aditiva do oleja

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
bjukemen
Příspěvky: 4896
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od bjukemen »

ide o to ze kto si co predstavuje pod pojmom zlepsenie vlastnosti oleja, ale pokial sa mysli znizenie trenia s aditivom v podobe volframu alebo organickeho molybdenu zase az tak sa ten olej neposerie, moze sa zmenit pomer vapna, zinku a fosforu ale su motorizacie kde to nevadi a samozrejme najde sa aj aditivum kde je minimum tychto zloziek
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
1.9JTD

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od 1.9JTD »

Sú aditíva - a aditíva. Niektoré menia vlastnosti olejov, to nemusí byť vždy ideálne. Niektoré nanášajú niekam niečo. To tiež. Iné vlastnosti kovu, tie sú nie celkom šťastne nazývané aditívami, olej im slúži iba ako doprevné médium na "miesta určenia".
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Durex »

No měl sem celkem klidné ráno :D

Prosím JTD,jestli by si mi mohl vysvětlit toto:
1.9JTD píše: pon led 22, 2024 10:09 Iné vlastnosti kovu, tie sú nie celkom šťastne nazývané aditívami, olej im slúži iba ako doprevné médium na "miesta určenia".
jedíné,čemu rozumím,že olej je nosné medium. Ostatně to je vždy ... ale to jiné vlastnosti kovu...

Zde si dáme obrázek:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=65D5C121

https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=65B2828D

https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=65D5B06B

Jsou to obrázky různých částí motoru. Na prvním je vačka a uložení vačky v domečku ze slitiny hliníku. Vačka je cementovaná,broušená. Pak tam jsou nějaká zdvihátka a podložky. Dále pak máme uložení kliky a kliku a převodovku a v dalším je válec s honováním.

Jak může to aditivum změnit vlastnosti kovu? Jakého? Slitiny hliníku? Nebo toho cementování? Nebo nicasilu na válci? To opravení povrchu. Jako že mi to opraví piting na převodových zubech, ale s honováním to neudělá nic? Že mi to opraví vymačkaný články rozvodového řetězu? Opravdu dochází ke změnám struktury materiálu při 60 st celsia? To je třeba moje provozní teplota oleje jaro/podzim. Dobře, ať nežeru 80 - 90 v létě?

Můžeš mi to prosím vysvětlit? Ono se krásně hodí tento citát klasika: "Paní doktorko, vy jste doktorka? Ano. A věříte v boha? Já...? Ne, nechápu, jak někdo může věřit, nejsou důkazy, nikdo ho nikdy neviděl. Však vašu piču jsem také neviděl a věřím, že ju máte."

Věřit je hezké, ale já bych radši ten důkaz. Navíc dnes je ta doba, že sice věřit v pohlaví se může, ale dokud si nešáhnu, tak už nevěřím :D
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Uživatelský avatar
memartin
Příspěvky: 42
Registrován: ned zář 24, 2023 22:42

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od memartin »

Pitris píše: čtv led 18, 2024 15:05 Stejně tak jako/když si někdo myslí že když použije třeba náklaďákový olej kde se ten může měnit třeba po 40 tkm, že ho pak dlouho může nechat v osobáku. NE. Ten olej je aditivován jinak a pro jiné podmínky - a do osobáku bude špatná volba ho nejenom vůbec použít, natož pak i na tak dlouho.
A nechat motor nejen vlažnou jízdou ohřát, ale i po svižné jízdě ho dochladit, a vědět že nejhorší pro něj je to honit studený a jízda v otáčkách těsně nad volnoběhem.
Nedávno mi známý poradil M7ADSIII 15w-40 do motoru Š120, prej špica. To je tatrový olej. Údajně se v škodovkách se používal běžně, dokonce na štítku na obalu vzduchového filtru jde rozpoznat tento nápis, asi ještě od předchozího majitele, dědáčka o pár domů vedle, možná tam ten olej je teď :D Koupil jsem 10l soudek, už ho Mogul neprodává (vím že skončil), koupil jsem ho tedy od Dexollu. Ten celý motor je na rozebrání, vyčištění a hlavně přetěsnění. Vevnitř pod víčkem to vypadá děsivě. To auto najezdilo 3100 km za posledních 11 let, dle údajů z STK. Nikdo si nepamatuje, kdy se ten olej měnil. Filtr po očištění od olejového filmu ukázal logo Ufi. Tahalo to Vari pár kilometrů párkrát za rok na políčko, nebylo to auto do běžného provozu. Ale jako jediné doma mělo tažné :D Bez prakticky GO nebo rozborky to podle mě smysl chemicky čistit smysl nemá.
polo 1.0 mpi LPG :twisted: valvoline maxlife
106 1.0i: mannol 10w40 :P
punto 1.3 jtd: Eurol Super Lite 5w-40
b6 2.0 tfsi mannol extreme 5w-40
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27533
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Pitris »

M7ADSIII 15w40 se ve "stodvacítkách" opravdu běžně používal, a není důvod ho tam nedát - má API SG. A tehdy (někdy v 80. letech) to z olejů co byly k dispozici nebyla ani zas až tak špatná volba.
A té Tvé škodárně - po tom co má za sebou ☹️ po mechanickém vyčištění prospěje v podstatě jakýkoliv nový olej 😄
Já měl na mysli oleje pro náklaďáky co plní normy (třeba) ACEA E6, E7, API CI-4, CH-4, CG-4, CF-4, CF, Caterpillar ECF-1-A, Cummins CES 20077, 72, 71, DAF Meets....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
1.9JTD

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od 1.9JTD »

Durex - mohol. Nemienim.
Viesť konverzáciu s ... je ako hrať šachy s holubom:
Zhodí všetky figúrky, poserie šachovnicu a ešte sa tvári, že vyhral...
Uživatelský avatar
Pitris JUNIOR
Příspěvky: 1813
Registrován: pát kvě 23, 2014 17:10
Bydliště: Brno

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Pitris JUNIOR »

Vést konverzaci s kým?
Je vidět, že vůbec netušíš, s kým mluvíš 😅
Kia CEED 1.6 GDI 99kW N98 + Mannol 9950
Amsoil EU Car Formula 5w40
Následuje - Millers Oils CFS NanoDrive 5W40
Kumho Ecsta HS52 205/55 R 16 XL 94 V
Vredestein Snowtrac 5 205/55-R16
1.9JTD

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od 1.9JTD »

Vidím podľa spôsobu argumentácie a komunikácie.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27533
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Pitris »

Tak teď si spadl ani nevíš jak hluboko.....
Ty nejseš JTD, ty seš JTM ☹️
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Durex »

1.9JTD píše: pon led 22, 2024 14:01 Durex - mohol. Nemienim.
Viesť konverzáciu s ... je ako hrať šachy s holubom:
Zhodí všetky figúrky, poserie šachovnicu a ešte sa tvári, že vyhral...
Jako promiň,ale já se tě normálně zeptal ... Ukaž mi a cituj,kde se chovám jako ten holub prosím. Ja položil normální dotaz a naopak ty mi tady tvrdíš něco bez hlubšího vysvětlení a maximálně jen řekneš,že to tak je a že nehodláš nic dokazovat. To je podle tebe diskuze? Já tě tu nenapadl. Jen sem k tomu přidal i pár obrázků,aby sme si ujasnili,jak motor vypadá a jak funguje. Já tohle vidím každý den na dílně. Jen sem chtěl vysvětlení na tuto tvoji větu ...
1.9JTD píše: pon led 22, 2024 10:09 Iné vlastnosti kovu, tie sú nie celkom šťastne nazývané aditívami, olej im slúži iba ako doprevné médium na "miesta určenia".
Ty mi tedy nechceš vysvětlit to,o čem tvrdíš,že funguje. Já sem schopný si svoje tvrzení obhájit. A určitě se pletu a taky učím. Každý den. Nejsem encyklopedie a rozhodně sem nebyl nejostřejší tužka v penále. Ale za ty roky něco vím. A tak jen prosím o osvětu. Už jen kvůli těm dalším lidem,které sem přijdou a přečtou si to tady,že jsou ty aditiva tak super.
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Uživatelský avatar
Pitris JUNIOR
Příspěvky: 1813
Registrován: pát kvě 23, 2014 17:10
Bydliště: Brno

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Pitris JUNIOR »

1.9JTD píše: pon led 22, 2024 14:19 Vidím podľa spôsobu argumentácie a komunikácie.
Jedinou arogantní a nepodloženou argumentaci tu máš Ty. Tady všichni ví, co za zkušenosti Durex má, čím se živil a živí aktuálně, nehledě na fakt s kolika problémy nám dokázal pomoct od kterých všichni ostatní dali ruce pryč... Máš-li s tím nějaký problém, dokázat svoji argumentaci, nikdo tě tu nedrží, můžeš vesele odejít...
Kia CEED 1.6 GDI 99kW N98 + Mannol 9950
Amsoil EU Car Formula 5w40
Následuje - Millers Oils CFS NanoDrive 5W40
Kumho Ecsta HS52 205/55 R 16 XL 94 V
Vredestein Snowtrac 5 205/55-R16
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1768
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od kornel »

v tejto diskusii prispievateľ "1.9JTD" mne rovnako zmietol zo stola moje argumentami podložené tvrdenia (vedecký odborný článok o neuveriteľne citlivých väzbách a synergiách jednotlivých prvkov a druhov adititív v oleji s rôznymi druhmi základových olejov a ich pomerov.. a to ešte naviac vo väzbe na rôzne šialené až protichodné požiadavky na moderný motorový olej),...ničím viac a ničím menej, než bezbrehým odmietnutím prakticky v jednej strohej vete... proste len moje domnienky a môžem ísť do hajzlu :wink:
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9955
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od Colommbo »

1.9JTD píše: pon led 22, 2024 14:01 Durex - mohol. Nemienim.
Viesť konverzáciu s ... je ako hrať šachy s holubom:
Zhodí všetky figúrky, poserie šachovnicu a ešte sa tvári, že vyhral...
Jsi vedle jak ta jedle, příteli, skutečně nevíš, s kým komunikuješ... Jsa narozený ve znamení Býka jsem velmi trpělivý člověk, avšak chraňpánbu toho, kdo by mě chtěl nas*at... A zcela upřímně - ode dne, co ses na tomto fóru registroval (a já jako admin ti aktivoval účet) mám ze tvých příspěvků pocit, že (nejlíp) všechno víš, všechno znáš, všemu rozumíš, se vším máš zkušenosti a prakticky ke všemu cítíš potřebu se vyjadřovat, aspoň za sebe to vnímám jako červenou nit vinoucí se tvými příspěvky. Takže tě prosím, pro příště lépe zvažuj rétoriku a obsah svých vyjádření. Děkuji.
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
1.9JTD

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od 1.9JTD »

Pane - spochybňoval som niečie vedomosti, zásluhy, skúsenosti, odbornosť? Napísal som o niečom, čo poznám a mám dlhodobo odskúšané.
Tie produkty som testoval od roku 1990. Nejaký čas aj chodil robiť ukážky na variante Timken testeru. Súkromne sme si popri tom robili rôzne porovnávacie testy. Z rodinných dôvodov som to musel nechať no ich výrobky odvtedy (s istou prestávkou nedostupnosti originálu) používam.
Nie len ja. Skúsenosti majú okrem iných aj špičkoví pretekári, viaceré firmy, sú výsledky testov. Sú dostupné správy z Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe, TUV certifikáty, karty bezpečnostných údajov.
Detaily sú výrobným tajomstvom firmy. Niečo sa dá nepriamo odhadovať na základe reálnych výsledkov, snímok povrchov pod mikroskopom atd.
Ak niekto apriori spochybňuje (aj) moje poznatky a skúsenosti, fakty, ktoré som spomenul, je nepochopiteľné, ak reagujem? Som narodený (pred vyše 60 rokmi) v znamení Leva, nezvyknem sa nechať zaháňať do kúta. Nemám si prečo robiť nejakú reklamu, som dôchodca. Nikde som nepísal o použití lacného oleja a doaditivovaní. Atd. Tá manželkina krabica má od kixu s benzínom prejdené ku dnešému dňu presne 3216 km. Možno sa zadrie. Zatiaľ na to nič nevyzerá. Ide rovnako, zvuk má rovnaký, ťah aj spotrebu má rovnakú. Že som si vôbec dovoli niečo pochváliť...
Mal som bývalého kolegu, ktorý na všetko pre neho neznáme reagoval: "To tak nemôže byť, lebo mne sa to nezdá". Na inak vysoko odbornom fóre som to neočakával.
Pekný večer aj Vám.
abc
Příspěvky: 1072
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: aditiva do oleja

Příspěvek od abc »

JTM, JTM a JTM. :roll:
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Odpovědět