5W/40 nebo 10W/40 ?

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od Pedro »

N :mrgreen:

Zkusím trochu trpělivosti.
S a něco za tim,jest,velmi jednodušeně psáno,čím lepší,vyšší písmeno,ale do max SJ,SL.
Pak už se projevila EKOn a EKOl divná doba. Velmi jednoduše popsané. Diesel normy jsou skoro stejné,ale nepostupují tak brutus. Vždy je na lahvi něco S a něco C.
A pak taky A1...,B...
Doba je zlá,Kamile...
Admin má svatozář,jistě Ti poradi co konkrétně. Návštěvník ne a já taky...
Nebo,vyber si něco 5-40,10-40,co ma normu MB,je A3 B3,4,max SL a uvidíme.
Sbohem,jdu čumět na Šimiho.
Naposledy upravil(a) Pedro dne stř črc 29, 2015 21:52, celkem upraveno 1 x.
tempomat300

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od tempomat300 »

já těm číslům, označením a normám nerozumim a proto jsem napsal sem, aby mi někdo znalej (a že vás tu bude dost), poradil konkrétně co tam nalejt, tak to pls zjednodušte a napište kdyžtak konkrétní produkt+viskozitní třídu....

THX
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od Pedro »

Zítra jsem na cestách,N nebo admin to zmáknou.
Máchal

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od Máchal »

Žasnu, co Pedro a Návštěvník plodí za bludy pro neznalé. Safra dědci, to nemáte trošku soudnosti a nedokážete rozumně poradit člověku, který o oleji nemá ani páru a proto se obrátil na toto fórum?
Takhle na mě vyhrknout během mých prvních tří příspěvků, tak už sem příště ani nepáchnu.
:shock:
e-panolin.cz

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od e-panolin.cz »

Vyber si SAE 5W40 a normu MB máš danou. Potom podle tvého seznamu.
Jinak oleje podle 229.3 jsou v těchto viskozitách: 0W-30, 0W-40, 10W-40, 5W-30, 5W-40 a 5W-50.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od Jezevcik »

Je fakt, že když tu někdo použije spojení "nekvalitní minerál", tak se po vší té osvětě nedivím, že to kluci neunesou a zlomí nad ním hůl.
Také je fakt, že už ve Třech veteránech to ti skřítkové zkoušeli s lidmi po x - té.
Takže pro začátek toto a zbytek asi doplní trpělivý Pitris.
http://www.oleje.cz/clanek/Mazivarske-m ... -syntetika
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
tempomat300

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od tempomat300 »

e-panolin.cz píše:Vyber si SAE 5W40 a normu MB máš danou. Potom podle tvého seznamu.
Jinak oleje podle 229.3 jsou v těchto viskozitách: 0W-30, 0W-40, 10W-40, 5W-30, 5W-40 a 5W-50.
Obrázek
jasně, to jsem si zjistil zase takovej analfabet nejsem, ale těch olejů je na trhu zkrátka moc, tak zda by bylo nějaký doporučení na kvalitní osvědčenej výrobek, třeba z mnou vypsaného seznamu...

thx
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2519
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od lefort »

Moc se mi nezdá, že by dodávka měla za 11 let najeto 160 tkm, ale jsem od přírody dost nedůvěřivý, tak možná proto :?
Pokud bude auto jezdit kratší trasy, tak bych v klidu použil ten Shell Helix Ultra, pro delší jízdy Texaco Havoline Diesel Extra nebo Yacco VX 500 v 10w40, ani jedním neuděláš chybu. Jinak už tady toho zaznělo dost, ale bez práce nejsou koláče, tak si doporučuju aspoň něco předem přečíst :idea:
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
Návštěvník

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od Návštěvník »

Marek Vyskočil píše:... zda by bylo nějaký doporučení na kvalitní osvědčenej výrobek...
Lacinější varianta:
http://www.autodily-cardo.cz/-3/gm-opel ... exos-2-5l/
Dražší varianta:
http://www.autodily-cardo.cz/-3/mobil-n ... -0w-40-5l/
tempomat300

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od tempomat300 »

mohl by mi někdo odpovědět na to, zda hraje viskozita oleje při určité spotřebě , nebo úniku oleje z motoru, roli?Zda bude rozdíl mezi 5W/30, 5W/40, nebo 10W/40?
Osobně se domnívám, že 10W/40 bude v tomto případě lepší volbou, než např. 5W/40


Jsou Americké oleje Sunoco, konkrétně Sunoco Titanium Futura 10W-40 http://jaknaauto.cz/Produkty/MOTOROVE-O ... 0-5L-P133/ opravdu tak skvělé a kvalitní, co jsem se dočetl na netu, doporučili by jste ho? API má SL/CF

thx
Naposledy upravil(a) tempomat300 dne čtv črc 30, 2015 8:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od Durex »

Myslím,že sis svým posledním příspěvkem podepsal rozsudek smrti ... :lol: Každopádně si nejdřív opravdu přečti ten odkaz,co sem kluci házeli o těch mýtech ... Pak zajisté tento příspěvek rád smažeš resp upravíš ...
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od Jezevcik »

Je vidět, že jsi nečetl článek, který jsem Ti výše doporučil. Pak bys neopakoval ty věci s polo a plnou syntetikou. Skutečně si nejdříve něco přečti a mnohé věci pochopíš. Určitě bych Ti doporučil celý seriál o mazivářských mýtech v sekci Komentáře odborníků.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
tempomat300

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od tempomat300 »

jo s těma minerálama, polo a plnou je to asi fakt přežitek, četl jsem to už kdysi, ale člověk to má v sobě pořád nějak zakořeněný:-) . opraveno , nicméně to, že se tro zřejmě z marketingových důvodů na obaly olejů stále hojně používá, situaci moc nezlepšuje...

Když to shrnu, řešim v podstatě toto dilema: jaký motorový olej,respektive v jaké viskozitě použít do dieslového Vanea.

Dle servisní knihy, kterou jsem k vozu dostal, se do Vanea do teď lil olej 10W/40(jaký není uvedeno-bohužel), ale mám tušení, že výrobcem je pro motoro 1.7 CDi 67Kw předepsaný 5W/30, nebo 5W40.

Auto má najeto cca160tis km, rv.2004 a zaznamenal jsem u něj únik oleje ze silné hadice od motoru k chladiči vzduchu do turba, je celá zaolejovaná...

Osobně jsem názoru, že do takto již staršího auta s možnou spotřebou motorového oleje bude lepší volba použít(hustší) viskozitu 10W/40, než např. 5W/30 či 5W/40 .

Vrtá mě v hlavě myšlenka, na kterou mě přivedl jeden prodejce olejů, když mi tvrdil, že únik oleje např. z ložiska od turba může mít souvislost v dlouhodobě používané vyšší viskozitní (zimní)třídě 10W a že kdyby se používala předepsaná 5W, motor by při studených startech mazal tato místa rychleji...

Další věc, která hraje zase v neprospěch viskozity 10W/40 jsou časté kratší trasy které budu s autem jezdit, kdy je podle mě zase jistější jezdit s 5W/40..
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od Jezevcik »

Jestli se nemýlím, tak výrobce předepisuje normu MB a ne viskozitu. A jak tu již Panolin zmínil, tak příslušná norma odpovídá celé řadě viskozit.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Návštěvník

Re: pomoc s výběrem mot. oleje pro Mercedes Vaneo 1.7 CDi

Příspěvek od Návštěvník »

Marek Vyskočil píše:je pro motoro 1.7 CDi 67Kw předepsaný 5W/30, nebo 5W40...
Výrobce motoru nesmí předepsat viskozitu oleje, pokud si tento parametr neošetří přes "podnikovou normu", v daném případě MB 229."něco", což ale není tento případ. Tedy opravdu nevím, jak jsi přišel na to, co jsem odcitoval.

Kromě toho mi není jasné, proč polemizuješ o něčem, o čem zjevně nemáš ani tušení. Chtěl jsi doporučení konkrétních olejů, dostal si ho, Takže se jím řiď, nebo nech být. Ovšem pokud o něm chceš polemizovat, pak sem laskavě choď připravený, tj. se splněnými "domácími úkoly".
Odpovědět