Proplach motoru

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
1.9JTD

Re: Proplach motoru

Příspěvek od 1.9JTD »

Dobré prirovnanie :D
Na našich stačilo používať predpísaný olej plus dačo. Po prvých výmenách hnoj (na mierke tma už po pár kilometroch), po tretej-štvrtej olej zhruba do polky intervalu polopriehľadný.
Je lepšie tomu predísť - prípadne sa vyhnúť niektorým motorizáciám (a olejom...) podľa mňa.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27493
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Proplach motoru

Příspěvek od Pitris »

Proplach motoru levným a nejnižší nutnou specifikaci plnícím olejem daným do motoru na max. 1000 km nebo tímto olejem (a půlkou z vyžadovaného minimálního množství) propláchnout na pár minut běhu po použití čističe do starého oleje považuji za cestu jak zajistit vnitřní čistotu motoru. Jo, ale chce to vždy i nový filtr....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
scott
Příspěvky: 78
Registrován: pát kvě 28, 2010 15:28

Re: Proplach motoru

Příspěvek od scott »

Info pridávam foto aktuálneho stavu oleja od BG po odjazdení 2931km. Čiže som už +461km lebo pred použitím BG som bol na minime už po 2470km...
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitris JUNIOR
Příspěvky: 1797
Registrován: pát kvě 23, 2014 17:10
Bydliště: Brno

Re: Proplach motoru

Příspěvek od Pitris JUNIOR »

To není špatný výsledek👍
Kia CEED 1.6 GDI 99kW N98 + Mannol 9950
Amsoil EU Car Formula 5w40
Následuje - Millers Oils CFS NanoDrive 5W40
Kumho Ecsta HS52 205/55 R 16 XL 94 V
Vredestein Snowtrac 5 205/55-R16
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1761
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Proplach motoru

Příspěvek od kornel »

Pitris máš v sebe schopnosť motivácie :lol:
Pitris píše: čtv bře 21, 2024 8:32
Nikdy z motoru nevyteče všechen olej. Část starého (0,2 až někdy i skoro litr :( ) v něm zůstane a obarví/kontaminuje to nový olej. Zčasti se to dá eliminovat tak (je to dražší ale vyplatí se) že po vypuštění starého se dá tak třetina množství nového (a stačí s nejnižší požadovanou specifikaci) a pak to nechat (na místě) chvíli brblat. A pak vypustit a dát nový. Chce to ale dva filtry. Nebo aspoň jak si udělal vyměnit olej hned :wink: po koupi ojetiny.
v TSI bol už olej cca 6100km tak som aj uvažoval, že by bol pomaly aj čas meniť.. a tvoj príspevok bola to posledná kvapka oleja ktorá vo mne vzbudila potrebu to vykonať dnes a rovno s preplachom.. no a keď už, tak poriadne ..BG EPR som mal už dlhšie pripravené, akurát ten lacnejší olej bohužial nie, tie zvyšky EPR-ka som vymietol s plnou dávkou čerstvého M1 ESP 5W-30 :? a pak opäť ESP.. motor si len tak mľaská
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27493
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Proplach motoru

Příspěvek od Pitris »

:P :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
tonny
Příspěvky: 2270
Registrován: pon úno 29, 2016 13:40
Bydliště: Břeclav

Re: Proplach motoru

Příspěvek od tonny »

Pokud se bude oil měnit do 10000km, tak nějaký zbyteček tomu neublíží. Já mám tedy předpis po 8mi tis km, měním po 6tis., jak se podaří. :wink:
Ford Explorer V6 4.0 lpg 1998, Shell HU 5W-30 SL ATF MaxLife
Toyota Corolla Verso 1,8 2006 Ravenol SSL 0W-40 Castrol Syntrans 75W-90
Toyota SiennaV6 3,5 2007 Rowe RS 0W-40 ATF MaxLife
Ford Maverick 2,3i 2004 MaxLife 5W-40
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1761
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Proplach motoru

Příspěvek od kornel »

Tak ako píšeš .. ja som ten extra preplach čerstvym olejom dal len kvôli aplikovanemu BG EPR do starej náplne a teda nechcel som aby v motore s novou náplňou oleja kolovali aj zvyšky EPRka.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9939
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Proplach motoru

Příspěvek od Colommbo »

Vypustit starý olej s čistícím aditivem, nalít "plnou" nového M1 ESP, znovu vypustit a další nový olej mi přijde už přehnané. Myslíš, že by ty "zvyšky" proplachovacího aditiva v oleji/motoru něčemu vadily...?
Připomíná mi to jednu dávnou známou - manžel byl rybář a ona občas dělala rybí polévku. Povařila kapří hlavy a vnitřnosti, vývar slila a vylila, nalila čistou vodu, opět trochu povařila, znovu slila a vylila a teprve ze třetí vody udělala polévku. Doprdelepráce, dyť to už nemohlo mít žádnou chuť...!
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1761
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Proplach motoru

Příspěvek od kornel »

Colommbo píše: čtv bře 21, 2024 22:35 Vypustit starý olej s čistícím aditivem, nalít "plnou" nového M1 ESP, znovu vypustit a další nový olej mi přijde už přehnané. Myslíš, že by ty "zvyšky" proplachovacího aditiva v oleji/motoru něčemu vadily...?
pravdepodobne by to vôbec nevadilo.. pre pokoj duše hoc aj na nejaký skrátený interval. Tentokrát som sa rozhodol obetovať jednu náplň aj s filtrom naviac (nerobím to často.. teda v takomto duchu preplach prvy krát za 13,5 roka existencie tohto auta :D a pravdepodobne aj posledný), nepovažujem BG EPR-čistič z môjho pohľadu za vhodné používať často - je to fakt dosť silné rozpúšťadlo a napr. aj viskozitou je v porovnaní s inými "engine flush" doslova ako mastnejšia voda.
Nevadí, ja už som si odpustil, včera som bol ešte trochu nesvoj za to vypláchnuté ESP :?
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9939
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Proplach motoru

Příspěvek od Colommbo »

Já ti rozumím, příteli, a chápu tvoje pohnutky, však sme tuná viacerí trochu šibnutí... :D Jen mi to prostě přišlo zbytečné.
P.S. Dvě plechovky hen toho BG-EPR mám doma nachystané taky. :P
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1761
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Proplach motoru

Příspěvek od kornel »

veruže to aj bolo, ale jak píšeš.. sme tú v tomto trochen iná sorta "občanov" :D
..Toho EPR sa neboj, je to odskúšana kvalita (v TSI som to aplikoval už druhykrát v priebehu ca 3 rokov), viditeľne to pomohlo uvolniť krúžky a stiahnuť spotrebu oleja na pre TSI s 300tis.km pekných 0,5-0,6l na 5-6tsi.km (takto sa to drží už tretí rok od prvého preplachu s BG EPR a skrátených intervalov výmien oleja..)
Uživatelský avatar
Pitris JUNIOR
Příspěvky: 1797
Registrován: pát kvě 23, 2014 17:10
Bydliště: Brno

Re: Proplach motoru

Příspěvek od Pitris JUNIOR »

BG u mě prošlo Accordem i Kiušou, plus na zakázku hoooodne autům, Benzin, nafta, přímý, nepřímý... Doopravdy každý si to následně chválil, že spotřeba šla dolů a motor klidnější. :wink:
Nedělám reklamu 🤣🤣🤣
No a dnes jsem viděl obdobu od Eurolu, možná vyzkouším
https://www.motora.cz/autodoplnky/nezar ... HcEALw_wcB
Kia CEED 1.6 GDI 99kW N98 + Mannol 9950
Amsoil EU Car Formula 5w40
Následuje - Millers Oils CFS NanoDrive 5W40
Kumho Ecsta HS52 205/55 R 16 XL 94 V
Vredestein Snowtrac 5 205/55-R16
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1761
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Proplach motoru

Příspěvek od kornel »

Rovnako nerobím reklamu :lol: , ale osobná skúsenosť výborná.. tiež aj chlapi s "naša garáž" to taktiež vo veľkom používajú pre zákazníkov, ktorí si želajú či už bežný preventívny preplach alebo proste vyriešiť zahumusený motor)
Eurol sa hrdí solídnej obľube u rusakov na oil-clube čo som tak zachytil.. dokonca dosť veľa občanov tam používa aj ich organo-wolframove aditivum do oleja (účinná látka má byť údajne tiež ako u LM Molygen motor protect - Vanlube W-324 akurát v podstatne nižšej koncentrácii vo výslednej zmesi.. takže tam je potrebné plnú dávku použiť) Mne sa ale z tohto pohľadu dosť páči LM Molygen.. stačí aj 100-150ml (ca 1/4nová dávka) ktoré zabezpečí ako prakticky nulové ovplyvnenie oleja (koncentrácie ostatných zlúčenín) a zároveň tým dodá solídnych ca 300-350ppm organo-wolframu. Tiež sledujem po fórach na to len kladné referencie
Uživatelský avatar
Pitris JUNIOR
Příspěvky: 1797
Registrován: pát kvě 23, 2014 17:10
Bydliště: Brno

Re: Proplach motoru

Příspěvek od Pitris JUNIOR »

LM Molygen mám doma, kdyby někdo chtěl ze zákazníků. Na tvoji poučku ohledně množství myslím 😁

Do jednoho Peugeotu 1. 2 PureTech, co má 80tkm a žere oleje jak prokopnutý - když ke mě dojel prvně tak 1l na 3tkm oleje, jsem udělal dekarbo BG setem, olej tam zůstal 3tkm, šel ven a pak se tam lil nový olej (už nevím jaký) s Volvolinem Engine Stop Leak. Spotřeba oleje se dostala někam na 1l na 5tkm. No aspoň něco.
Kia CEED 1.6 GDI 99kW N98 + Mannol 9950
Amsoil EU Car Formula 5w40
Následuje - Millers Oils CFS NanoDrive 5W40
Kumho Ecsta HS52 205/55 R 16 XL 94 V
Vredestein Snowtrac 5 205/55-R16
Odpovědět