API RAZITKO

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Návštěvník

API RAZITKO

Příspěvek od Návštěvník »

před chviló mě dosel volej z éšopu a na sunuku je razitko api a na mobilu né.nemuže ten mobil poškodit motór?
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

bel sem kóknót na vostatní čutere a tota s divinólem štempl nemajó a madit mol a elf jo.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

SÓSED TO NA CASTRÓLU MÁ A NA CINÓLU NEMÁ
bjukemen
Příspěvky: 4877
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Příspěvek od bjukemen »

...vyser se na razétko API
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

bjukemen píše:...vyser se na razétko API
ten štempl je doklad kvalite. v emerice už je poviné.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Může mi někdo vysvětlit, o co (o jaké "razítko") se jedná?
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

[quote="Anonymous"]tade je viděthttp://www.oleje.cz/eshop/show_bp.php?id=98&hi ... %20(5%20l)[/quoteted to bode správně?http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=100
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Aha, já se doposud domníval, že jde pouze o "zpřehlednění" info pro spotřebitele. Vždyť na některých obalech olejů, hlavně těch nejdražších od tzv. renomovaných výrobců, aby člověk hledal info o technických normách lupou!
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27494
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Anonymous píše:Může mi někdo vysvětlit, o co (o jaké "razítko") se jedná?
Motorové a převodové oleje do motorových vozidel jsou rozděleny do výkonnostních tříd dle evropské normy ACEA (Association des Constructeurs Européens d' Automobiles) nebo americké normy API (American Petroleum Institut).Výrobci automobilů požadují, aby olej použitý pro mazání motoru nebo převodů vyhovoval určité výkonností třídě definované v mezinárodních normě ACEA / API nebo výkonností třídě, kterou si výrobce sám definuje (podnikové normě výroce, např. podniková norma VW 502 00 odpovídá přibližně mezinárodní normě ACEA E3). Výrobci olejů proto své produkty nechávají testovat dle mezinárodních norem a norem výrobců. Výsledkem je, že u svých výrobků uvádějí, jaké normy olej splňuje.

Je divné, že norma API není uvedena na obale, ale je možné, že na některých olejích speciálně vyrobených pro určitou automobilku je uvedena pouze norma toho příslušného výrobce motoru.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Velké mezinárodní firmy mají většinou různé produkty pro americký a pro evropský trh. Na americkém trhu se většinou distribuují oleje s odlišnou výkonovou i viskozitní charakteristikou než v Evropě. Rozdílné jsou i servisní intervaly. Proto oleje na evropském trhu neprošly testy pro přidělení onoho "API razítka" a tedy jej nemohou na svém obalu uvádět. Pouze oleje distribuované na obou trzích to "razítko" na obalu mají uvedené. Na americkém trhu by se olej bez "API razítka" neprodal.
Specifikace API se na evropských obalech udávají pouze pro orientaci a i z toho důvodu, že laboratorní vlastnosti odpovídají požadavkům API, ale oleje neprošly motorovými testy vyžadovanmi pro přidělení specifikace.
Odpovědět