Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Renda1966

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od Renda1966 »

Pitris píše:
Renda1966 píše:Děkuji všem za radu. Vybral jsem dle doporučení v příručce MAZDA tento olej:
http://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej- ... 24893.html
prosím o malou konzultaci, zda je vhodný na interval 20 tis., nebo 12 měsíců. Mazda má svůj olej tento ale nezdá se mi jako nejlepší varianta. http://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej- ... 54297.html (nebo se pletu?)
Jako druhý vybraný mám tento: http://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej- ... 34219.html
který je prosím lepší?
Četl jsem tu i doporučení na http://www.millersoils.cz/trident-5w30 ale má API jen SL, není lepší najít něco s SN nebo SM. Je to novější třída, nebo ne?
Z těchto Tebou vybraných olejů bych to já poskládal takto - a jak ve škole :P
1 - Trident - bo má ještě "poctivou" SL a nemá C3
2 - Shell Helix Ultra ECT - má sice C3 , ale už SN
3 - Mobil Super 3000 XE - sice má SM a C3, ale pořád má normální HTHS viskozitu
4 - Mazda Original Ultra - sice má SL, ale má A5 (bude mít pravděpodobně sníženou HTHS viskozitu)
PS1: ta Mazda Original Ultra by se mohla posunout "za 1", ale jen v případě častých krátkých jízd....
Jinak u výměnných intervalů se udávají 2 hodnoty: kilometrová a časová. A platí ta co nastane dřív.
A těch 20tkm by se dalo akceptovat snad jen u dlouhých klidných jízd, ale i tak je to strašně moc !! Olej by se měl měnit při krátkých (či "ostřejších") jízdách do/po 10-ti tkm nebo při delších do/po 15-ti tkm nebo po 1roce....
PS2: Oleje ACEA A3/B3/C3 mají normální HTHS viskozitu, která zaručuje pevnější olejový film.
Oleje A1/B1 a drtivá většina A5/B5 mají HTHS viskozitu sníženou, která se při vyšším teplotním namáhání - např. dlouhé rychlé jízdy, dovolená v Chorvatsku nebo časté jízdy s přívěsem - může dostat "na limit" a může dojít k poškození/trhání olejového filmu, k meznímu tření a tím ke zkrácení životnosti motoru !
PS3: API SM je sice novější než SL, ale bohužel není lepší.... a proč :?:
Pitris píše:Velmi zjednodušeně: API SL měl ještě jako prioritu mazání, API SM už upřednostňuje nižší emise....
Potíž je v tom že v době, kdy vznikla norma API SM (v r.2004), existovaly aditiva která sice dokázala snížit emise, ale na úkor kilometrové životnosti oleje. Kdo ale "nečeká" na maximální výrobcem motoru stanovený interval výměny a mění dřív, toto řešit nemusí. Ale API SN (z r.2010) už - byť stále ty emise má snižovat - obsahuje novější aditiva, která již motoru neškodí....
A ještě možná dovysvětlení k ACEA Cx - oleje pro motory s filtry pevných částic (obdoba API SM)
https://www.znackoveoleje.cz/znackoveol ... roby-oleju
Oleje API SN jsou už přirovnatelné k ACEA Cx-10 nebo Cx-12 - novější (pro motor neškodná) aditiva.
Tak to klobouk dolů, co někteří z Vás o olejích mají za znalosti. Moc děkuji všem. Jako poslední variantu, po tom co jsem načerpal z vašich doporučení, zvažuji ještě olej: https://www.znackoveoleje.cz/znackoveol ... 3-5W-30-5l
Je pro mé použití ten nejlepší? Většinou jezdím krátké trasy po městě, 1x za rok Itálie s karavanem a jinak párkrát po republice na hory. Měnit budu cca po 10 - 12 tis. což je můj roční nájezd. Žádné závodění jen občas mi bouchnou saze. Ještě jednou díky za cenné rady a rozšíření obzoru.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5789
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od jerome »

Renda1966 píše: Většinou jezdím krátké trasy po městě, 1x za rok Itálie s karavanem..
Tak toto si nemal spominat Obrázek tu 30-ku ti takto neodklepne nik :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Renda1966

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od Renda1966 »

Tak to fakt nevím už co tam dát. Mazda v manuále doporučuje jen 0W-20 a 5W-30. Na foru mazda mi doporučují 0W-30 API SM a v mazacím plánu Millers oil jsou také oleje 0W-20 a 5W-30 ale v provedení longlife s výměnou 20 tis. nebo 12 měsíců. Od vás jsem tu slyšel i podloženo jaká olej dát proč vybrat jakou specifikaci. Osobně bych šel do oleje 5W-40 nebo raději 0W-40 abych pokryl rozpětí teplot léto a zima. Před týdnem mi jsem navíc značku olejů Millers ani neznal. To je tak dobrá? Myslel jsem, že Mobil je na špici. Stejně si ojezdím během 5 let tak 50 tis.km a auto dám pryč. Chci ale aby motor byl v pohodlíčku. Můžu ještě jednou poprosit o doporučení, který olej tam dát? Je to MAZDA CX-5, 2.0 benzín, 118kW, najeto 25 tis.km.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5789
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od jerome »

Hops nechcel som ta pomylit. Nerob si zas z tych olejov velku hlavu. Vyber bud ten 0W30 alebo 5W30 s API SL,SM,SN +ACEA najlepsie A3 a znacku podla seba napr. ten Mobil1
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27494
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od Pitris »

Když 5w30, tak jak Millers EE, tak i Mobil1 ESP jsou s normální HTHS viskozitou, takže :wink:
A když nevadí vyšší cena "u milera", klidně ho můžeš, ale ten ESP Formula je taky gut....
A pokud 0w40 (větší teplotní rozpětí), tak třeba Mobil1 NewLife nebo ten Millers XF, Yacco GALAXIE RS....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Renda1966

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od Renda1966 »

Jak poznám, jakou má HTHS viskozitu olej Castrol EDGE Titanium FST 0W-30 ? A nikde jsem nenašel z jakého roku má C3. Můžete mi poradit? Díky
http://www.castrol.com/cs_cz/czech-repu ... range.html
Renda1966

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od Renda1966 »

Tak jsem ve finále, prosím o poslední konzultaci, ke kterému oleji se přiklonit:
http://www.abv-autodily.cz/?page=detail ... ist=#popis
nebo
http://www.mazeme.cz/mazeme/eshop/1-1-M ... fe-5w30-5l
teď na zimu si myslím, že je lepší viskozita 0W, jinak jsem vše vybral podle vašich doporučení.
Díky všem.
e1H

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od e1H »

Určite by som bral 0W-30, ale nie tento olej. Pozri na Motul, majú v ponuke aj "čistú" ACEA A3/B4-ku v tejto viskozite.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9940
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od Colommbo »

Proč se furt cpe do motorů nula a ještě se k tomu argumentuje zimou...? :?
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1763
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od kornel »

ja to tiež nechápem.. už sme tu o tom na fóre dosť diskutovali, nechcem to otvárať znova.. No ja by som tam dával nejakú lacnejšiu 5W-30 A3/B4 do tých 7eur za liter a menil podstatne skôr, než drahý Motul 8100 X-lite 0w-30 v cene cca 14eur/liter.. hoci uznávam, že tento Motul je výborný olej na báze esterov a nepoznačený EKO hnojom (tzn. klasická A3/B4 a k tomu API SL)
e1H

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od e1H »

Ten Motul kúpiš za nejakých 12 €, čo je stále moc, ale keď už 0W, tak som napísal vhodnú alternatívu. Inak on už je dávno API SN a určite to nie je esterový olej.
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1763
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od kornel »

e1H píše: Inak on už je dávno API SN a určite to nie je esterový olej.
to tvrdíš na základe čoho? ..znova vlastné domnienky :?: daj hodnoverný dôkaz :!:

ja vychádzam z oficiálneho zdroja Motul.com/sk.. https://www.motul.com/sk/sk/products/oi ... ange%5D=25

"100% syntetické mazivo na báze esterov"..
ACEA Štandardy: ACEA A3/B4
API Štandardy: API SL/CF
Schválenia výrobcov : VW 502 00 505 00 ; MB 229.3
e1H

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od e1H »

No, už to mám nejak popletené, a samozrejme máš pravdu. Mobil 1 New Life 0W-40 bol ten ktorý mal zo začiatku všade písané API SL a mne už prišiel ako SM/SN. Čo sa týka esterových základov, asi toto je jedna z mála výnimiek u Motulu. Napr. 5W-40 nemá esterový základ a pritom sa to tu na fóre pravidelne píše.
Inak sám som jazdil na ten Motul dva intervaly, keď sa mi ho ešte podarilo zohnať za dobrú cenu.

Vtedy som na fóre písal, že toto mal ten Motul na obale:
100% Synthetic Ester based lubricant, specialy adapted for the latest generation of powerful engines (Gasoline, Diesel, LPG, turbocharged and direct injection). Optimum Protection against wear."

ACEA: A3/B3
API: SL/CF
Preformances: MB 229.3 - VW 502 / 505 00
Made in France
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1763
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od kornel »

Iste, olejov s prítomnou esterovou zložkou v základe je ako šafránu v rade civilných olejov, ale preto buďme radi za každý jeden takýto olej a hlavne ak spĺňa stále tie poctivé normy, ktoré brali ohľad hlavne na ochranu motora, než pofidérne znižovanie emisií :wink:

Tento Motul je skvelý olej, no pre potreby bežného človeka pre bežnú jazdu v našich končinách zbytočne drahý, ak sa prihliada aj na finančnú náročnosť (tu narážam aj na zimné viskoz. číslo).. pretože pre bežné jazdenie v bežných podmienkach radšej vymeniť lacnejší možno o kus menej výkonný-kvalitný olej dva-krát tak často, než raz tak drahý olej hoci aj výkonnejší s lepším olejovým základom tam nechať dva krát tak dlho.. aby to bolo finančne rovnako zaťažujúce.

P.S totiž veľa krát sa stretávam s tým, že človek odo mňa žiada radu aký olej liať do auta, aby bol motor ideálne chránený a mazaný, ale zároveň mi nezabudne tazateľ dodať, že viac ako 50 eur za olej ročne nedá (a aj toto sú už skôr tie lepšie prípady :| )..
Renda1966

Re: Olej do Mazdy 6 GJ 2,5i Skyactiv-G

Příspěvek od Renda1966 »

OK, rád si nechám poradit, kterého výrobce a typ tam mám tedy dát (viskozitu). Už z toho mám hlavu zamotanou, spousta názorů. Ten Motul je opravdu dost drahý.

kornel píše:Iste, olejov s prítomnou esterovou zložkou v základe je ako šafránu v rade civilných olejov, ale preto buďme radi za každý jeden takýto olej a hlavne ak spĺňa stále tie poctivé normy, ktoré brali ohľad hlavne na ochranu motora, než pofidérne znižovanie emisií :wink:

Tento Motul je skvelý olej, no pre potreby bežného človeka pre bežnú jazdu v našich končinách zbytočne drahý, ak sa prihliada aj na finančnú náročnosť (tu narážam aj na zimné viskoz. číslo).. pretože pre bežné jazdenie v bežných podmienkach radšej vymeniť lacnejší možno o kus menej výkonný-kvalitný olej dva-krát tak často, než raz tak drahý olej hoci aj výkonnejší s lepším olejovým základom tam nechať dva krát tak dlho.. aby to bolo finančne rovnako zaťažujúce.

P.S totiž veľa krát sa stretávam s tým, že človek odo mňa žiada radu aký olej liať do auta, aby bol motor ideálne chránený a mazaný, ale zároveň mi nezabudne tazateľ dodať, že viac ako 50 eur za olej ročne nedá (a aj toto sú už skôr tie lepšie prípady :| )..
Odpovědět