Jaký olej vybrat?

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Laibor

Re: Jaký olej vybrat?

Příspěvek od Laibor »

Pitris píše:
Laibor píše:Zdravím,potřeboval bych poradit...
Zakoupili jsme si Peugeota 307 SW, dovoz z Francie a čeká mě výměna oleje.....
Ještě bych doplnil, že doporučuji vyhnout se olejům "pofiderních" výrobců, a vybírat mezi oleji renomovaných značek (samozřejmě dodržet normu výrobce motoru) - tam by člověk chybu udělat neměl. A chtělo by to u "nové" ojetiny zkontrolovat / je lepší vyměnit / i brzdovku (SAE J 1703 DOT4), chladicí kapalinu (měla by být červená, nebo originalni PEUGEOT chladicí kapalina s objednacím kódem 9735.E8 ), a olej v převodovce (manuální? API GL4, SAE 75W80), a třeba i servo a určitě všechny FILTRY. Já vím, je toho dost, ale rozhodně se to vyplatí......
A když budu na zimu dávat 5W-40 a přes léto 10W-40, tak v tom nebude také problém Nenakope mě za to auto do zatku? Auto stojí sice u roinného domu, ale venku (v garáži je totiš bor...), krátké vzdálenosti auta do cca 10 km jen v malé míře, spíše delší cesty, jde spíše o to lépe mazat motor přes zimu. 5W-40 je ale plná syn. a 10W-40 je polosyn.
Demo
Příspěvky: 609
Registrován: pon úno 25, 2008 13:17
Bydliště: Brno

Příspěvek od Demo »

5W a 10W je pouze označení čerpatelnosti oleje za studena... Nemá to nic společného se syntetičností...

Prostě tam lej 5W40. Olej vyměň po max. 15 tkm - u 1.6 HDi s rádo se ucpávajícím přívodem oleje do turba možná i dřív...
Laibor

Příspěvek od Laibor »

Demo píše:5W a 10W je pouze označení čerpatelnosti oleje za studena... Nemá to nic společného se syntetičností...

Prostě tam lej 5W40. Olej vyměň po max. 15 tkm - u 1.6 HDi s rádo se ucpávajícím přívodem oleje do turba možná i dřív...
Převážně jsem do aut lel shell jsou to moc rozdílné oleje oproti totálu?
Demo
Příspěvky: 609
Registrován: pon úno 25, 2008 13:17
Bydliště: Brno

Příspěvek od Demo »

Shell Helix Ultra 5W/40 určitě použít můžeš.

Jen oleje Total jsou doporučeny přímo PSA.
modelář

Příspěvek od modelář »

Demo píše:Řekněme si rovnou, že Peugeot není auto, které nemusí do servisu... Takže se dá dle historie odhadnout, kolik ono vozidlo průměrně najezdilo za rok...
Mohu Tě ujistit, že ve Francii ani náhodou. :P
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27500
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaký olej vybrat?

Příspěvek od Pitris »

Laibor píše:A když budu na zimu dávat 5W-40 a přes léto 10W-40, tak v tom nebude také problém.....
Pokud najedeš kilometry na výměnu, tak je to téměř ideální řešení - "pětka" na zimu, "desítka" na léto.
Laibor píše:krátké vzdálenosti auta do cca 10 km jen v malé míře, spíše delší cesty, jde spíše o to lépe mazat motor přes zimu.....
Když parkuje auto v zimě venku, je vhodnější 5w. A v zimě se olej (a motor) za 10km neprohřeje - tím spíš tu "pětku" / na těch delších jízdách "to trochu spravíš".....
Laibor píše:5W-40 je ale plná syn. a 10W-40 je polosyn......
Není to pravda vždycky. Jak jsem už napsal, i ve třídách 10w40, 15w40 nebo i třeba 15w50 jsou některé oleje plněsyntetické - z PAO základových olejů, a i ve třídách 5w40 nebo i 5w30 jsou některé oleje syntetické jen částečně - vyrobené např. hydrokrakováním. A konkrétně ve třídě 5w40 je opravdu plněsyntetických olejů jen několik - např. Liqui Moly Synthoil HighTech HD, nebo Motul 300V.
Pro záměnu oleje je důležité použít stejnou ACEA a API, nikoliv SAE (protože SAE neříká nic o výkonnosti oleje - to je pouze teplotní rozpětí použitelnosti oleje; a pokud jsou oleje v různých třídách SAE stejně ACEA A3/B3/B4 a API SJ nebo vyšší/CF, je možné bez obav mezi nimi "přecházet".
Odpovědět