shánění informací o olejích dělat trochu vrásky na čele je zjištění (v závěru naprosto logické), že velmi rychle "degraduje" právě při městském provozu (cesty do 5km), který u mě převažuje. Alespoň tak jsem to z článků o mot. olejích pochopil.
Vzhledem k zde již opět nepřímo zmíněné pravdě o tom, že papír snese všechno, zůstanu asi u používaného Elfu, přeci jen je na něj motor "zvyklý" a riskovat zbytečné problémy se mi moc nechce, navíc, když se dá sehnat za velice slušné peníze.
Určitě, pokud sám víte, že v drtivé většině provozujete auto v městském provozu a krátkou dobu, tak zkraťte interval výměny, nebo si dopřejte občas delší, alespoň 45min jízdy, aby se odpařila vysrážená voda z oleje.Takovýto provoz, ale bohužel není jen o vodě.Těch faktorů úbytku životnosti oleje při tomto cyklu je více.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Do takovejch šmejdů jako je Renault bych lil to nejlevnější a nejobyčejnější, tam už není co pokazit.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Anonymous píše:Do takovejch šmejdů jako je Renault bych lil to nejlevnější a nejobyčejnější, tam už není co pokazit.
Žvásty tohoto druhu plodí obvykle majitelé "nadaut" vybavených "nadmotory", aniž by vůbec tušili, kam vývoj skutečných motorů (tj. širší množina mínus produkce právě té v jejich očích "jediné správné značky") pokročil.

P.S.: Nejsem renaultista!
jeo

Příspěvek od jeo »

Anonymous píše:Do takovejch šmejdů jako je Renault bych lil to nejlevnější a nejobyčejnější, tam už není co pokazit.
!!!tohle může říct jen debil!!!
luk.zah

Příspěvek od luk.zah »

Anonymous píše:Do takovejch šmejdů jako je Renault bych lil to nejlevnější a nejobyčejnější, tam už není co pokazit.
Pisatel se zřejmě vozí ve vytuněný Vochcávce, foe, na hlínách, f tédéíčku s červenym íčkem, foe.

Názory typu: Renalt (a nebo jakákoli jiná značka) je šmejd, protože ho nemám (a nebo protože na něj nemám) vážně miluju....
mipesa
Příspěvky: 765
Registrován: čtv srp 28, 2008 20:39

Příspěvek od mipesa »

Anonymous píše:Do takovejch šmejdů jako je Renault bych lil to nejlevnější a nejobyčejnější, tam už není co pokazit.
No tak poraďte, to nejlevnější a nejobyčejnější.....sem s tím.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

luk.zah píše:
Anonymous píše:Do takovejch šmejdů jako je Renault bych lil to nejlevnější a nejobyčejnější, tam už není co pokazit.
Pisatel se zřejmě vozí ve vytuněný Vochcávce, foe, na hlínách, f tédéíčku s červenym íčkem, foe.

Názory typu: Renalt (a nebo jakákoli jiná značka) je šmejd, protože ho nemám (a nebo protože na něj nemám) vážně miluju....
A toto může napsat druhý debil
alfi166silver
Příspěvky: 674
Registrován: ned úno 01, 2009 8:57

Příspěvek od alfi166silver »

Chlapi,divím se Vám,že jste mu na tu provokaci ohledně Renaultu skočili....
luk.zah

Příspěvek od luk.zah »

Anonymous píše:
luk.zah píše:
Anonymous píše:Do takovejch šmejdů jako je Renault bych lil to nejlevnější a nejobyčejnější, tam už není co pokazit.
Pisatel se zřejmě vozí ve vytuněný Vochcávce, foe, na hlínách, f tédéíčku s červenym íčkem, foe.

Názory typu: Renalt (a nebo jakákoli jiná značka) je šmejd, protože ho nemám (a nebo protože na něj nemám) vážně miluju....
A toto může napsat druhý debil
Potrefená husa se vždycky ozve :wink:
Odpovědět