Castrol EDGE Sport 0W-40

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Tom

Castrol EDGE Sport 0W-40

Příspěvek od Tom »

Jsem si to tady procital a ruzne hledal info a mam dotaz na doporuceni oleje. Jedna se mi o dieselovy motor 2.0D common rail 96kw skoro stejny jako u BMW E46 320d. Motor ma najeto skoro 220t km, v zime ho vetsinou startuju predehraty nezavislym topenim, najedu mesicne do 1000 km a vetsinou kratsi trasy. Vyrobce doporucuje 0w-40 5w-40 5w-30. Ted tam mam 5w-30 EDGE. Zajimalo by mne jestli muzu pouzit tenhle olej http://www.olejspol.cz/castrol-zbozi-de ... -litr-425/ a taky jestli jezdit podle servisnich intervalu. Vymena je predepsana po 24150 km a pocitac pri mem stylu jizdy ubira zhruba 30% takze ve zkutecnosti najedu tak 16900 asi za rok a pul. Diky za radu.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27500
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Při Tvém způsobu jízdy bych nechal tu SAE třídu 5w30 - na kratší jízdy.
0w je zbytečná, pokud máš předehřívání, a 40 nemusíš, pokud motor tepelně nezatěžuješ.
Ten 0w40 samozřejmě použít můžeš, ale jeho teplotní rozsah je pro Tebe zbytečně velký.
A co se týká toho výměnného intervalu - při Tvém způsobu jízdy (většinou krátké jízdy) Ti počítač ubere 30%, takže je vidět, že to klade na olej vysoké nároky, a ten rychleji degraduje. Já bych ho tam nenechával déle jak rok, nebo 12tkm. Motor Ti "poděkuje".
Tom

Příspěvek od Tom »

Prave si rikam ze jsou oba za skoro stejnou cenu tak proc tam nedat ten lepsi 0w-40. Az dojedu tenhle co tam mam a necham to na hodnotu co udava pocitac dam ten olej na rozbor at nemlatim prazdnou slamu. Samotneho me to zajima.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27500
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Pokud máš možnost si nechat udělat rozbor oleje v laborce, je to to nejlepší.
(A ten 0w40 použít můžeš - a zrovna tak to nemusí být Castrol - ale oproti oleji 5w30 -
- pokud se budeme bavit o olejích stejné API a ACEA - není lepší v pravém slova smyslu.
Je jen přizpůsobený na větší teplotní rozdíly - a pokud bych měl já volit ve Tvém případě, raději bych vzal tu 5w30 - a URČITĚ v ACEA B3 !!, protože v průběhu najetých kilometrů si lépe a déle zachovává své viskozitní vlastnosti. Ale pokud bys měl náhodou filtr pevných částic, tak ACEA C3; třeba http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=1589 nebo http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=1576 - pokud ho nemáš, stačí B3/B4).
Tom

Příspěvek od Tom »

Ale ty vykonove normy ACEA splnuji oba. Vyrobce auta predepisuje A3/B3. Myslim si ze oba jsou jak jsi napsal co se tyka mazani uplne stejne jen ten 0W-40 ma vyzsi rozsah tepelne pouzitelnosti tim padem jakoze lepsi. Ja jsem takovy ten typ ze spis Castrol a nebo Mobil 1 :)
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27500
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Ano, Castrol EDGE, nebo Mobil1 můžeš použít i v 0w40, i v 5w30 (já bych ale použil při Tvém způsobu jízd raději 5w30 - proč, už jsem napsal výše, a spíš Mobil1), ale jsou to oleje ACEA C3, které jsou tzv. LOW SAPS - mají snížený obsah popela, síry, fosforu a jiných aditiv, které "mají za úkol hlídat" právě tu časovou a kilometrovou výdrž oleje - a pokud máš předepsaný olej (pouze) B3, ten interval výměny nenatahuj - spíš ho zkrať,
ale jestli máš možnost toho rozboru vyjetého oleje, uvidíš sám, "kam až můžeš".

Ale pokud
Tom píše:.....Jedna se mi o dieselovy motor 2.0D common rail 96kw skoro stejny jako u BMW E46 320d....
a
Tom píše:....Vyrobce auta predepisuje A3/B3.....
držel bych se toho, a jestli seš
Tom píše:.....takovy ten typ ze spis Castrol a nebo Mobil 1....
(z toho usuzuji, že chceš TOP olej) - zůstal bych u toho B3, a "šel" třeba do (taky TOP olej) Motulu - MOTUL 8100X-MAX 5W-30, který je API SL/CF, ACEA A3/B3/B4, BMW Long Life-01.

Ale taky můžeš dobře uvažovat o třídě 5w40 (ten 0w je fakt pro předehřátý motor zbytečný) - Castrol EDGE TD 5w40, Mobil Syst S 5W/40 nebo zas ten Motul
(MOTUL 8100X-CESS 5W-40, API SL/CF, ACEA A3/B3/B4, VW502.00/505.00, BMW Long Life) - a nebo třeba Agip, Elf, Esso, Liqui Moly, Q8, Repsol, Shell, Total
(jsou to taky kvalitou výborné, a léty prověřené značky).

Ale je to na Tobě, co si vybereš......
Tom

Příspěvek od Tom »

Tak diky za info. Ted budu jezdit dokud pocitac neukaze 0 a zkusim ten rozbor a finalni rozhodnuti udelam potom. Pokud bude olej dobry tak necham ten samy a pokud ne tak dam ten EDGE TD a budu menit striktne po 12 mesicich. Jeste jednou dik za info.
bjukemen
Příspěvky: 4877
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Příspěvek od bjukemen »

..je už vopred jasne alebo lepšie povedane neverimtomu že po takej porcii kilometrov bude olej ešte v pohoa zvlašť castrol aj ked je už EDGE..ale možno sa mylim
Brembo
Příspěvky: 2294
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Příspěvek od Brembo »

EDGE TD 5W-40 je pre normalny servisny interval a ked 15 tisic nenajazdi za rok a bude menit po 12 mesiacoch,nevidim ziaden problem. 220 tisic nie je pre diesel vela.
Odpovědět