Tlumičový olej 10W-veterán

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Motorář

Tlumičový olej 10W-veterán

Příspěvek od Motorář »

Dobrý den,
potřeboval bych poradit . V příručce pro mého veterána je napsaná použitá kapalina pro tlumiče 10W. Auto využívám jen v letních měsících a to sporadicky. Může být problém když použil olej Mogul Silence 15W ? Dle mého názoru né, ale rád bych slyšel slovo odborníka. Navíc jsem se dočetl, že Mogul ukončil výrobu tohoto oleje.

děkuji
Durex

Příspěvek od Durex »

Když je něco předepsáno,tak by se to asi mělo používat. Kdyby konstruktérem bylo zamýšleno používat 15W, tak by to asi napsal do návodu k používání. Na trhu je oleje ve specifikaci 10W hromada a cena je taky suprová. Jediné co by mohlo vést k použití "hustšího" tlumičáku může být opotřebovaní. Jinak nevidím důvod, proč tam nedat 10W. To je můj názor
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27557
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

to Durex: :wink: S tou "patnáctkou" to může být (a asi i bude) "tvrdší"......
Durex

Příspěvek od Durex »

Pitris píše:to Durex: :wink: S tou "patnáctkou" to může být (a asi i bude) "tvrdší"......
Ono se tímto opravdu ladil podvozek. Když se potřebovalo přitvrdit, tak v dobách, když nebyla možnost štelování předpětí a útlumu,tak se použilo buď jiného oleje nebo se např. dávali podložky na pružiny. Mělo to někdy kladný přínos,ale vidlice resp. její hydraulická část je konstruovaná na nějakou viskozitu a když se dá viskozi jiná ( v tomto případě rozdíl 10w a 15w je docela dost obrovskej i když to tak nevypadá - ale z pohledu kinematické viskozity pri 40 st je to opravdu dost velký rozdíl) tak vidlice nemusí pracovat správně. Pokud je vše v pořádku, tak bych s viskozitou nelaboroval
Itall

Příspěvek od Itall »

U konfekčních tlumičů, co mám na motorce, se předpětí štelovat nedá, jen útlum. A rozhodně je lépe to udělat viskozitou oleje, páč pouhé omezení průtoku není tak vláčné a mlátí to do rukou, kdežto viskóznější olej sice omezí jemné pobírání malých nerovností (to ale štelování útlumu také), ovšem pak to má vláčnější pokračování při větším propružení. I když, pravda, viskóznější olej jsem tam dával pro omezení dorazů na motokrosové trati a teď tam už nejezdím, tak je to zbytečně tvrdé. Ale zatím jsem to nechtěl jen tak vylít, až ještě něco najedu.
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Durex »

Myslím,že u veterána na silnici nenastanou takové podmínky jako na motokrosové trati. I když na našich silnicích ...
Itall

Příspěvek od Itall »

No jasně, to byla jen poznámka. :lol:
Odpovědět