kdy vyměnit motorový olej?

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Příležitostný host

kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od Příležitostný host »

Dobrý den,
kdy vyměnit olej v motoru, před zimou, nebo na jaře?
Mám benziňák, roční průběh mu uplyne koncem března 2016, od letošního března najeto 13 000 km, výrobcem stanovený interval výměny je 25 000 km.
Přes zimu se s tím moc nechystám jezdit- je spíš zazimováno, jen sem tam za suchého počasí (dohromady přes zimu tak 1 000 km max., víc rozhodně ne).
Dotaz pokládám proto, že bych potřebovat poradit, jestli je to špatně, když ten jetý olej tam přes zimu leží, nebo je lepší, když je v motoru čerstvý, byť se s tím najezdí málo.
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2521
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od lefort »

Za mě jednoznačně lepší čistý nový olej, kvůli úsadám a kyselosti starého oleje. Taky nezapomeň na kvalitní palivo před zazimováním (nejlíp bez bio a třeba i s doplněním aditiva).
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
jarson1
Příspěvky: 2148
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od jarson1 »

Skrat interval na napr.15tis a mas to. :D
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Itall

Re: kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od Itall »

Hoste, to je zase otázka. Tady ti jedna půlka přispěvatelů doporučí olej vyměnit a druhá půlka olej nechat. Jistěže nic nezkazíš, když ho vyměníš a budeš mít třeba i dobrý pocit. A když ho necháš přes zimu, na 99,5% na autě nic nepoznáš, budeš ekologičtější a zbyte ti v kapse nějaká koruna. Co bych dělal já? Měnil bych po roce, to bude asi těch 15000 km.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5805
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od jerome »

Na jar bohato staci :wink:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
e1H

Re: kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od e1H »

Hlavne nenechávaj ten olej v motore 25 tisíc km!
Maximálne 15 tisíc km alebo 1 rok, podľa toho, čo nastane skôr. Ak jazdíš skôr krátke trasy, mesto, alebo dávaš motoru viac zabrať, tak je lepšie ten interval ešte skrátiť na nejakých 10 tisíc km.
Návštěvník

Re: kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od Návštěvník »

Teď jsem měnil kolegyni olej. Ukázalo se, že tam byl rok a půl (proč si to uživatelé nedokáží ohlídat :?: :evil: ). Kilometrově neměl víc jak 10000, ale zase z 90% po městě. Když jsem obsah plastové záchytné nádoby přeléval do bandasky, v mezidobí vychladlý olej nechtěl prolézt ústím trychtýře... Po nastarování byl pozitivní vliv nového oleje na chodu motoru okamžitě slyšet.
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od Jezevcik »

Návštěvník píše:Teď jsem měnil kolegyni olej. Ukázalo se, že tam byl rok a půl (proč si to uživatelé nedokáží ohlídat :?: :evil: ).
Protože je po roce 2000, všechno je daleko vyspělejší a technika přelstila fyziku.
Také jsem se setkal s názorem, jak je možné, že dnes u analogových hodinek stále musíme ručně přehazovat datumovku z 30. na 1., když daný měsíc zrovna nemá 31 dní a obyčejné digitálky to umí.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Návštěvník

Re: kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od Návštěvník »

Jezevcik píše:Protože je po roce 2000, všechno je daleko vyspělejší a technika přelstila fyziku.
Pro nenávštěvníka z vlákna o pneu tohle platí na 100 nefyzikálních % :!:
bouchy

Re: kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od bouchy »

Jezevcik píše:
Návštěvník píše:Teď jsem měnil kolegyni olej. Ukázalo se, že tam byl rok a půl (proč si to uživatelé nedokáží ohlídat :?: :evil: ).
Protože je po roce 2000, všechno je daleko vyspělejší a technika přelstila fyziku.
Také jsem se setkal s názorem, jak je možné, že dnes u analogových hodinek stále musíme ručně přehazovat datumovku z 30. na 1., když daný měsíc zrovna nemá 31 dní a obyčejné digitálky to umí.
Přitom třeba ty ručičkové quartz hodinky ví, že mají přehodit den/datumovku (přibližně) v 24:00 a né ve 12 v poledne... Ano, dřív nastavit správně den a datum šlo jen otáčením minutovky (a mačkáním tlačítka), ale dneska jsou tam dvě polohy...no složitý vysvětlit...
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od Jezevcik »

bouchy píše: Přitom třeba ty ručičkové quartz hodinky ví, že mají přehodit den/datumovku (přibližně) v 24:00 a né ve 12 v poledne... Ano, dřív nastavit správně den a datum šlo jen otáčením minutovky (a mačkáním tlačítka), ale dneska jsou tam dvě polohy...no složitý vysvětlit...
Složité to není. V první poloze vytažení korunky se nastavuje v jednom směru datum a ve druhém den v týdnu - pokud je ve výbavě. Ani u těch starých strojků to člověk nemusel dělat zdlouhavě otáčením minutovky přes celých 24 hodin. U starých kalibrů Prim stačilo přejet přes dvanáctku, nechat přeskočit, vrátit se na začátek onoho mechanického úkonu a zase dopředu. Rychlé a jednoduché.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od Pedro »

:wink:
Přesně tak. Ale jelikož miničíslo datumu stejně nepřečtu,neřešim co tam je za den...
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od Jezevcik »

Není problém. Stav se v Pařížské. Rolex Submariner mají přes datumovku kyklopa.
Cena "Již od....."
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Itall

Re: kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od Itall »

Mám hodinky bez datumu. O problém méně.
Itall

Re: kdy vyměnit motorový olej?

Příspěvek od Itall »

Návštěvník píše:Teď jsem měnil kolegyni olej. Ukázalo se, že tam byl rok a půl (proč si to uživatelé nedokáží ohlídat :?: :evil: ). Kilometrově neměl víc jak 10000, ale zase z 90% po městě. Když jsem obsah plastové záchytné nádoby přeléval do bandasky, v mezidobí vychladlý olej nechtěl prolézt ústím trychtýře... Po nastarování byl pozitivní vliv nového oleje na chodu motoru okamžitě slyšet.
Co tam měla za viskozitu?
Odpovědět