převodový olej

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
sok

převodový olej

Příspěvek od sok »

AHOJ,nikde nemohu nalézt informaci zda olej CASTROL EPX 90 GL5 je vhodný do hypoidních diferenciálů.Všude samé normy,ale ty mě nic neříkají.
bio
Příspěvky: 935
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Příspěvek od bio »

Ano je vhodný, ale drž se předpisu výrobce.
FF

Příspěvek od FF »

...práve to API GL-5 hovorí to, čo potrebuješ vedieť - že je určený pre hypoidné prevody!
sok

Příspěvek od sok »

pro bio::rád bych se držel doporučení výrobce,ale jedná se o veterána a tenkrát výrobce uváděl "olej do hyp.diferenciálů"
proFF::taky jsem si myslel,že GL5 je do hyp. diferenciálů,ale "modelář"to v přízpěvku o LEXUSU zpochybnil. A teď babo raď
FF

Příspěvek od FF »

modelář píše:Tak především: Je/není tam hypoidní soukolí? Já bych si tipnul, že nejspíše ano.
Od toho se totiž odvíjí to nejpodstatnější - volba oleje s hypoidní klasifikací! A jestli si někdo při překladu původně cizojazyčného manuálu "populárně" (a samozřejmě naprosto mylně) myslel, že všechny GL-5 jsou hypoidní, a také tomu potom český překlad "přizpůsobil", tak se dopustil trestuhodné nedbalosti :!:

Takže napřed zjistit to základní - přítomnost hypoidního soukolí - a teprve potom se zabývat viskozitami. "Syntetičnost" v tom nehraje ABSOLUTNĚ ŽÁDNOU ROLI! :P
...zo spomínaného vlákna.
"modeláři, co to plácáš"?! :o :shock:
Je úplne jedno, či je, alebo nie je hypoidné. Ak výrobca požaduje API GL-5 tak sú v prevodovke miesta (minimálne jedno), ktoré vyžadujú EP prísady a hotovo!
bio
Příspěvky: 935
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Příspěvek od bio »

Ano , oleje GL 5 jsou určeny pro hypoidní diferenciály.
modelář

Příspěvek od modelář »

Ano, oleje GL-5 obsahují EP přísady, ale to na hypoidní soukolí zdaleka nestačí! I ten GL-5 olej, aby mohl být bez obav použit do ústrojí s hypoidním soukolím, musí být explicitně označen, že skutečně je hypoidní.

Jak jsem už jinde napsal: jedná se opět o jeden z obrovského množství všeobecně zažitých omylů. Konkrétně tento vznikl v době, kdy se na běžném trhu objevil dostatečný výběr GL-5 olejů, o nichž se tehdy začalo tvrdit, že se jedná o "nejmodernější" oleje, které nahrazují všechny předchozí specifikace, tedy i ty specificky hypoidní. :evil:
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Ma někdo zkušenosti s olejemCastrol převodovy MANUAL SMX-S75w85 GL4 do octavky 19tdi ?
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Příspěvek od Pedro »

A musí být od castrolu,teda do toho vetoše?Nestačí CZ olej kde je výslovně napsáno VHODNÉ PRO HYP.SOUKOLÍ?
sok

Příspěvek od sok »

Ahoj,pro "mastnáka" , na české oleje jsem jezdil desítky let a bez problémů.

Ale! Na jaře 09-nové náplně GYROL. Převod.- PP90,dif.-PP90H. Vše se jevilo

v pořádku až do doby než začaly klesat venkovní teploty. Už při 10st. jsem

měl problémy a při 5 st. jsem jedničku nedal. A to v minulých letech jsem

běžně jezdil v -15st. mrazech a v pohodě. Je to smutné,ale CZ oleje už

nejsou to co bývaly. Proto jsem sháněl informace o oleji Castrol,protože už

mám koupené SAE 90 GL4 do převod. a GL5 do rozvodovky. Potom jsem

četl poznámku "modeláře" a chtěl jsem mít jistotu. A už jí mám. Porovnal

jsem normy MB , MAN , ZF oleje BP Energear Hypo 90 s normami

Castrolu a je to OK
modelář

Příspěvek od modelář »

Když už jsem tu zmiňoval mé laborování s olejem do převodovky a nyní padlo slovo o českých olejích, tak bych rád dodal, že z porovnání 7 různých olejů bych konkrétně tenhle, český
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=493
dal na třetí místo, hned za Tutelu a Valvoline, a daleko před Elf, Shell a 2x Castrol.

P.S.: Tento žebříček samozřejmě platí pouze ve vztahu k té mé převodovce, to jen pro pořádek.
Odpovědět