Jaké pneu?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9939
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Colommbo »

1.9JTD píše: čtv úno 22, 2024 8:33 ...Nokiany WR D4 držali vynikajúco za sucha, mokra, snehu no nie sú stavané na môj štýl jazdy - otrhal som im vzorok :D...
Mám je v hledáčku, na několikerá doporučení, na příště.
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
1.9JTD

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od 1.9JTD »

Ako píše aj Pitris - závisí, kde sú konkrétne gumy vylisované - a z čoho. Žiadne sa nerobia v jednej fabrike. Proste sa prehodia formy a namiesto Matador lisujú Continental na tej istej. Či je rozdiel v zmesi - boh vie :)
Preto sa gumy zhodnej značky a vzoru v rôznych rozmeroch správajú rôzne. Aj zhodné na rôznych autách (...podvozkoch)
Uživatelský avatar
neyli
Příspěvky: 114
Registrován: stř srp 17, 2022 6:39

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od neyli »

Colommbo píše: čtv úno 22, 2024 9:19 Mám je v hledáčku, na několikerá doporučení, na příště.
WR D4 jsou minulostí, Nokian již nabízí novinky Snowproof 1 a Snowproof 2.
Dle vzorku jsou jedničky nástupcem D4, zařadil bych je spíš pro řidiče do hor. Dvojky bych viděl spíš jako univerzal i na město, dálnici atd.
olej Fuchs Titan GT1 PRO C-3 5W-30
léto Bridgestone Turanza 6
zima Yokohama BluEarth-Winter V906
1.9JTD

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od 1.9JTD »

Nie som sám, komu WR D4 popraskali. Sú veľmi háklivé na podhustenie.
A samozrejme novšie budú na 99% lepšie.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9939
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Colommbo »

Jako starý zaprděnec zastávám názor, že ne vždy NOVÉJŠÍ = LEPŠÍ... Dnes se šetří všude a na všem - jestli výrobci do směsi pro novější modely náhodou nepřidávají více tmy, ta je zadarmo... :mrgreen:
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
1.9JTD

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od 1.9JTD »

Čo sa týka nových áut no nie len - aj audiotechniky a ďalšieho - zdieľam podobný názor.
jarson1
Příspěvky: 2089
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od jarson1 »

Clovece, s tymi nokianmi je to nejake divne. Tie moje su tiez mierne vytrhane ako som uz pisal. Ovsem zdaleka nie tak ako toto zimne čudo.
A ja som si prvoplanovo myslel , ze geometria. Faktom ale je , ze na ziadnych inych som doposial toto nemal. A tiez si nemyslím, ze by som mal na 84kw popelnici taky styl jazdy, ktory by trhal pneumatiky. Z takych somarin som uz davno vyrastol. Obavam sa , ze chyba bude v zmesi pneu.
Obrázek
Obrázek
Ako račite vidiet, mam vytrhane take male kusky a kludne aj v strede behuňa ... Tie hnede flaky, co vyzeraju ako oskakane plochy su ok, to je len zaschnuta voda s blatom.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
1.9JTD

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od 1.9JTD »

Jarson to máš veľmi dobrý stav, stiahol a pozrel som to 1:1.
Vídavam aj "onakvejšie" pneumatiky omnoho horšie. Nik asi nejazdí len po čistých cestách teda niečo odzobú kamienky a kamene na ceste. Tiež jazda po betónových atd.

Zváž čo Ti robí tie ostré hrany - zmes ani značka pneu to nieje.

Obrázek
jarson1
Příspěvky: 2089
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od jarson1 »

Zubate ( pilkovite) pneu robia zle tlmice. To ale nie je tento pripad, to vyzera trochu inak...nejaky tip?
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27492
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pitris »

(Jakoby) vytrhané kousky dezénu jsem viděl když měl táta na SX-4 celoroční Nexeny N Blue 4 Season. A autem to není páč teď má Toyo Celsius AS2 a tam nic takovýho není. Tak že by možná směs :?:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
1.9JTD

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od 1.9JTD »

jarson áno mnohouholník v rámci obvodu. Tieto ostré hrany robí "preťaženie" pneu akceleráciou alebo brzdením. A ak nie sú rovnaké naprieť vzorkom, stojí za to dať spraviť 3D geometriu. A/alebo zvážiť, či to nerobí aj krátkodobo určitý štýl jazdy - rozjazd, brzdenie.

Tu sú dva príklady - preťažovania pneumatiky a zlej geometrie, ktorú majiteľ dlhšie neriešil.

Obrázek
Obrázek
jarson1
Příspěvky: 2089
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od jarson1 »

Tak som sa chcel zbežne poucit, ze co o tom hovori stryko google. No ....vraj problem 4x4 pohonov :mrgreen: ...jasne , na Carine ? Blbost.
Potom vraj nespravne vodicske navyky - prilis rychly prejazd zakrut. Ako sorry, podla mňa zasa blbost. Limit pneu v zakrute sa prejavi predsa celkom inak - šmykom. A to uz by som mal vytrhane nie len pneu ale aj dvere a blatniky o zvodidla :mrgreen:
No a potom udajne jazda po "ostrom" betonovom povrchu alebo tzv. horskom asfalte.
To by sa nedalo u mňa vylucit , ale ked tak max 20-30% jazd.
A inak podozrivo casto sa s vytrhanou pneu spája práve znacka nokian. Ano, aj ja som videl, ale islo o zimne a hlavne to bolo ovela horsie.
Tak neviem. Auto inak nikam netaha, ziadne "klasicke" nepravidelne opotrebenia pneu, kde sa jasne indikuje chyba geometrie nemam...
Budem sledovat tie zimne lm005 co som teraz obul a uvidim ci sa objavi nieco podobne.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
1.9JTD

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od 1.9JTD »

Tie "efekty" byvaju podstatne viditelnejsie na letnych.
Zimne mavaju maksiu zmes behuna a spravidla podstatne hustejsie lamelovanie - "uhnu" niektorym tlakom.
Uživatelský avatar
sosko
Příspěvky: 129
Registrován: úte led 30, 2018 20:07
Bydliště: Bratislava

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od sosko »

sosko píše: pát dub 28, 2023 7:45 Letne Nokian Wetproof 16’ rozmere som kupoval v 2021…, made in russia, co uz……po 2 sezonach uz vidno na bocniciach malinke prasklinky po celom obvode, a to ich pravidelne osetrujem pripravkom na gumu. To nebolo ani na 6 rocnych Barumkach.
A nie je to ani na 6 ročných Matadorkách letných, ani 6 ročných zimných Kumho.
Behúň na Nokianoch ok, len tie bočnice zpraskané.
OctaviaIII Combi 1.6TDI 81KW 2016, Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W30, Wynns Supremium
Leto: Nokian Wetproof
Zima: BFGoodrich g-Force Winter2
Honda Jazz 1.3iDSi 61KW CVT 2006, 5W40, Motul Stabilizer
ex OctaviaII 1.9TDI,ARAL Hightronic 5W40
1.9JTD

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od 1.9JTD »

Neidem už tapetovať obrázkami ani LINK-ami - mám toho aj o pneu hodne. Praskajú viaceré aj zvučnejšie značky. A iné nie, aj málo známe. Môže to byť tým, kde sú vylisované ako som písal.

Dodatok - Nokianom je nutné častejšie kontrolovať tlak, spúšťajú viac než iné - tak som ošlkbal tie naše, boli podhustené a ja pomaly nejazdím.
Odpovědět