Olej pro Fabii I-r.v.2001, 1,4MPI-motor AQW, 50kW

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Vojtěch Karas

Olej pro Fabii I-r.v.2001, 1,4MPI-motor AQW, 50kW

Příspěvek od Vojtěch Karas »

V motoru mám olej Castrol GTX Professional 15W-40.Tento olej mi vyměňoval autorizovaný servis. Dle webu splňuje tento olej normu VW 505 00. Přiručka k obsluze vozu ale doporučuje jiné normy a to VW 500 00 nebo 501 00 nebo 502 00. Otázka zní: Dával mi servis správný olej nebo ne? Díky za odpověď.
Itall

Příspěvek od Itall »

Dle přehledu norem VW je 505.00 norma pro nafťáky. Obvykle bývá uvedena ještě další norma pro benzinové motory, takže pro Fábii 1,4 MPi je směrodatná ta. Nevím, jestli jsou oleje vysloveně jen pro diesely, že by tam byla norma pouze jedna, a to pro ně. Pokud by to tak bylo, pak by zrovna autorizovaný servis takový olej do benzinového motoru dát neměl, čímž nechci říci, že se motoru uškodí. Pokud jde o viskozitu: 15W-40 je sice pro MPi povolena, ale zrovna nejvhodnější není, zvláště v zimě. Pokud motor nebere olej, tak je lepší 10W-40. Autorizovaný servis tohle moc neřeší - také jsem se s tím setkal. Řekli: vyberte si - máme tu minerální 15W-40, ten je nejlevnější, polosyntetický 10W-40, ten je dražší, a syntetický 5W-40, ten je nejdražší. Jinak jim to bylo fuk - zákazníku vyber podle ceny.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Pre túto Fabiu výrobca predpisuje nasledujúce oleje:
Teplota okolia:Všetké teploty,0W/30, VW 503.00 ( Long Life)
: - " - ,5W/30, 5W-40, VW 500.00
:-30 C až 15 C, 5W-30, 5W-40, VW 501.01/502.00
:Všetké teploty, 5W-50, VW 501.01, 502.00
:Všetké teploty, 10W-30, 10W-40, VW 500.00
:-15 C až 15 C, 10W-30, 10W-40, VW 501.01, 502.00
:Všetké teploty, 10W-50, 10W-60, VW 501.01, 502.00
:-15 C až 40 C, 15W-40, 15W-50, VW 501.01, 502.00
:-15 C až 40 C, 20W-40, 20W-50, VW 501.01, 502.00

Množstvo oleja aj s čisticom 4,00 litra

Sorry ale značku na stupeň som nemohol vykúzliť, azda aj tak sa dá pochopiť.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27495
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Téměř totéž je tady:
http://www.oleje.cz/forum/viewtopic.php?t=3652
http://www.oleje.cz/forum/viewtopic.php?t=2997
http://www.oleje.cz/forum/viewtopic.php?t=2289
Pro olej do benzinové Fabie je důležité, aby plnil normu VW500.00, 501.01, nebo nejlépe VW502.00. Co se týče SAE, pokud převažují dlouhé jízdy a málo startů, stačí 10w40, při krátkých jízdách, a častém startování je vhodnější 5w40.
Vojtěch Karas

Olej pro Fabii I-r.v.2001, 1,4-motor AQW, 50kW

Příspěvek od Vojtěch Karas »

Děkuji všem za názor ohledně mého dotazu. Bohužel mi nikdo jasně neodpověděl, zda autorizovaný servis mi dával olej spravný nebo nesprávný.Jak jsem výše uvedl mám v motoru Castrol GTX Professional 15W-40, který splňuje normu VW 505 00.Tento olej je tam od zakoupení vozu tedy od roku 2001.S autorizovaným servisem jsem se rozloučil, protože jsem s ním nebyl spokojen. Našel jsem si soukromníka, který mi do motoru chce dát olej Castrol Magnatec SAE15W-40, API SL/CF, ACEA A3/B3, MB 229.1, VW505 00, který prý plně nahrazuje předešlý olej GTX Professional 15W-40 a také aby zachoval stejný druh olej, tedy minerální. Otázka zní: Je názor soukromníka správný?
modelář

Příspěvek od modelář »

Ne, není!
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Příspěvek od skodovkar »

Magnatec ani zadarmo, mluvím-li za sebe. Dal bych tam jakýkoliv zavedený olej 10W-40 (Total, Mogul...) splňující VW 502.00 a spokojeně bych jezdil. První výměnu nového oleje je radno udělat o něco dřív.
Zajímalo by mě, kde pan soukromník bezpečně zjistil, že olej je "minerální" to má laboratoř?
Pokud se nebojíte si zašpinit ruce, tak si olej (i s filtrem) vyměňte sám, budete vědět co tam máte a vyjde to levněji :lol:
Stejně tak by bylo vhodné vyměnit olej v převodovce, protože je jen doživotní (5let).
Itall

Příspěvek od Itall »

Mám za to, že jestli olej nemá psanou žádnou normu pro benzinový motor, tak není důvodu dávat ho do benzinového motoru. Prodejce možná důvod má - potřebuje ho prodat, ale zákazník nikoliv. A ty jsi zákazník, tak se rozhoduj podle toho, co potřebuješ ty a tvůj motor. Já jsem např. ve sportovní 2T motorce sice jezdil olej určený pro zahradní techniku, ale byl pečlivě vybrán a splnil skvěle všechny požadavky. Ovšem důvodem byla cena. To v tvém případě nepadá v úvahu, páč olejů pro benzinové motory jsou haldy a haldy a dá se vybrat kvalita za rozumnou cenu. Tak kup olej se specifikací pro benzinové motory (normy VW jsou na netu). Viskozitu 15W-40 bych zaměnil za 10W-40 a minerální za polosyntetický - bez obav. Nějaké oleje longlife 0W-30 apod. jsou do tohoto motoru nesmyslné, nehledě na to, že jejich použitelnost, pokud je povolena, byla nejspíš povolena až po skončení výroby těchto motorů - s tím, jak se dále vyvíjejí oleje. Ale původně se tyhle oleje do tohoto motoru určitě nedávaly a ani bych to nezkoušel. Žádný kladný efekt z toho nekouká.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27495
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej pro Fabii I-r.v.2001, 1,4-motor AQW, 50kW

Příspěvek od Pitris »

Vojtěch Karas píše:V motoru mám olej Castrol GTX Professional 15W-40.....
Vojtěch Karas píše:Děkuji všem za názor ohledně mého dotazu. Bohužel mi nikdo jasně neodpověděl, zda autorizovaný servis mi dával olej spravný nebo nesprávný.....
Je nevhodný.
Vojtěch Karas píše:....Našel jsem si soukromníka, který mi do motoru chce dát olej Castrol Magnatec SAE15W-40, API SL/CF, ACEA A3/B3, MB 229.1, VW505 00....
Doporučuji NEpoužít (tento olej), a vyměnit (olej i mechanika) :x
A jaký olej použít, jsem uvedl výše - a pokud konkrétně co, tak třeba ty škodovkářem uvedené Total nebo Mogul, anebo Q8 či Repsol.....výběr je dostatečný (jak v SAE 10w40, tak i v 5W40).
A co se týče převodovky, pokud Tě škodovkář "nahlodal", vhodnější olej než olej normy VW501.50 (Castrol, BP, OMV, Ravenol, Divinol) asi nenajdeš.
Itall

Příspěvek od Itall »

Já jsem se, myslím, vyjádřil jasně. S olejem pouze pro diesely jsem nikdy nepřišel do styku. Ale pokud takový je (naftový motor jsem nikdy neměl a nepídil jsem se po tom) a odborný servis ho dal nebo chce dát do benzinového motoru, pak by to udělat neměl. A jak jsem už psal, není přece ani důvod. Co by to bylo za servis, kdyby měl jen olej do nafťáků? A jestli třeba dělá jen náklaďáky, proč tam jezdíš s Fábií? :P
Návštěvník

Re: Olej pro Fabii I-r.v.2001, 1,4-motor AQW, 50kW

Příspěvek od Návštěvník »

Pitris píše:
Vojtěch Karas píše:V motoru mám olej Castrol GTX Professional 15W-40.....
Vojtěch Karas píše:Děkuji všem za názor ohledně mého dotazu. Bohužel mi nikdo jasně neodpověděl, zda autorizovaný servis mi dával olej spravný nebo nesprávný.....
Je nevhodný.
Vojtěch Karas píše:....Našel jsem si soukromníka, který mi do motoru chce dát olej Castrol Magnatec SAE15W-40, API SL/CF, ACEA A3/B3, MB 229.1, VW505 00....
Doporučuji NEpoužít (tento olej), a vyměnit (olej i mechanika) :x
A jaký olej použít, jsem uvedl výše - a pokud konkrétně co, tak třeba ty škodovkářem uvedené Total nebo Mogul, anebo Q8 či Repsol.....výběr je dostatečný (jak v SAE 10w40, tak i v 5W40).
A co se týče převodovky, pokud Tě škodovkář "nahlodal", vhodnější olej než olej normy VW501.50 (Castrol, BP, OMV, Ravenol, Divinol) asi nenajdeš.
Tento olej má sice benzínové normy ACEA a API, ale nemá právě tu benzínovou normu VW. Ve starém škodováckém motoru sice bude fungovat normálně, ale přesto bych raději použil nějaký 10W-40 s normou 500 00, některé novější oleje 10W-40 mají i normu 501 01. Případně na zimu i 5W-40 s normou VW 502 00.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27495
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej pro Fabii I-r.v.2001, 1,4-motor AQW, 50kW

Příspěvek od Pitris »

Anonymous píše:.....Tento olej má sice benzínové normy ACEA a API, ale nemá právě tu benzínovou normu VW....
A to by právě v benzinové Fabii mít měl......
Moja

Příspěvek od Moja »

Nevidím důvod proč by pro tento motor měla být splněna norma VW.Řšíte blbosti je to náš motor! :lol:
FF

Příspěvek od FF »

Moja píše:Nevidím důvod proč by pro tento motor měla být splněna norma VW.Řšíte blbosti je to náš motor! :lol:
Nevidím dôvod, prečo píšeš takýto blábol!
Itall

Příspěvek od Itall »

Jestli splňuje normy pro benzinové motory dle API nebo ACEA, neměl by to být problém. Ale je to už složitější, páč Škoda udává normy dle VW. Někde se dá najít porovnání norem API nebo ACEA versus VW. Ovšem na co tak složitě, když olejů s normami VW jsou rovněž houfy. Proč uvažovat zrovna ten, který to nemá? Jinak - tenhle motor nemá nějaké speciální nároky, je to vylepšený Favorit, Felicia. Podle ACEA-A3, API alespoň SJ. To ten Castrol jistě má. Ovšem, než rozpoutat takovouto diskusi, radši bych si koupil jiný olej v krámu za rohem, člověče :lol: .
Odpovědět