Znečišťování chladící kapaliny

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Znečišťování chladící kapaliny

Příspěvek od ka-spel »

Poslední rok se mi začíná znečišťovat kapalina v chladiči - špiní se a černá. Předtím vyměněna modrá G11 (? výrobce) po důkladném výplachu stávající s čističem LM za červenou G12 Agip Antifreeze. Taky jsem si myslel, že ta nová Agip má větší čistící účinky a uvolnila nějaký bordel. Kamarád automechanik mě varoval, že to může být známka prolínajícího těsnění pod vanou. Voda se ztrácí minimálně a není mastná ani s pěnou. Vím, že mě časem výměna těsnění pod hlavou nemine, ale jde to oddálit nějakým utěsňovačem chladiče? Na netěsný chladič to z vlastní zkušenosti fungovalo spolehlivě, ale na to těsní tomu moc nevěřím.
byloObrázek
je Obrázek
mipesa
Příspěvky: 765
Registrován: čtv srp 28, 2008 20:39

Příspěvek od mipesa »

Když jsem měl, kdysi starší Vectru, tak tam mi na chvíli pomohlo mírné přetažení hlavy, ale vždycky to nemusí mít efekt.Odhadem jsem jí přitáhl o 45st.Jinak si troufám tvrdit, že výměna těsnění Vás nemine.Vykašlete se na nějaký utěsňovač, vždyť výměna těsnění není zas taková tragédie.
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Příspěvek od skodovkar »

Co já vím, tak by se měla používat jen povolená kapalina. Máme fabii a v příručce píší , aby se kapaliny nezaměňovaly. Nemyslím si sice, že by to mělo efekt jako z DOT3 na DOT4, ale klidně by to mohlo něco uvolnit. Jestli to nečerná právě proto, že to reaguje s gumou. :?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27495
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Znečišťování chladící kapaliny

Příspěvek od Pitris »

ka-spel píše:Poslední rok se mi začíná znečišťovat kapalina v chladiči - špiní se a černá. Předtím vyměněna modrá G11 (? výrobce) po důkladném výplachu stávající s čističem LM za červenou G12 Agip Antifreeze. Taky jsem si myslel, že ta nová Agip má větší čistící účinky a uvolnila nějaký bordel. Kamarád automechanik mě varoval, že to může být známka prolínajícího těsnění pod vanou. Voda se ztrácí minimálně a není mastná ani s pěnou. Vím, že mě časem výměna těsnění pod hlavou nemine, ale jde to oddálit nějakým utěsňovačem chladiče? Na netěsný chladič to z vlastní zkušenosti fungovalo spolehlivě, ale na to těsní tomu moc nevěřím.
skodovkar píše:Co já vím, tak by se měla používat jen povolená kapalina. Máme fabii a v příručce píší , aby se kapaliny nezaměňovaly. Nemyslím si sice, že by to mělo efekt jako z DOT3 na DOT4, ale klidně by to mohlo něco uvolnit. Jestli to nečerná právě proto, že to reaguje s gumou. :?
Co je to za auto? - resp. není to nějaký "starší ročník"? Jak napsal skodovkar, měla by se používat předepsaná kapalina, protože pokud byl motor vyroben ještě předtím, než se začala používat "červená", tak na ni nemusí být některé součásti chladicího systému uzpůsobené. A nebo je možné, že to přece jen nebylo pořádně vypláchnuté, a ty kapaliny spolu "zareagovaly".
Ale jak napsal mipesa, možná by stálo za to, nic "navíc" tam nedávat, a při výměně toho těsnění pod hlavou (což bych neoddaloval) tu chladicí kapalinu ještě jednou vyměnit.

A trochu nerozumím tomu "jako z DOT3 na DOT4" - za prvé to jsou brzdovky, a za druhé, pokud mají stejné SAE (většinou je to J 1703) - a stejný výrobní základ, nevidím důvod, proč nepřejít "z trojky na čtverku".
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

Je to felda 1,6 1996. Mám ji 3 roky. Kapalinu jsem měnil před 2 roky. Důkladně pročistil čističem a propláchl (několik výměn obsahu chlazení až do čisté vody, protáhl hadicí). Tento týden jsem byl měnit rozvody, pumpu a termostat a kamarád mechanik neměl echo co tam bylo, tak je tam zase modrá C11. Ujeto 100 km a zatím čistá, tak snad tam byl ještě nějaký bordel.
byloObrázek
je Obrázek
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Příspěvek od skodovkar »

to Pitris: dočetl jsem se, že při přechodu z jedné brzdovky na druhou( o číslo výš) často bývají problémy, třeba že ti rozežerou všechnu gumu. :oops:
Brembo
Příspěvky: 2294
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Příspěvek od Brembo »

Cierne usadiny mozu sposobit i uvolneny oxid hlinika. Vo vasom pripade nemusi byt problem s hlavou,male uniky kvapaliny je tazke odhalit. Pokial v chladiacom systeme nenarasta tkak a nevznikaju bubliny,tak je to zatial zbytocne riesit.
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

Tlak je konstatní, žádné nafukování expanzky nebo bubliny. Vypadá to ok. Spíš mě to připadá, že se ještě něco uvolnilo z výměníku topení, kde vždy něco zůstane. U minulé sierry mě po použití čističe chladící soustavy přestala topit - výměník se zanesl.
byloObrázek
je Obrázek
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27495
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

skodovkar píše:to Pitris: dočetl jsem se, že při přechodu z jedné brzdovky na druhou( o číslo výš) často bývají problémy, třeba že ti rozežerou všechnu gumu. :oops:
ten problém může nastat, pokud se použije po "obyčejné" brzdovce silikonový typ brzdové kapaliny, nebo kapalina na bázi silikátových esterů - ale že by hrozilo nějaké poškození brzdového systému po přechodu mezi "trojkou" a "čtverkou" stejných specifikací a složení - to zřejmě ne. (To spíš "přijde" problém, pokud jsou gumičky dlouho v systému v brzdovce, a nějakým způsobem se k nim dostane vzduch - většinou potom přestanou těsnit).
A já osobně mám v servisce předepsanou SAE J 1703 a buď DOT3, nebo DOT4, (ale je fakt, že nedoporučují DOT5). Ale to "jsme někde jinde", na tomto vlákně šlo vlastně o "fridex" :lol:
Brembo
Příspěvky: 2294
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Příspěvek od Brembo »

Moze byt chladiaca kvapalina G 11 Long Life? Konkretne sa jedna o Castrol Anfreeze NF. Na obale je uvedene Long Life,ale na strankach Castrolu to uz nie je uvedene a ani na nemeckej povodnej etikete. Mohlo tam byt nedopatrenim pridane Long? Predlzene intervali vymeny maju predsa len G 12
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27495
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Brembo píše:Moze byt chladiaca kvapalina G 11 Long Life? Konkretne sa jedna o Castrol Anfreeze NF. Na obale je uvedene Long Life,ale na strankach Castrolu to uz nie je uvedene a ani na nemeckej povodnej etikete. Mohlo tam byt nedopatrenim pridane Long? Predlzene intervali vymeny maju predsa len G 12
Jestli to je, nebo není Long Life, nevím, ale když nevíš, tak je určitě lepší to vyměnit po třech letech, než poškodit motor opožděnou výměnou.
Vždyť kolik toho potřebuješ? 2litry + 3litry destilky = max. 300,- (nebo 10€)
Brembo
Příspěvky: 2294
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Příspěvek od Brembo »

ide tam az 9l chladiacej zmesi. Ale samozrejme na tom setrit nebudem. Na naplniach sa to nikdy nevyplati
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27495
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Brembo píše:ide tam az 9l chladiacej zmesi. Ale samozrejme na tom setrit nebudem. Na naplniach sa to nikdy nevyplati
Aha - na feldu jednašestku se ptal ka-spel, Ty to teda budeš mít o něco dražší.....
Odpovědět