5W40 na 15w40

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
hunter240

5W40 na 15w40

Příspěvek od hunter240 »

Rád bych přešel z 5W40 na 15W40, může se stát něco motoru?Jedná se o starší auto do kterého 15W40 může přijít.
modelář

Příspěvek od modelář »

Viskozitní klasifikace (SAE) neříká nic o kvalitativní třídě, resp. o výkonové/výkonnostní normě oleje. Jinými slovy: Pokud se dodrží kvalitativní norma předepsaná výrobcem, lze podle převažujících klimatických podmínek a režimu provozu volit odpovídající SAE. Akorát že v případě některých norem není moc co na výběr, pokud jde o SAE...
emge

Příspěvek od emge »

A aký je dôvod prechodu?
Z hľadiska ceny by som ešte chápal prechod na 10W-40. Ale na 15W-40? Nedáva mi to zmysel.
hunter240

Příspěvek od hunter240 »

Mám možnost mít 15w40 téměř zadarmo, tak proto.
FF

Re: 5W40 na 15w40

Příspěvek od FF »

hunter240 píše:Rád bych přešel z 5W40 na 15W40, může se stát něco motoru?Jedná se o starší auto do kterého 15W40 může přijít.
...nemôže sa stať motoru nič, pokiaľ výrobca motora vyslovene takúto viskozitu nezakázal. Treba ale dodať, že motor sa bude o niečo rýchlejšie opotrebovávať (pri SAE 15W-40 oproti SAE 5W-40) - o koľko, to závisí od počtu studených štartov a od rozdielnej "sily" noriem, ktorý daný olej bude spĺňať.
emge

Příspěvek od emge »

Keď prečítaš niečo na tomto fóre, všade nájdeš odporúčania - dodržiavať požiadavky výrobcu auta. Ak olej spĺňa požadované špecifikácie, tak je použiteľný.
Ak si však pozrieš aktuálnu ponuku olejov na trhu, tak oleje 15W-40 sú už na pokraji záujmu výrobcov olejov. Takže určite pôjdeš dolu s kvalitou. A to, čo ušetríš na oleji, možno zaplatíš inde. Ale záleží aj na tom, akú má auto pre Teba cenu a akú mu dávaš perspektívu.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27495
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Pokud Ti 15w40 výrobce motoru povoluje (co normy API, příp. ACEA?), tak použít lze. Ale jak bylo už zmíněno, opotřebení motoru bude podstatně vyšší - a zvláště, pokud by byly i krátké jízdy, a mrazivé starty.
hunter240 píše:Mám možnost mít 15w40 téměř zadarmo, tak proto.
Ale rozhodně mi to přijde jako šetření na nesprávném místě - dát 500,-kč (nebo i míň) za rok za 4litry oleje (alespoň) 10w40 (nebo i 5w40) přece není tak moc.....
Odpovědět