Jaké pneu?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Všimněte si zejména toho, jakou rychlostí se ještě pohybuje vůz na špatných gumách, když ten na nejlepších už stojí. A to je přesně to, o čem tu celou dobu píšu a co není o přizpůsobení se horším gumám: nečekaná situace, kdy je veškerá předvídavost úplně k prdu, se totiž může vyskytnout kdykoli. ABS to bohužel ještě zhoršuje - v tom smyslu, že horší guma, která by na voze bez ABS ještě mohla v pohodě obstát, nemá v kombinaci s ABS šanci.
Itall

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Itall »

K výsledkům testů se vyjadřovat nechci, už proto, že spíše dám na vlastní "testy", tj. vlastní zkušenost. Je guma a guma. Podle mě se dá vybrat dobrá zimní guma, která funguje dobře i v létě, třeba v létě ani v zimě nebude top, ale bude zimní (kvůli předpisům) a v létě dobře použitelná (třeba bude brzdit lépe, než Conti Eco3, abych vybral srovnání se značku "etalonu", hehe). Ojetí obvykle obecně zhoršuje vlastnosti (také jak u které gumy a jak kterou vlastnost), ale kvůli tomu nebudu všechny gumy vyhazovat na 4 mm, například. To je přece neekologické :D :idea: :roll: .
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5777
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

Á další donekonečna probírané téma na všech možných fórech.Já teď zrovna řešil pneu pro sestru,která najezdí cca 5-6 tis.ročně, v podstatě kolem komína,občas nějaký výletík do 100km a jestli se kousne,tak možná pojede příští léto k móři.Doporučil jsem jí tzv.celoroční pneumatiky, protože pro ni nemá význam,kupovat 2 sady kol s rozdílnými pneumatikami.Co se testů týče,tak ty jsou dělány v extrémních podmínkách.Kdopak kdy bude jezdit stylem,jako se provádí tzv.losí test?Většina lidí při nějaké krizovce dupne na brzdu a zavře oči. :D Pokud mi v noci při 90km/h skočí před auto srna nebo kanec,tak můžu mít na autě třeba pozlacené Micheliny a neudělám s tím vůbec nic. :wink:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Itall

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Itall »

S tím posledním bych nesouhlasil, páč některé gumy brzdí opravdu dobře a některé opravdu špatně, což má vliv pravě v těch ošemetných situacích. Jenže které brzdí dobře a které špatně, v jakém rozměru, na jakém autě, a na jakém povrchu, od kterého výrobce, z kterého závodu, z kterého dne...zobecňovat nejde. A to jsme pořád jen u brzdění. Testovat to jde, ale tohle všechno v testu zohlednit nejde. Takže test je snad cenný pro toho, kdo jede na stejných pneu stejného rozměru se stejným autem. Tam bych viděl korelaci dobrou, i když ne 100%. I proto mě testy vcelku nezajímají. V mých malých rozměrech test obvykle není, kdyby náhodou ano, tak určitě ne se stejným autem a mnou používané gumy se tam asi také neobjeví. Jak dí investoři ve Dnu D: Nemám zájem.
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Potíž je v tom, že naprostá většina řidičů nemá ani elementární tušení o tom, kde leží limity pneu, které momentálně na voze jsou. A v důsledku absence praktických zkušeností, resp. srovnání uvnitř dostatečně velké množiny obutí, tedy ani nemohou vědět, že ony limity se liší v řádu až několika desítek procent! A pak jsou nemile překvapeni např. tím, když "stejný vůz" před nimi v pohodě projel, zatímco oni se za stejných podmínke již vymázli. Jinými slovy, čím nezkušenější řidič, který nikdy nejezdí "na hraně", tím lepší by měl mít obutí :!:
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5777
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

Ale prdlajs,některým lidem plivneš pod kolo a jedou krokem a jiní můžou mít na autě super gumu a myslí se,že jsou mistři světa.Navíc stejný typ pneumatiky se v jiném rozměru chová úplně jinak.Ošemetná situace je co,když mi skočí srnka 20 m před autem na silnici? Tak to bych rád ty gumy viděl,na kterých to z devadesátky ubrzdíš. :mrgreen:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

lengy60 píše:... Navíc stejný typ pneumatiky se v jiném rozměru chová úplně jinak.
Narážel jsem na nejběžnější vůz na českých silnicích, Oct.II na ROZDÍLNÝCH gumách, ale v nejběžnějším rozměru 195/65x15.
lengy60 píše:Ošemetná situace je co,když mi skočí srnka 20 m před autem na silnici? Tak to bych rád ty gumy viděl,na kterých to z devadesátky ubrzdíš. :mrgreen:
Podívej se do toho testu. Rozdíly v délce brzdné dráhy jsou v řádu desítek procent.
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Svého času jsem tu podrobně popisoval praktické srovnání dvou gum: rozdíl v limitní rychlosti průjezdu zatáčkou byl 40 km/h! Jestli to pro někoho neznamená žádný rozdíl, pak už nevím, čím lépe podpořit tvrzení, že gumy prostě nejsou stejné.
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5777
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

Já tady ale neobhajuji nějaké galusky za pár šušňů. :D Jen konstatuji,že pokud Ti 20 m před autem v devadesáti kilometrové rychlosti vyroste zeď,tak je šumák co budeš mít obuto.Žádná šance,zero,nula,nestačíš ani pořádně dupnout na brzdu.Navíc si ty levnější gumy kupuje specifický druh zákazníků,kteří na limitu nejezdí ani omylem.Blbý je,když si pak do takového auta sedne střelec,který si myslí,že předhoní čas,tak je vymalováno.K tomu je třeba také přičíst celkový stav vozu,můžeš mít nazuto nevím co,a když budou tlumiče vyskákané,dorazy v háji,tak můžeš hádat jednou,jak to dopadne.A ještě něco,to že na jednom autě dosáhnou gumy oslnivých výsledků vůbec neznamená,že stejně dobře budou fungovat také na jiném. :wink:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Vůbec si nerozumíme: já tu obhajuji názor, že je lepší mít nečekanou (pro neznalého řidiče) rezervu, než být překvapen tím, že už vlastně jedu na limitu, což zjistím, až když to přepísknu. A píšu to proto, že pravidelně jezdím stejné trasy dvěma auty, přičemž to jedno mne neustále překvapuje tím, jak často se pohybuji na jeho limitu, i když vlastně z pohledu jízdy tím druhým jedu naprosto pohodově.

P.S.: Jízda na limitu mi nevadí, dokážu si ji užít, jen mi vadí, že ten limit není výrazně výš, než ho mají ostatní kolem, na což jsem ze svého soukromého auta zvyklý.
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5777
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

Ale rozumíme,Ty tady obhajuješ názor,že když někdo někam vlítne vyšší rychlostí než je zdrávo tak to gumy zachrání.Já říkám,že zkušený řidič s horšími pneumatikami si s touto situací poradí mnohem lépe než sváteční jezdec na super gumách.No a protože sváteční jezdec s platem vajec,kloboukem na hlavě s očima navrch hlavy jede vláhu,tak i na těch levných bude těžko hledat limit.A to mluvím o trase,kterou má tzv.naježděnou,jakmile přijede do neznámého teritoria,tak se rychlost rapidně snižuje.Kdo chce jezdit na limitu,tak si pochopitelně koupí lepší pneumatiky,ale jak říkám,ani to není samospasitelné.Vletíš do zatáčky,kde je listí a pá,pá... :D Já nalítám 10-15 tis.za měsíc,v podstatě po celé republice a viděl jsem těch "borců" na super gumách ve škarpě hafo. :D
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Itall

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Itall »

Zas je to asi spíš o ničem. Třeba se dočtete, a nebude to úplná blbost, že pneumatiky sjeté na 4 mm už nemají odpovídající vlastnosti ať jsou letní nebo zimní, a vlastně ještě dříve, takže kdo chce jezdit bezpečně, tak radši ani na ty 4 mm nesjíždět, a tak. Nová letní pneu má 7 mm hluboký vzorek... Nelze se úzkostlivě držet všeho, co je pravda, jinak za chvíli budeme opravdu např. na STK jezdit každý měsíc, stejně jako přezouvat gumy každý měsíc... Skoro všechno je v řidičích, ne v hloubce vzorku nebo typu gum.
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5777
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

Přesně tak,jen bych si dovolil polemizovat s tou hloubkou dezénu na nové gumě,já naměřil poněkud více :D
Stejně tak jasné je,že pokud mám např.letní pneu se vzorkem 3mm,tedy ji ještě mohu použít,tak když vletím do louže,těžko bude stačit odvádět všechnu vodu.To samé s jinými hodnotami platí pro zimáky,snadno se ve sněhu zalepí a když z ní stářím vyprchá silika,tak je hotovo.
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Mám na letních 5,5 mm a limit jejich aquaplaningu již šel citelně dolů, což mne sice štve, ale vyhazovat je kvůli tomu se mi nechce, zvláště pak s ohledem na to, že gumy srovnatelných vlastností už dnes v tomto rozměru stěží seženu.
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

lengy60 píše:... když z ní stářím vyprchá silika ...
Tak to by mne fakt zajímalo, jak by tohle bylo možné? :shock: :o :?
Odpovědět