Nafta bez bio humusu

Diskuze o palivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od skodovkar »

ARAGON píše:.
Tu roční předepsanou spotřebu biosrágory splní společnosti i tak že jí prodávají samotnou pro ty kdo chce jakoby šetřit, je totiž levnější. Jenže to jde jen u některých starších vstřikování použít, jinak je to hazard.
Tatík to jezdí v 1,9 turbokamnech v Octávii I a je naprosto spokojen. Ale když jsem ho ukecal na nějakou fajnovost od Agipu, tak se motor projevoval citelně jinak.
ARAGON

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od ARAGON »

Před Maxxem jem jezdil na čistou naftu kterou mi vozili přímo z Čepra. Motor 2,5 CRDI na ní +VIF běžel velice podobně jako na Maxxe. Jedinej rozdíl v naftách byl v jejich odstínu, čistá nafta byla modrozelená a Maxx je světlejší více do bíla. Nyní bude mít více petroleje a bude skoro čirý, to jsem vypozoroval na jaře když končil zimní Maxx.
ARAGON

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od ARAGON »

Udělal jsem nyní jeden pokus. Do sklenice jsem odebral poslední tankovanej Maxx 5.12. a do druhý sklenice rok a půl starou čistou naftu, která je z nádrže o obsahu 240 l a celou tu dobu je plná po hrdlo. Zajímavý je že se změnila barva čistý nafty do žluta z původní modrozelený. Takže stářím dochází ke změně barvy a když jsem se podíval na test v SM Diesel tak nafta od EuroOilu má stejnou barvu, ačkoliv tenkrát obsahovala 0,8% Meřo což je skoro zanedbatelný a na odstínu by to nemělo mít velký vliv. Jenže ta barva je jako u mé skladové nafty a tak je otázka zda EuroOil netočí staré zásoby čistý nafty.
Jestli by bylo možný tak odeberte vzorek současný nafty od EuroOilu pro srovnání.
Pak jsem do té skenice s starou čistou naftou dal 1Ml Vifu a společně s Maxxem jsem to dal na mráz. Ten Vif je v dvojnásobném dávkování a tak uvidím jak to bude vypadat ráno. Maxx budil barvou dojmu letního a tak asi i v prosinci ÖMV doufá v odolnost do 20 stupňů pod nulou.
Autoxxxrady

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od Autoxxxrady »

Jak dlouho lze skladovat pohonné hmoty – naftu? Našel jsem kanystr s naftou po 6 letech skladování.

Motorová nafta je vcelku stabilní směs uhlovodíků. Ke změnám motorové nafty při skladování dochází na světle nebo v přítomnosti vlhkosti nebo za vhodných podmínek pro působení mikroorganizmů. Pokud byl kanystr skladován v suchém prostředí a při relativně stálé teplotě v těsném kanystru, nemělo by ke zhoršení kvality dojítPřesto doporučujemenaftu "prohlédnout", zda u dna není nějaký kal nebo volná voda (to je největší nebezpečí pro vstřikovací čerpadlo) či mechanické nečistoty. V případě použití v zimním období se přesvědčte opět "prohlídkou", že Vaše nafta má zimní vlastnosti (letní nafta bude při teplotách pod 0°C zakalená).

V souvislosti s tímto dotazem dodáváme, že motorová nafta s přídavkem biosložky není určena pro dlouhodobé skladování a její prodejci doporučují spotřebu do tří měsíců.
zdroj:http://www.dobrapumpa.cz/cs/dotazy-z-pr ... vani-nafty
djdekl

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od djdekl »

KM-PRONA ma taky naftu bez repky... barvu ma nazelenalou...
ARAGON

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od ARAGON »

Tak v testu na mrazuodolnost Maxx vítězí, ani při -10 C není žádný zákal, absolutně je čirý. U letní čisté nafty s Vifem se udělala parafinová sedlina a ta šla dobře rozmíchat. Obdobný to může být i u klasických zimních naft kdy se parafín taky vylučuje a to částečně. Zde vidím nebezpečí že nejdříve bude nasávána ta sedlina, která sice nezacpe filtry díky Vifu a pod., ale zase obsahuje velké procento parafínu a ten bude následně chybět ve zbytku obsahu nádrže. To je dáno sací trubkou ode dna nádrže. Takže Maxx který vůbec nedělá sedlinu z parafnu je na tom o poznání lépe.
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od rousini »

Jak budu mít čas, tak navštívim pumpu Eurooil a vytáhnu z obsluhy nějaký rozumy k tématu, poptám se po dodákách, co z nich půjde vyčíst. Tady na okraji Tábora je malá pumpa bez frmolu, tak by to nemusel být problém...
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
ARAGON

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od ARAGON »

Dneska u ÖMV Maxík vyprodanej :shock: . Jinak dodáky na té pumpě má ÖMV nakopírovaný jako přepis normy a aktuální parametry jsou velká neznámá. Ale vedoucí byl ochotnej, vše přines co mě zajímalo, jenže důležitý bylo nějak utajený. Prostě se sichrujou před ČOI a když parametry převyšují tak je to jejich plus.
Zajímalo by mě jak to je u jiných společností s dodákama.
Autoxxxrady

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od Autoxxxrady »

Dodávky papírově budou asi ve stylu, že to plní normy. To by se musel vzorek otestovat, abys věděl co tam ja aktuálně. Z rafinérie to může jít ok. Ale často se to kontaminuje v cisterně při převozu. Takže i kdyby byly papíry aktuální, tak to ještě nic neznamená co ti tam cisterna opravdu přiveze.
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od rousini »

Předpokládám, že cisterna neveze 100km 500l nafty do horní-dolní, ale udělá kolečko a svůj obsah 18 000l zaveze na pumpy. Ani si nemyslím, že by v cisterně mohlo zůstat nevyčerpatelných 100l, které by ovlivnily další zavážku. Pokud ano, tak by se cisterny držely jednoho druhu paliva. Něco jiného je VopičkaOil, nákup - prodej zn. levně.
Navštívil jsem jednu nejmenovanou čerpačku Eurooil a tam jsem se bavil s majitelkou. Každá zavážka má svůj dodák, kde jsou konkrétní hodnoty FAME, Bod tuhnutí....
O Dieselu Optimal mi nedala informace, protože ho v nabídce nemá. Obyčejný diesel měl poslední zavážkou FAME = 0%. Další perlička je, že biohumus se přimýchává až v lokálních skladech jako je Včelná, Střelice, Šlapanov. Do produktovodu si tuto sračku Čepro nepustí, ale nám má působit blaho :twisted: Až bude sucho v nádrži, tak vyzkouším čistou naftu...
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Autoxxxrady

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od Autoxxxrady »

Tak všechno se da nafty přimíchává až když je hotová. Rafinerka udělá čistou naftu splňující normu a pak si tam každý odběratel namíchá co chce. Ať už aditiva navíc nebo biosložku.
Autoxxxrady

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od Autoxxxrady »

rousini píše:Předpokládám, že cisterna neveze 100km 500l nafty do horní-dolní, ale udělá kolečko a svůj obsah 18 000l zaveze na pumpy. Ani si nemyslím, že by v cisterně mohlo zůstat nevyčerpatelných 100l, které by ovlivnily další zavážku. Pokud ano, tak by se cisterny držely jednoho druhu paliva. Něco jiného je VopičkaOil, nákup - prodej zn. levně.
Myslel jsem, že když cisterna veze např. samotný MEŘO. Tak, když se pak nevypláchne a veze naftu nebo benzin, tak může být dodávka kontaminována. Proto píšu, že ty papíry pak jsou k ničemu, když se to stane při přepravě. Někde jsem o tom četl odborný článek. Když ho najdu, tak to sem dám.
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od Pedro »

hahá,jezdil jsem a dělal PHMáka na vojně,to víš že se to vylachopvalo... :D
3x pro naftu a 1x pro BA 91.....................
ARAGON

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od ARAGON »

Dneska jsem bral Maxxe v Teplicích za 36,90 a při tankování jsem sledoval cisternu která končila tankování té čerpačky ÖMV. Odjížděla předemnou a já jí viděl jak zajela o kousek dál k čerpačce Benzina a to na místo stáčení. Takže sice koncerny tvrdí jak mají specifická paliva, ale nakonec je to z jednoho zdroje a identický palivo. Jedině ten Maxx je odjinud a nyní je do -35, ale je k poznání úbytek cetánků.
filo0

Re: Nafta bez bio humusu

Příspěvek od filo0 »

To nieje nič nové, 90% nafty je veľmi podobnej, OMV ani náhodou nebude dovážať naftu z DE, rovnako je na tom napr. Shell a pod. Slovnaft vyrobí naftu, oni ju kúpia dajú do cisterny a predajú ako Ultra Giga Nitro + Turbo Power za cenu o 20% vyššiu.
Odpovědět