Klimatizace

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
bjukemen
Příspěvky: 4877
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Příspěvek od bjukemen »

...a pri tom je paradox že vyrobca auta v priručke uvadza spustenie klimi aj v zimnych mesiacoch koli premazaniu okruhu...
nem
Příspěvky: 39
Registrován: čtv kvě 20, 2010 7:17
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od nem »

modelář píše:...
tak se mi to modeláři podařilo sepnout a to čumím... i hned po nastartování když bylo pod nulou a agregát studený jak psí čumák, nechápu... ale raduju se =)
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27494
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

bjukemen píše:...a pri tom je paradox že vyrobca auta v priručke uvadza spustenie klimi aj v zimnych mesiacoch koli premazaniu okruhu...
Ano, mělo by se využít občasných dnů v zimě, kdy nemrzne, a "na chvíli" tu klimu zapnout.
bjukemen
Příspěvky: 4877
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Příspěvek od bjukemen »

..tak práve v tieto teple dni som tak učinil a aj kompresor zoplo,či to niečomu pomohlo to neviem ale aspon mam čisté svedomie že som urobil dobre :)
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27494
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Mělo by to "k něčemu" být, protože chladicí médium obsahuje i mazací složky.
Martin RS

Klima

Příspěvek od Martin RS »

Dobrý den chtěl bych se zeptat,mam Frs s man.klimou,a chtěl bych vědět kolik se muže jezdit km/h jestli to není nějak omezeno,někde jsem slyšel že se muže jezdit do 100km/h jak to tedy je,diky
modelář

Re: Klima

Příspěvek od modelář »

Martin RS píše:Dobrý den chtěl bych se zeptat,mam Frs s man.klimou,a chtěl bych vědět kolik se muže jezdit km/h jestli to není nějak omezeno,někde jsem slyšel že se muže jezdit do 100km/h jak to tedy je,diky
Už dlouho mne nic tak nepobavilo! :wink: :lol:

Jezdi si s klimou, jak je libo. Pouze u některých aut se při plném plynu automaticky odpojuje kompresor, aby neubíral motoru na výkonu, jelikož se má za to, že když jedeš na plný plyn, nejspíše ten výkon potřebuješ na něco jiného, než právě na chlazení. :P
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27494
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Já tedy slyšel už dost "nepravd", a povídaček ohledně auta, ale klima pouze do 100km/h ještě ne.....Určitě můžeš jet i víc, a klimu mít puštěnou.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
marian.hutira

Re: Klima

Příspěvek od marian.hutira »

Ja som zas kdesi zaregistroval, že v niektorých prípadoch môže byť obmedzenie nad určité (príliš vysoké) otáčky motora. Asi by bol ohrozený kompresor. Tak sa nad nastavený limit otáčok odpojí pohon remenice kompresora. Po poklese pod limit sa zase pripojí. Ale neviem, či je to z dôvodu nedostatočného mazania kompresora, alebo kapacity chladiaceho okruhu, alebo iný dôvod. Možno je to aj preto, lebo sa predpokladá nutnosť maximálneho výkonu pre jazdu, ako tu už písali. Niečo ako núdzový režim "plnou parou vpred".
Martin RS píše:Dobrý den chtěl bych se zeptat,mam Frs s man.klimou,a chtěl bych vědět kolik se muže jezdit km/h jestli to není nějak omezeno,někde jsem slyšel že se muže jezdit do 100km/h jak to tedy je,diky
modelář

Re: Klima

Příspěvek od modelář »

marian.hutira píše:Ja som zas kdesi zaregistroval, že v niektorých prípadoch môže byť obmedzenie nad určité (príliš vysoké) otáčky motora. Asi by bol ohrozený kompresor. Tak sa nad nastavený limit otáčok odpojí pohon remenice kompresora. Po poklese pod limit sa zase pripojí. Ale neviem, či je to z dôvodu nedostatočného mazania kompresora, alebo kapacity chladiaceho okruhu, alebo iný dôvod. Možno je to aj preto, lebo sa predpokladá nutnosť maximálneho výkonu pre jazdu, ako tu už písali. Niečo ako núdzový režim "plnou parou vpred".
Ano, takhle to mají řešené např. některé Hondy. Důvod je prostý: Připojení kompresoru klimatizace při předjíždění může způsobit docela nepříjemnou krizovku. :idea:
Brembo
Příspěvky: 2294
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Re: Klima

Příspěvek od Brembo »

Martin RS píše:Dobrý den chtěl bych se zeptat,mam Frs s man.klimou,a chtěl bych vědět kolik se muže jezdit km/h jestli to není nějak omezeno,někde jsem slyšel že se muže jezdit do 100km/h jak to tedy je,diky
manualna klimatizacia nema spravidla ziaadnu regulaciu vykonu a ani riadiaca jednotka prevazne nedokaze zasahovat do jej systemu. Prevazne nemava ziadnu elektronicku cast,spravidla vyzaduje vylucne zasah vodica,i ked moze byt doplnena mechanickym termostatom.
modelář

Re: Klima

Příspěvek od modelář »

Brembo píše:manualna klimatizacia nema spravidla ziaadnu regulaciu vykonu a ani riadiaca jednotka prevazne nedokaze zasahovat do jej systemu.
Regulaci výkonu/příkonu kompresoru anebo regulaci výkonu/teploty na výstupu z ventilačních průduchů do interiéru vozidla? To jsou totiž dvě dostatečně odlišné věci!
Brembo píše:Prevazne nemava ziadnu elektronicku cast,spravidla vyzaduje vylucne zasah vodica,i ked moze byt doplnena mechanickym termostatom.
Jedinou elektronikou, kterou klima potřebuje, je v zásadě pouze snímač tlaku či teploty ve větvi výparníku, který zajistí zapínání/vypínání kompresoru. K tomu je samozřejmě zapotřebí nějakým způsobem zajistit zvýšení výkonu motoru při volnoběhu a zapnutém kompresoru, aby nechcípl, což může zajišťovat i velmi složitá elektronika. Jenže ani jedno z toho nemůže řidič svým "zásahem" ovlivnit! :idea:

A co má být ten "mechanický termostat" v okruhu klimy? :shock:
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

Zase tak složitá elektronika to být nemusí. Třeba u mechanické klimy u feldy je to řešeno verzí softu u řídící jednotky motoru. Tato "klima funkce" spočívající ve zvýšení volnoběžných otáček motoru se využívá i u aut, které mají problém s nízkými otáčkami volnoběhu.

Myslím, že víc by ses dozvěděl na felicia foru, kde pár borců si klimu komplet přehodilo do auta z jiného.
byloObrázek
je Obrázek
McMatej

čištění

Příspěvek od McMatej »

Vyzkoušel jsem použít BioRepel (chytrá houba (Pythium oligandrum)) používá se na odstranění plísní ze zdí, do klimatizace auta a aniž bych chtěl nějak přeceňovat své subjektivní dojmy, zdá se mi, že zápach během zapnuté klimatizace zmizel.
Itall

Příspěvek od Itall »

Hele, ragazzi, mám tu zas nějaký blbý dotaz. Co je vlastně na manuální klimě méně automatické, resp. čím je automatická klima více automatická, než manuální? Na manuální klimě (alespoň ve Fábii II), se dá nastavit otočným knoflíkem teplota (jsou tam, myslím 3 teploty napsané a jinak mezipolohy dle libosti). Čím vyšší teplota je nastavena, tím to fouká méně studené. Předpokládám, že ty teploty tam nejsou vyznačeny pro srandu králíkům a postupně by se nastavené teploty dosáhlo, i když - čím vyšší nastavená teplota, tím méně intenzivně. Ale to je vlastně dobře, ne? Nedovedu si představit, že na autoklimě si ve vedru nastavím nějakou přijatelnou teplotu a ono, než jí to dosáhne, tak mě to usmrtí.
Odpovědět