Jaké auto?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké auto?

Příspěvek od Jerry3 »

Misojogi píše:ktore su teda tie moje vadne premisy?
ze chcem nizku spotrebu?
ze chcem auto pouzitelne aj na ine ako na tahanie?
ze chcem do auta nieco aj zmestit?
A helemese, nějak jsi je "poopravil": původně totiž šla řeč o nízké ceně, spolehlivosti a nízké spotřebě. Já u těch původních, na které jsem narážel, když jsem psal o mylných premisách, s dovolením zůstanu.

Ad nízká cena

Pokud někdo prodává ojetinu za 1000 EUR, pak takto nízká cena vyplývá:
- ze stáří vozidla;
- z jeho ojetosti, opotřebovanosti anebo špatného technického stavu;
- z mizivé poptávky na trhu, dnes zejména kvůli vysoké spotřebě paliva.

Z toho vyplývá, že pokud si chceš pořídit pro tvé účely použitelné vozidlo, musí spadat pod třetí odrážku. Jenže ty se snažíš lovit ve vodách, které bývají obvykle zcela vylovené.


Ad spolehlivost

Za 1000 EUR můžeš dostat i spolehlivou ojetinu, ovšem bude buď hodně stará, nebo hodně exotická. A jak tě tu už dostatečně známe, to druhé u tebe nepřichází v úvahu, přičemž to první je pod velkým otazníkem. Jinak totiž platí, že spolehlivé ojetiny se nikdo rozumný za 1000 EUR jen tak pro nic za nic ("z lásky ke kupci") nezbavuje!


Ad nízká spotřeba

Celý fenomén nízké spotřeby (a teď zcela opomíjím, zda deklarované či reálné) stojí na manipulaci s fyzikou:
- ano, nízké spotřeby dosahují lehká auta s pohonem jedné nápravy, jenže ty kvůli tahání karavanu potřebuješ těžší auto, pokud možno s pohonem 4x4;
- nízká spotřeba je nezřídka dosahována za cenu extrémně vysokých emisí NOx, tj. prací s chudou směsí; ona chudá směs zároveň způsobuje vysoké tepelné zatížení motoru, který nezřídka pracuje na hranici své tepelné odolnosti už při normálním využívání, natož pak při tahání karavanu - tedy pokud se přitom "nepřepne do normálního režimu", což však znamená, že o tu nízkou spotřebu přicházíš;
- nízká spotřeba se zvláště dnes platí sníženou životností agregátu kvůli jeho celkové poddimenzovanosti; skutečně si chceš pořídit již utahanou ojetinu na hraně její životnosti a ještě za ní tahat karavan?

Když to shrnu, tak:
- požadavek nízké spotřeby se vylučuje s požadavkem na spolehlivost, resp. odolnost, a zároveň s požadavkem na nízkou cenu;
- požadavek auta na každodenní používání se vylučuje s požadavkem auta na tahání karavanu;
- naopak požadavek auta, do kterého lze něco i naložit, se nevylučuje s požadavkem auta vhodného na tahání karavanu, akorát musíš zapomenout na ostatní své požadavky.

A ještě něco - dobře uspořádaná sestava tažné vozidlo-karavan vypadá asi takto:
- vpředu široké (s velkým rozchodem) a těžké tažné vozidlo s výkonným, pokud možno alespoň šestiválcovým motorem vpředu a pohonem přinejmenším zadní, ale ještě lépe obou náprav;
- ideálem je co nejmenší zadní převis tažného vozidla (to aby páka sestavy oj přívěsu-tažné zařízení byla co nejmenší);
- vzadu do nejužší, co nejnižší a co nejlehčí karavan na krátké oji s nájezdovou brzdou; dvounápravové uspořádání výhodou!

Z právě řečeného zároveň vyplývá, proč není např. Oct.01 kombi bez 4x4 vhodným tažným vozidlem pro karavan. :idea:
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Jaké auto?

Příspěvek od Jezevcik »

Jeden tip bych měl. Je to Toyota Picnic 2,2 TD, 66 kW. Jde o motor staré konstrukce s nepřímým vstřikem. Je to trochu traktůrek, ale bezproblémový. Špatné je, že se k nám tento výborný vůz nikdy nedovážel, takže jich na výběr moc není.
I zde však narazíš na ten finanční limit, který Ti nejvíce svazuje ruce a od kterého nemůžeš čekat nic než problémy.
https://m.sauto.cz/detail?sort=0&c=1&st ... e=1&man=99
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké auto?

Příspěvek od lengy60 »

Pitris píše:Myslím si že pokud vůbec, tak Mišo stejně nakonec "skončí" u nějaké Oktávky 1.9TDI....
Psal mi teď jeden kolega(České Budějovice) z jiného fóra,na kterého jsem čirou náhodou narazil na multiplaklubu.Měl multinu a vyměnil ji za berlu,tak jsem se ho ptal co a jak a vše předal Mišovi,jak s tím naloží je už na něm. :wink:
Mimo jiné mi psal o kamarádovi,(vášnivý rybář=klidná síla) :D ,který tahá tunový karavan za Kiou Venga 1.4
má to takhle 4 roky a je maximálně spokojen. :wink:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké auto?

Příspěvek od Jerry3 »

lengy60 píše:Měl multinu a vyměnil ji za berlu
Připadá mi to hloupé. Proč? Inu proto, že znám obě vozidla spoza volantu a Berlingo je krajně nestabilní už za silnějšího větru, natož při tahání přívěsu.

P.S.: Opakuji "mou" poučku: Je s podivem, s čím vším dokáží lidé jezdit a ještě s tím být spokojeni :P . To se ostatně vztahuje i na Mišův "vozový park"... :twisted:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27503
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaké auto?

Příspěvek od Pitris »

No ono kdo nepozná lepší / vhodnější, může být spokojen i se stávajícím.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké auto?

Příspěvek od lengy60 »

Jerry3 píše:
lengy60 píše:Měl multinu a vyměnil ji za berlu
Připadá mi to hloupé. Proč? Inu proto, že znám obě vozidla spoza volantu a Berlingo je krajně nestabilní už za silnějšího větru, natož při tahání přívěsu.

P.S.: Opakuji "mou" poučku: Je s podivem, s čím vším dokáží lidé jezdit a ještě s tím být spokojeni :P . To se ostatně vztahuje i na Mišův "vozový park"... :twisted:
Já ale nepsal,že ten dotyčný s tím tahá karavan,šlo jen o auto jako takové,náklady na údržbu a zejména co se koroze týče. :wink: Co bych vybral já jsem napsal a nemá smysl se opakovat. :lol:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké auto?

Příspěvek od Jerry3 »

lengy60 píše:Já ale nepsal,že ten dotyčný s tím tahá karavan,šlo jen o auto jako takové...
A mohu se zeptat, proč sem taháš věci s probíraným tématem přímo nesouvisející? :o :shock: :?
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké auto?

Příspěvek od lengy60 »

A mohu se já zeptat,jak to s tím nesouvisí? :shock: Nebo ono je jedno,zda vyhlédnuté auto je náchylné na korozi nejen karoserie,ale i nápravy?No to asi těžko. :wink:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27503
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaké auto?

Příspěvek od Pitris »

lengy60 píše:....bych se poptal někde u vojáků po nějaké uložence,taková zachovalá T-148....
Čóveče to je nápad :)
Silná, velká, spolehlivá, "jakeštakeš" dynamická, na asfalt i do bláta, zapřáhnout lze cokoliv a armáda ji jistě pustí za nevelký peníz....
Jen ta spotřeba bude lehounce převyšovat Mišovi požadavky :mrgreen:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké auto?

Příspěvek od Jerry3 »

lengy60 píše:A mohu se já zeptat,jak to s tím nesouvisí? :shock:
Vím o jednom prima autě na každodenní ježdění s malou spotřebou. Bohužel je to cabrio, tedy něco, co se na tahání karavanu už vůbec nehodí. Chápeš? 8)
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké auto?

Příspěvek od Jerry3 »

lengy60 píše:...auto je náchylné na korozi nejen karoserie,ale i nápravy?No to asi těžko. :wink:
Když ono tomu nezřídka bývá právě naopak! :idea:
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Jaké auto?

Příspěvek od Jezevcik »

Misojogi, pokud se Ti nezdá oktávka v TDI a raději bys Berlingo, tak věz, že s tím finančním limitem koupíš nějaký HDI střep. Pochop, že bez ohledu na značku auta budeš muset radikálně přitlačit. Jinak se může stát, že bez náhrady vyhodíš i těch tisíc Euro.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké auto?

Příspěvek od lengy60 »

Jerry3 píše:
lengy60 píše:A mohu se já zeptat,jak to s tím nesouvisí? :shock:
Vím o jednom prima autě na každodenní ježdění s malou spotřebou. Bohužel je to cabrio, tedy něco, co se na tahání karavanu už vůbec nehodí. Chápeš? 8)
Pokud vím,tak se Mišo ptal na Multiplu a Berlu i z hlediska jakési spolehlivosti,náchylnosti na korozi atd.Ne že by nebylo dostatek shnilých Mutipel k vidění,ale protože jsem narazil na kolegu,tak jsem se ho na to zeptal a odpověď přetlumočil.A co mu bude platné,že auto nebude náchylné na boční vítr,což se mu stane asi jak často,když mu do roka a do dne z toho vylezou nohy.A už vůbec nevím,proč píšeš o každodenním ježdění,to s tou soupravou bude jezdit na nákupy nebo do práce? :D
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké auto?

Příspěvek od Jerry3 »

Tak především, pokud vím, Mišo shání něco, za co by mohl připřáhnout karavan. A Berlingo, na rozdíl od Multiply, takovým autem není, resp. je jím z několika důvodů, když tím hlavním je konstrukční řešení jeho zadní nápravy vs. její malý rozchod, rozhodně méně, než Multipla. No a pak mi ukaž jakékoli auto za 1000 EUR beze stopy koroze! :P
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké auto?

Příspěvek od Jerry3 »

lengy60 píše:A už vůbec nevím,proč píšeš o každodenním ježdění
Ale o tom přece nepíšu já (moje zmínka o kabrioletu byla samozřejmě nadsázkou), to Mišo: :idea:
Misojogi píše:chcem auto pouzitelne aj na ine ako na tahanie
Odpovědět