motorový olej RAVENOL

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Shi
Příspěvky: 1342
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Shi »

Věř tomu, že dirigenti filharmonie, nebo konstrukéři špičkových audiosystémů umí sluchem rozeznat ještě úplně jiné věci a já jsem proti nim napůl hluchý. Ti lidé opravdu slyší (přesněji řečeno spíš vnímají) věci, které by teoreticky slyšet vůbec neměli a které je problém změřit i s tou nejlepší dostupnou technikou.

Vibrodiagnostika je regulerní technický obor a věřím, že kdyby byla vůle, tak to co slyším já půjde detekovat ještě poměrně snadno a žádná technická kouzla to vyžadovat nebude. Když mám jedno auto od roku 2008 a druhé, skoro stejné, od roku 2017, tak už ty zvuky a pazvuky mám docela slušně naposlouchané.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9944
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Colommbo »

Jen jestli vono není lepčí slyšet míň než víc, možná se s tím lehčeji žije... :mrgreen:
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
jarson1
Příspěvky: 2090
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od jarson1 »

Ja musim podporit nazor Shi.
Celkom podobnu situaciu som mal teraz s tym silentom motora. Detto - mal som proste pocit , ze to hrozne vrci, rezonuje , rapci...proste vsetky zvuky ktore tam nechcete. Kazdy mi hovori, ze nic nepocuje a ze to proste tak ma byt...ako moja rodina ( dobre, to su laici, ale zase vozili sa v tom tisice km predtym, tak som bol presvedceny, ze rozdiel jednoducho musia pocut) , tak aj chlapi " od aut" ( známí aj mechanici).
Nikto nic záhadne nepocul. Samozrejme okrem mna a zralo ma to teda riadne. Az som mal odpor s tym autom jazdiť. A hľa... Len co sa do stroja implementoval origo silent rovno z japanu, zrazu vsetci rozdiel počuli ( resp.počuli, ze uz nič nepocuju :) ).
Takze presne viem o com Shi hovori.
Na drujej strane co sa motora tyka tam vo vztahu s olejom to mam asi horsie. Iste niekedy nejaky ten rozdiel mozno vnimam. Ale je to take ...podla nalady. Neodvazujem sa tvrdit , ze je to fakt olejom. Skor ako prave jazdim. Napriklad po takej 2 hodinovke po dialnici alebo jazde cez horsky priechod sa mi potom na rovnej okreske zda motor velmi tichy :).
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
tomxass
Příspěvky: 328
Registrován: úte úno 22, 2022 10:25

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od tomxass »

On dáva shell a vraj rozdiel v olejoch nie je...
Ja som shell dal po 500km vymeniť, motor išiel ako traktor.
Na VSW o ňom teraz neviem.
Rozdiel počujem a nie som muzikant.
Volkswagen Passat 2018 2.0 TDI DSG7
Leto: Ravenol VMP 5W-30
Zima: Ravenol VSW 0W-30
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Mirec 29 »

Pre tých ktorý sú "citlivejší" na sluch čo tak skúsiť olej od eneos-u ich novú radu X v ktorej sa zameral výrobca špeciálne aj na zníženie hluku či vybracií... čo tak potvrdiť alebo vyvrátiť či sa mu to podarilo :)
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Shi
Příspěvky: 1342
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Shi »

Trochu paradoxně tření (a zvuk) nemusí mít přímou úměru s opotřebením. Takže motorový olej navržený tak, aby byl motor tichý může být něco jako dezén pneumatik navržený grafikem, aby hezky vypadal.

Společnou vlastností olejů, u kterých jsem byl příjemně překvapený zvukem, bylo to, že obsahovaly na kovy poměrně bohatý aditivační balíček. Hádám, že dobrý zvuk za studena hned po výměně má souvislost s množstvím bóru, po čase rovněž i za studena pomáhají vytvořené kluzné vrstvy (Mo, W), nicméně i tak bór dominuje a že má důležitou roli indikuje jeho zvýšený výskyt v prémiových olejích se sníženou viskozitou.

Tam, kde jsem očekával příjemny zvuk a efekt se nedostavil, byl aditivační balíček buď průměrný nebo častěji vysloveně chudý. Třeba kterýsi Motul 8100 neměl ani bór ani molybden a zvuk byl plně srovnatelný s Totalem 9000, který byl ale o polovinu levnější.

U Ravenolu (VST, SSO) bylo slyšet, že chemie kluzných vrstev je jiná, než mají ostatní a že se kluzné vrstvy přestavují. Tak výrazný akustický projev při změně značky jsem při používání nejrůznějších olejů (Castrol, Fuchs, Total, Motul, Honda, Mobil1, Shell) nikdy nezaznamenal. Proto u svých Hond zůstávám fanoušek Ravenolu.
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Mirec 29 »

Jasné že iný zvukový prejav automaticky neznamená zvýšené opotrebenie ...
Ale vidíš a to tu niekto napíše že po prechode na Shell ect kde je onen bór v množstve takmer 500 napíše že motor má zvuk ako traktor ...
Myslím že to netreba tak prežívať a keď už tak dať oleju šancu pár tisíc km (2-3 tkm) ono by sa to malo zmeniť...ak nie potom môžem hodnotiť zvukový prejav.
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27500
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Pitris »

Shi píše:Třeba kterýsi Motul 8100 neměl ani bór ani molybden....
Co jsem viděl, tak Motul 8100 X-CESS 5w40 molybden sice neměl ale bóru tam bylo nad 80 mg/kg.

A ještě k tomuto:
Shi píše:Jsou oleje, u kterých jsem změnu k lepšímu nebo naopak horšímu poznal sluchem....
BMW píše:....nema to zmysel lebo žiadny rozdiel nezpoznaš.
Někdo má sluch, někdo má hluch....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
abc
Příspěvky: 1072
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od abc »

Mirec 29 píše:Ale vidíš a to tu niekto napíše že po prechode na Shell ect kde je onen bór v množstve takmer 500 napíše že motor má zvuk ako traktor ...
Pana co to napsal bych vůbec nebral vážně. :idea: On si ale "svůj" olej našel na jeho a na naše štěstí.
Třeba já z toho mám velkou radost. :D
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
BMW
Příspěvky: 126
Registrován: úte lis 28, 2017 16:15

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od BMW »

Pitris píše:
BMW píše:Neviem či by to dokazal napisat dirigent filmharmonie....
Što éto takóje "filmharmonie :?: :P :P

Ešli to néni hen ten "novoročný bonmot" :mrgreen:
Jak se řekne hezky česky chybička se vloudila 8)

Forumaci len klud...Kto chce nech si priplati za značku Ravenol.Ked je počut rozdiel hadat sa nebudem.Ja som mal tento "tutti frutti motorovy olej" a vymenil som ho za obyčajný Shell Helix Ultra a rozdiel naozaj nepoznam.A to som niekedy nad Shellom ohrnal nosom to kupovat nebudem taky olej.A nakoniec Shell spravil tu istu robotu ako Ravenol a za lacnejší peniaz a ešte ho ani nemusím objednavat.V motore som mal nie len Shell ale aj ostatne značky napriklad:Mogul,Liqui Moly,Total,Mannol a všetko bez problemov.Som za častejšiu výmenu so Shell ako "predražený motorový olej".A tí čo kupuju Millers Oil 5L balenie za cenu okolo 100,- eur to už netreba ani komentovat.
BMW X1 (E84) xdrive 18d
Ravenol VMP 5W30
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9944
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Colommbo »

Však ani ten Shell Helix Ultra není obyčejný olej, je to velmi dobrý produkt! A i já ve svých motorech vystřídal několikero značek náplní a rozdíl jsem nepoznal. A to se považuju i trochu za muzikanta... :oops:
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Brodys
Příspěvky: 166
Registrován: čtv dub 14, 2022 22:26

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Brodys »

Tak já si připlatím za Ravenol a ještě ho vyměním třeba po 6 tkm, 2-3x do roka. Zas tolik peněz to není, abych vybíral nejlevnější. Jídlo taky nekupuji nejlevnější, ale dívám se na kvalitu a to určitě nejsem žádný zbohatlík.
Mimochodem teď se snažím sehnat Ravenol DFE, už byl na cestě z motory.cz,ale údajně se někde ztratil, další musí objednat a bude někdy v příštím týdnu. Jiné obchody ho moc nemají a když,tak 1l nebo 20l. Tak sice asi kvalitní olej, ale není sranda ho sehnat ;-)
Toyota Auris hybrid 1.8 (2017).
Začátek Millers Oils EE 5w30, pak Ravenol SSO 0w30 a teď delší dobu Ravenol DFE 0w20.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9944
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Colommbo »

Brodys píše:Tak já si připlatím za Ravenol a ještě ho vyměním třeba po 6 tkm, 2-3x do roka...
Podle vkusu každého soudruha, ale tohle jsou vyhozené peníze a ekologové (jak je nemám rád) by tě za takový přístup nakopali do zadele... :?
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Brodys
Příspěvky: 166
Registrován: čtv dub 14, 2022 22:26

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Brodys »

Colommbo píše:
Brodys píše:Tak já si připlatím za Ravenol a ještě ho vyměním třeba po 6 tkm, 2-3x do roka...
Podle vkusu každého soudruha, ale tohle jsou vyhozené peníze a ekologové (jak je nemám rád) by tě za takový přístup nakopali do zadele... :?

To klidně můžou, zas třídím odpad, do práce na kole, auto hybrid a ještě snad motor nebude potřebovat náhradní díly, takže ekologové mi můžou ;-) Vyhozené by byly za cigára, tohle je investice.
Toyota Auris hybrid 1.8 (2017).
Začátek Millers Oils EE 5w30, pak Ravenol SSO 0w30 a teď delší dobu Ravenol DFE 0w20.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9944
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Colommbo »

Pakliže to takhle vyvažuješ, je to v pořádku. :) Já sice hulím, ale zase olej měním po 10-12tis.km a používám spíš "obyčejnější" oleje. Ačkoli Ravenol HVT 5W50 už čeká připraven na letní sezónu... 8)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Odpovědět