mazda mx-5 klasická otázka:-)

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
wlken

mazda mx-5 klasická otázka:-)

Příspěvek od wlken »

zdravím všechny,mám jeden naprosto klasický dotaz-jaký olej??
jedná se o Mazdu mx-5, 1997,najeto 200tkm,motor 1,6 66 kW/6500 ot. používám ji nejen pro zábavu,ale i na dojíždění do práce,celkem dost studených startů,trasy většinou od 5km do 40km,když nepočítám dovolenou..po ohřátí motoru mu dávám celkem na frak,ono to ani jinak s 90 koňovým motorem nejde,pokud chce člověk předjíždět,nebo vyjet kopec,občas točívám až do omezovače,samozřejmě všechno až po zahřátí na provozní teplotu..V provozu je od března do listopadu,většinou není pod nulou,ale pořád tam je jeden studený start na cca 15-40 km...párkrát za rok delší trasa kolem 500 km denně,ovšem zase klidnějším tempem..v současnosti leju Total 7000 10w-40 a měním po 8tisících,motor už olej celkem papá,takže během těch 8 tisíc tam další tři litry doleju...Mám zůstat při 10w-40 nebo to někam rozšířit??nahoru?dolů?:-)
luk.zah

Re: mazda mx-5 klasická otázka:-)

Příspěvek od luk.zah »

wlken píše:zdravím všechny,mám jeden naprosto klasický dotaz-jaký olej??
jedná se o Mazdu mx-5, 1997,najeto 200tkm,motor 1,6 66 kW/6500 ot. používám ji nejen pro zábavu,ale i na dojíždění do práce,celkem dost studených startů,trasy většinou od 5km do 40km,když nepočítám dovolenou..po ohřátí motoru mu dávám celkem na frak,ono to ani jinak s 90 koňovým motorem nejde,pokud chce člověk předjíždět,nebo vyjet kopec,občas točívám až do omezovače,samozřejmě všechno až po zahřátí na provozní teplotu..V provozu je od března do listopadu,většinou není pod nulou,ale pořád tam je jeden studený start na cca 15-40 km...párkrát za rok delší trasa kolem 500 km denně,ovšem zase klidnějším tempem..v současnosti leju Total 7000 10w-40 a měním po 8tisících,motor už olej celkem papá,takže během těch 8 tisíc tam další tři litry doleju...Mám zůstat při 10w-40 nebo to někam rozšířit??nahoru?dolů?:-)
Ten olej, který používáte se mi zdá optimální na to, že jezdíte od jara do podzima. Ta spotřeba oleje je ale hrozná - motor je zřejmě pěkně vylágrovaný. Spíše než o změně oleje bych se být Vámi zamyslel nad možnou generálkou motoru a nebo nad nákupem motoru jiného - v lepším stavu.
luk.zah

Re: mazda mx-5 klasická otázka:-)

Příspěvek od luk.zah »

luk.zah píše:
wlken píše:zdravím všechny,mám jeden naprosto klasický dotaz-jaký olej??
jedná se o Mazdu mx-5, 1997,najeto 200tkm,motor 1,6 66 kW/6500 ot. používám ji nejen pro zábavu,ale i na dojíždění do práce,celkem dost studených startů,trasy většinou od 5km do 40km,když nepočítám dovolenou..po ohřátí motoru mu dávám celkem na frak,ono to ani jinak s 90 koňovým motorem nejde,pokud chce člověk předjíždět,nebo vyjet kopec,občas točívám až do omezovače,samozřejmě všechno až po zahřátí na provozní teplotu..V provozu je od března do listopadu,většinou není pod nulou,ale pořád tam je jeden studený start na cca 15-40 km...párkrát za rok delší trasa kolem 500 km denně,ovšem zase klidnějším tempem..v současnosti leju Total 7000 10w-40 a měním po 8tisících,motor už olej celkem papá,takže během těch 8 tisíc tam další tři litry doleju...Mám zůstat při 10w-40 nebo to někam rozšířit??nahoru?dolů?:-)
P.S. Ještě jednou jsem si článek přečetl a tentokrát pořádně :) Až dáte ten motor do kupy (třeba), tak bych tam dal spíš 10w50, protože mu dáváte hodně zabrat a točíte ho do relativně vysokých otáček.

Ten olej, který používáte se mi zdá optimální na to, že jezdíte od jara do podzima. Ta spotřeba oleje je ale hrozná - motor je zřejmě pěkně vylágrovaný. Spíše než o změně oleje bych se být Vámi zamyslel nad možnou generálkou motoru a nebo nad nákupem motoru jiného - v lepším stavu.
Návštěvník

Re: mazda mx-5 klasická otázka:-)

Příspěvek od Návštěvník »

wlken píše:zdravím všechny,mám jeden naprosto klasický dotaz-jaký olej??
jedná se o Mazdu mx-5, 1997,najeto 200tkm,motor 1,6 66 kW/6500 ot. používám ji nejen pro zábavu,ale i na dojíždění do práce,celkem dost studených startů,trasy většinou od 5km do 40km,když nepočítám dovolenou..po ohřátí motoru mu dávám celkem na frak,ono to ani jinak s 90 koňovým motorem nejde,pokud chce člověk předjíždět,nebo vyjet kopec,občas točívám až do omezovače,samozřejmě všechno až po zahřátí na provozní teplotu..V provozu je od března do listopadu,většinou není pod nulou,ale pořád tam je jeden studený start na cca 15-40 km...párkrát za rok delší trasa kolem 500 km denně,ovšem zase klidnějším tempem..v současnosti leju Total 7000 10w-40 a měním po 8tisících,motor už olej celkem papá,takže během těch 8 tisíc tam další tři litry doleju...Mám zůstat při 10w-40 nebo to někam rozšířit??nahoru?dolů?:-)
Zde bych doporučil mogul felicia. Levný a dobrý. Pro váš vůz optimum. Popř M7ADS
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Souhlasím s tím že ta spotřeba oleje je vysoká,ale podle dílenské příručky v normě,maximální přípustná je 0,5l/1000km a já mám cca 0,35l/1000km..u některých motorů,např u starších Alfa Romeo byly tyto hodnoty běžné i u nového motoru...proto se taky tak často zadíraly,když někdo nekontroloval při každém tankování nádrže měrku oleje,tak po dvou tisících km jezdil nasucho...Jinak plánuju pouze GO hlavy,nové gufera na ventilech by měly pomoct tu spořebu snížit....
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Anonymous píše:Souhlasím s tím že ta spotřeba oleje je vysoká,ale podle dílenské příručky v normě,maximální přípustná je 0,5l/1000km a já mám cca 0,35l/1000km..u některých motorů,např u starších Alfa Romeo byly tyto hodnoty běžné i u nového motoru...proto se taky tak často zadíraly,když někdo nekontroloval při každém tankování nádrže měrku oleje,tak po dvou tisících km jezdil nasucho...Jinak plánuju pouze GO hlavy,nové gufera na ventilech by měly pomoct tu spořebu snížit....
No vidíš, tak až to uděláš, tak uvažuj o lepším oleji. Teď bych tam lil něco levnýho, protože to stejně zachvilku budeš dolévat. Já mám tedy 15 let starou hondu a nedolévám na !8 tisíc ani deci.
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Re: mazda mx-5 klasická otázka:-)

Příspěvek od ka-spel »

Anonymous píše:
Zde bych doporučil mogul felicia. Levný a dobrý. Pro váš vůz optimum. Popř M7ADS[/quote]

Neblázni. Proč takové sračky do takového motoru? To tak do Š105/120. Za minimální příplatek už jsou oleje podstatně kvalitnější. I kdyby měl kupovat obyčejný Cinol 10W40 za 80, Cinol 5W40 přes 120. Kolem 150 za litr už koupí Divinol 5W50 a za 180 Total 5W40.
byloObrázek
je Obrázek
Návštěvník

Re: mazda mx-5 klasická otázka:-)

Příspěvek od Návštěvník »

ka-spel píše:
Anonymous píše:
Zde bych doporučil mogul felicia. Levný a dobrý. Pro váš vůz optimum. Popř M7ADS
Neblázni. Proč takové sračky do takového motoru? To tak do Š105/120. Za minimální příplatek už jsou oleje podstatně kvalitnější. I kdyby měl kupovat obyčejný Cinol 10W40 za 80, Cinol 5W40 přes 120. Kolem 150 za litr už koupí Divinol 5W50 a za 180 Total 5W40.[/quote]To je fakt.. Omluva... Ten cinol bude dobrý
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

Ta spotřeba nemusí být přímo opotřebením motoru, ale jen zakarbonovanými kroužky (kdoví co se tam lilo dřív a jak se to často měnilo). Před nějakou "generálkou" (protože to už nejsou generálky, jak byly dřív - max. výměna těsnění, nebo gufer a pérek na ventilech. Dnes už i dříve opovrhované překroužkování je téměř luxus.) bych ještě zkusil nějaký čistič a zkrátit podstatně výměnu.
byloObrázek
je Obrázek
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27495
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

souhlasím s klukama, ale ještě je jedna možnost: olej 10w50 (nebo 60).
Demo
Příspěvky: 609
Registrován: pon úno 25, 2008 13:17
Bydliště: Brno

Příspěvek od Demo »

Mozna se zeptam jako dement, ale neni tam wankl?
Wlken

Příspěvek od Wlken »

Wankel tam opravdu není,i když se našlo pár šílenců,kteří cpou do MX-5 všechno od amerických osmiválců až po Wankely z rx-sedmiček...Právě to RX v označení Mazdy značí to že je vybavena Wankelem,v současnosti jediné vyráběné auto s rotačním pístem je Mazda rx-8 8)
Wlken

Příspěvek od Wlken »

Jinak dík všem za rady,po spočtení nákladů spojených s výměnou a ještě dolitím 2-3 litrů mezi výměnami zůstanu u toho Totalu 7000, 10w-40,dle mého názoru celkem kvalitní a postačující olej za velmi dobrou cenu..mrknul jsem i na něco viskóznějšího,ale tyto oleje už se pohybujou ve vyšších relacích,snad kromě jednoho Q8..A za rady typu M7ADS fakt dík,to neliju ani do žigulíka :twisted:
Demo
Příspěvky: 609
Registrován: pon úno 25, 2008 13:17
Bydliště: Brno

Příspěvek od Demo »

aha, tak jsem opet o neco chytrejsi - diky.... jinak bych zkusil olej Castrol RS 10W60....
Odpovědět