motorový olej

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Návštěvník

motorový olej

Příspěvek od Návštěvník »

Zdravim vsetkych motoristov. Mam zopar otázok ohladom syntetického motorového oleja SAE 5W-40 (valvoline). Do výmeny mi zbýva cca 4000 km a na mierke mi to ukazujem pod minimum. Môžem doliať olej OMV 10W-40 (polosyntetiku)?
Parametre valvoline SAE 5W-40
OMV SAE 10W-40
Výk. trieda valvoline API SL/CF, ACEA A3/B3/B4
OMV API CF, ACEA A3/B4
Ďalšia otázka. Mám najazdených 221000 km. Nebude lepšie ak prejdem na polosyntetický olej?
luk.zah

Re: motorový olej

Příspěvek od luk.zah »

Anonymous píše:Zdravim vsetkych motoristov. Mam zopar otázok ohladom syntetického motorového oleja SAE 5W-40 (valvoline). Do výmeny mi zbýva cca 4000 km a na mierke mi to ukazujem pod minimum. Môžem doliať olej OMV 10W-40 (polosyntetiku)?
Parametre valvoline SAE 5W-40
OMV SAE 10W-40
Výk. trieda valvoline API SL/CF, ACEA A3/B3/B4
OMV API CF, ACEA A3/B4
Ďalšia otázka. Mám najazdených 221000 km. Nebude lepšie ak prejdem na polosyntetický olej?
1) Co máš za auto? Předpokládám, že nějaký diesel....
2) Valvoline 5W40 NENÍ plná syntetika. Je to polosyntetika (HC) stejně tak jako ten OMV (předopkládám, že Bixoll) 10W40
3) Dolít to můžeš, ale 4.000km mi přijde celkem dost na to, aby si je dolej na takovýto mix pochybného výsledku (smícháním může totiž klidně vzniknout 20W40 nebo jiná látanina)
4) Já bych udělal následující: Rychle dolej ten 10W40, protože vůbec není dobré jezdit s olejem pod spodní rysku - můžeš hodně ublížit motoru. Potom bych v co nejbližší možné době vyměnil olejovou náplň celou (samozřejmě celou stejného oleje)
5) Ujeté kilometry nejsou rozhodující při volbě mezi 5W40 a 10W40
- 5W40 je lepší pro častější studené starty a hlavně v zimě
- 10W40 pro naše klimatické pásmo většinou plně vyhovuje, pokud těch studených startů není až tak moc
Rozhodni se sám.
Návštěvník

Re: motorový olej

Příspěvek od Návštěvník »

Mám golfa 1.9 tdi 66kw. Neuškodím motoru ak prejdem z lepšieho na priemerné? ten omv je bixxol extra diesel.
Návštěvník

Re: motorový olej

Příspěvek od Návštěvník »

A ešte jedna vec na fľaši valvoline píše full synpower oil, takže ako to že je polosyntetický?
luk.zah

Re: motorový olej

Příspěvek od luk.zah »

Anonymous píše:A ešte jedna vec na fľaši valvoline píše full synpower oil, takže ako to že je polosyntetický?
Je to obchodní trik. Ty oleje jsou vyráběny metodou zvanou HC Synthese (Hydrokraková syntéza) - tudíž jsou polosyntetické.

Proč z lepšího na průměrný? Oba ty oleje jsou CF, takže jsou přinejmenším srovnatelně kvalitní. SAE pouze určuje viskozitu oleje při daných teplotách.
5W40 - rychleji zaolejuje motor při nízkých teplotách. je tudíž vhodnější při častých studených startech.
10W40 - plně vyhovuje, pokud není příliš mnoho studených startů

Nemáš ale jak uškodit motoru, když oba ty oleje splňují normy pro tvé auto.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27500
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Tady se dá s "luk.zah" -em jen souhlasit :wink:
mipesa
Příspěvky: 765
Registrován: čtv srp 28, 2008 20:39

Příspěvek od mipesa »

Luk.zah - plně to vystihl.Nic lepšího, v tuto chvíli, Vám nikdo neporadí.
tojouš

Příspěvek od tojouš »

Neuškodí....................... 10w-40 není horší,je blbost si myslet že 5w-40 je lepší. Je to uplně na stene urovni.,čislo ideal teplotního rozsahu nemá nic spolecného s kvalitou.
Odpovědět