Převodový olej 75W/90 Mazda 323 BA

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Návštěvník

Převodový olej 75W/90 Mazda 323 BA

Příspěvek od Návštěvník »

Zdravim. Muzete mi poradit nejaky dobry olej za rozumnou cenu. A nekde jsem cetl, ze se pry da nahradit i olejem Dexron. Nemate s tim nekdo zkusenost? Diky
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27507
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Zkus se podívat do mazacích plánů, vybereš si přímo podle svého modelu, a roku výroby -
- třeba www.valvoline.cz www.liquimoly.cz www.q8oils.cz www.mogul.cz www.repsol.cz
(sekce mazací plán, nebo najít olej)
modelář

Re: Převodový olej 75W/90 Mazda 323 BA

Příspěvek od modelář »

Anonymous píše:Zdravim. Muzete mi poradit nejaky dobry olej za rozumnou cenu. A nekde jsem cetl, ze se pry da nahradit i olejem Dexron. Nemate s tim nekdo zkusenost? Diky
Typická viskozita ATF je 75W. Čili kdybychom abstrahovali od všeho ostatního a zabývali se jenom viskozitou, pak taková náhrada už z principu není vhodná. Navíc mi není jasné, proč se náhradou vůbec zabývat, když převodových olejů v 75W-90 je na trhu přehršel. Při výběru je samozřejmě nutné se řídit především příslušnou normou GL!
PetrStone

Příspěvek od PetrStone »

Jeste by me zajimalo jestli je velkej rozdil mezi 75W/90 a 80W/90? Podle toho co jsem vycetl to vyjde skoro nastejno ne..
modelář

Příspěvek od modelář »

A tohle píšou kde? Pak by totiž bylo možno říct, dovedeno ad absurdum, že "převoďák jako převoďák", vždyť to vyjde skoro na stejno...
V úvahách o výběru oleje přitom stále postrádám jakoukoli zmínku o výrobcem vozu předepsané normě :?: :!:
PetrStone

Příspěvek od PetrStone »

No vycetl jsem to na Mazda foru, ikdyz net stejne jako papir snese vsechno :) Podle vyrobce by tam mel byt 75W/90. Mam moznost mit 80W/90 za dobrej peniz, tak jsem se chtel zeptat..
modelář

Příspěvek od modelář »

Třeba do Mazdy 626 2.0 GT z konce 90. let min. st. patří 80W-90 GL4/GL5. Do ní bych si zřejmě troufl dát i 75W-90.

Ovšem pokud předpis zní 75W-90, pak bych tam 80W-90 ROZHODNĚ NEDÁVAL, poněvadž to téměř určitě nebude řadit za studena! Kromě toho jsem stále ještě nezaznamenal, jak že zní předpis co do normy/norem GL, což je BEZPOCHYBY JEŠTĚ KRITIČTĚJŠÍ, než volba správné viskozity!!!
PetrStone

Příspěvek od PetrStone »

modelář píše:Třeba do Mazdy 626 2.0 GT z konce 90. let min. st. patří 80W-90 GL4/GL5. Do ní bych si zřejmě troufl dát i 75W-90.

Ovšem pokud předpis zní 75W-90, pak bych tam 80W-90 ROZHODNĚ NEDÁVAL, poněvadž to téměř určitě nebude řadit za studena! Kromě toho jsem stále ještě nezaznamenal, jak že zní předpis co do normy/norem GL, což je BEZPOCHYBY JEŠTĚ KRITIČTĚJŠÍ, než volba správné viskozity!!!
75W/90 GL4/GL5
modelář

Příspěvek od modelář »

Pak bych ty normy raději dodržel a použil bych např. tento olej:
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=493

A jelikož ho mám odzkoušený, mohu vřele doporučit.

P.S.: Aplikaci 80W-90 považuji v daném případě za naprosto vyhozené peníze - s příchodem zimy ho stejně bude s největší pravděpodobností nutné vyměnit za méně viskózní za studena, tj. začínající na 75W....
PetrStone

Příspěvek od PetrStone »

modelář píše:Pak bych ty normy raději dodržel a použil bych např. tento olej:
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=493

A jelikož ho mám odzkoušený, mohu vřele doporučit.

P.S.: Aplikaci 80W-90 považuji v daném případě za naprosto vyhozené peníze - s příchodem zimy ho stejně bude s největší pravděpodobností nutné vyměnit za méně viskózní za studena, tj. začínající na 75W....
Ok diky za radu a poslechnu ji :wink:
PetrStone

Příspěvek od PetrStone »

Potreboval bych jeste radu jestli je lepsi Paramo Gyrol Syn 75W/90 a nebo ORLEN OIL Platinum Gear GL-5 75W/90 http://www.harkgroup.cz/eshop/index.php ... &baleni=1l Diky
modelář

Příspěvek od modelář »

Vzhledem k tomu, že ten Gyrol splňuje GL3/GL4/GL5 a Orlen "jenom" GL5, tak s tím Gyrolem neriskuješ event. nesnášenlivost hlavně materiálu synchronů se sirnatými aditivy, které v něm určitě nejsou, zatímco v tom Orlenu tuto jistotu nemáš. Gyrol má navíc výhodně nízko položenou spodní viskozitu, u Orlenu nevím. Proto bych já osobně rozhodně volil Gyrol! :wink:
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Opet dekuji za vycerpavajici odpoved!
modelář

Příspěvek od modelář »

Není zač!
Odpovědět