3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normální?

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
e-panolin.cz

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od e-panolin.cz »

btw: olej byl již měněn za ty ujeté km? a v jakém intervalu?
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od Jezevcik »

bouchy píše:
To je ončo. Velmi obecný předpis na SAE a API. Norma typu MB, VW, GM chybí.
Všechna japonská auta, kterà mi prošla rukama, měla předepsáno pouze API. Můj diesel má určenou dokonce prastarou CD.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od Jezevcik »

Pedro píše: Minula Toy a soucasny Niss nevezme ani deci,mezi vymenama,coz je cca 3500-4000km.
Žádný japonec mi nebral olej. Tento Yaris to má asi ve vínku. To už je několikátý případ za poslední dobu, o kterém čtu.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Návštěvník

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od Návštěvník »

Jezevcik píše:Tento Yaris ...
se vyrábí v Evropě, tak asi proto. :idea:
Itall

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od Itall »

Mám také tento motor ve vozíku P107, tak si přisadím.
Jednak je tu vidět, k čemu je dobré dokoupit si další léta záruky. Servis má obvykle snahu v záruce nic neřešit, opravovat až pak, až to zákazník zaplatí. Takže máš předplaceno, že servis další léta nechce nic řešit a bude tě odpálkovávat.
Pak jsem zaregistroval, že asi opět v souvislosti s předplacenou delší zárukou, ti splývá pojem nové auto a auto v záruce. To není totéž :idea: . Tohle auto není nové, i když tolik oleje by brát nemělo.
Připouštím, že stav oleje kontroluji tak po 5000 km (skoro neubývá, 94000 km najeto), ale pokud už jednou nebyl v motoru olej, pak nechat to dojít podruhé do tohoto stavu je pozoruhodné. Když se mi něco nezdá, tak po 1000 km zvednu kapotu a vytáhnu tu měrku. Snad to není tolik práce.
V mém motoru dávám 3L oleje a hladina je asi na polovině - stejně vzdálena od horní a dolní rysky měrky. Jestli tobě onehdy servisu dali radši víc, třeba na horní rysku, mohlo to být asi 3,5L. Po 8200 km opět nebyl olej. Nevím, kolik je oleje na rozsvícení kontrolky tlaku, píšeš, že v zatáčkách, tak třeba 1L. Pak to zbaštilo 2,5L na 8200 km. To je 0,3L/1000 km. Je to dost, ale na uplatnění záruky určitě ne. Jedině, že by tam byla nějaká jiná závada (může být).
Jestli se tedy motor ještě točí, kontroluj hladinu po 1000 km a zkus vyšší viskozitu oleje, rovnou 10W-40. Pokud bude opět vysoká spotřeba, máme tu viskozitu 15W-40 (pro můj motor dle návodu je nejvyšší) a dle Jezevčíka snad i 20W-50 nebo co jsem to tam četl. Široké možnosti na vyzkoušení.
Jo, a prodej to, to je jasný 8) .
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27494
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od Pitris »

phalada píše:Zdravím, prosím o názory a rady. Autům nerozumím. V listopadu 2011 jsem koupil nový Yaris 1l VVT-i, motor 1KR-FE. K záruce 3 roky dokoupené ještě 2 roky, auto je tedy ještě v záruce. Ročně najedu cca 24 tis. km (50% město, 50% meziměsto, vzácně dálnice). Jezdím do autorizovaného servisu. V prosinci 2014 mi začala poblikávat žlutá kontrolka motoru. Volal jsem do servisu, bylo mi řečeno, že „mám přijet, až bude kontrolka svítit trvale, jinak to diagnostika nezjistí“. Odjel jsem na hory, po cestě zpět už kontrolka motoru svítila trvale (přidala se kontrolka TRC) a motor začal čím dále častěji chrčet, v zatáčkách začala poblikávat červená kontrolka oleje. V servisu mi řekli, že v motoru už nebyl skoro olej. Měl jsem najeto 74 tis. km, garanční prohlídka měla být při 75 tis. km, proto byla udělána ihned a olej dolit. Reklamoval jsem úbytek oleje, proto byl olej zablombován. Při cca 75 300km byl v servise zkontrolován úbytek oleje “asi 1 deci“. Nyní při 82 200 km (8200km po dolití oleje v servise) opět při cestě na dovolenou, začal někdy motor chrčet. Žádná kontrolka nesvítila. Zkontroloval jsem olej a chyběl. Dle specifikace v manuálu jsem koupil olej GULF FORMULA ULE 5W-30 a dolil 3 - 3,2 litru oleje....
V prvé řadě 2 chyby - když se rozsvítí / problikává kontrolka motoru, má se to řešit hned :!: Servis fuj.
A jestliže se rozsvítí kontrolka tlaku oleje, musí se to řešit hned - vypnout motor :!: Sorry ale řidič fuj.
Půl litru oleje na 1000km je špatně, ale bohužel si výrobce a servis "myje ruce" bo může až 1l/1000km a řešit se to nebude :( Tomu motoru si dal pěkně pokouřit a obávám se, že má své nejlepší bohužel už za sebou, ale něco málo se udělat snad ještě dá.... Ad 1) často kontrolovat množství oleje a ad 2) dát olej buď 5w40 při krátkých jízdách s výměnou po 7tkm nebo při delších 10w40 a měnit po 10-ti tkm :!: Jestli se Ti povede něco vyřešit se servisem netuším - přál bych Ti to, ale moc v to asi nedoufej. Snad Ti vymění motor > potom by se daly ty intervaly i prodloužit na 10 / 15tkm. Důležité hlídat API od SJ !
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od Jezevcik »

Itall píše:....ale pokud už jednou nebyl v motoru olej, pak nechat to dojít podruhé do tohoto stavu je pozoruhodné.
U chlapa pozoruhodné, u ženské normální, takže v průměru nic zvláštního.
Já koukám na olej vždy, když stojím někde na rovině. V garážích obchodních center je to přímo ideální. Je to na rovině a než nakoupím, tak to pěkně steče. Každopádně jednou týdně tu kapotu zvednu určitě, a to vždy očima sjedu i ostatní čtyři nádobky.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od Jezevcik »

Pitris píše:Důležité hlídat API od SJ !
Obávám se, že to budeš muset trochu rozvést, Jarku.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27494
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od Pitris »

Hmmm - asi jo. API je výkonnostní norma pro olej a je to to, co je předepsané od výrobce motoru :!:
A pokud vím tak u Toyoty Yaris je minimum API SJ. "S" = benzinový motor a "J" je nejnižší povolené -
tzn. že se může SJ, SL, SM nebo nejnovější SN => je to podle abecedy od nižší úrovně kvality k vyšší.
Pak ještě může být norma ACEA; tam je u 5w40 i 10w40 A3, ale pozor u 5w30 - tam může být A1 i A3. V tom případě A3
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Itall

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od Itall »

U P107 se píše v návodu pouze ACEA A3.
Návštěvník

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od Návštěvník »

Jezevcik píše:Nevím jak dnes, ale zde námi kritizovaná francouzská auta mívala jak kontrolku tlaku, tak i hladiny.
Moje tchýně má ten samý motor 1KR - FE a jak se postupně ukazuje, tak spotřebu oleje možná ještě větší. To auto nemá moc dlouho, takže jí chci olej vyměnit a začít pečlivě měřit. Zatím to vypadá na 1l/1000 km. Kilometrový nájezd to má stejný. Když jsem jí to naposledy kontroloval, tak to měla cca 5 mm pod dolní rysku a dal jsem tam v pohodě 1 litr oleje - jak by se zde hodila kontrolka hladiny, která by předešla možné havárii. Pokud jsi doléval 3 litry, tak už tam nebylo téměř nic. Hřálo se to?
Ne nehřálo, kontrolka teploty nesvítila.
Návštěvník

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od Návštěvník »

e-panolin.cz píše:btw: olej byl již měněn za ty ujeté km? a v jakém intervalu?
Nevím jestli dobře rozumím otázce. Olej byl měněn při servisních prohlídkách, tedy při 15, 30, 45, 60, 74 tis. km a ted jsem dolíval kolem těch 3 litrů při 82 000 a něco km.
jarson1
Příspěvky: 2089
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od jarson1 »

Na kontrolku hladiny ak aj by bola, by som nespoliehal. Mam ju, ale este nikdy sa nerozsvietila - teda len pri zaputi klucika. Inak vobec a to ani ked menim olej a teda viem ze tam po vypusteni nie je nic.
Chcem tym povedat , ze kontrolka/nekontrolka oko je istota. Treba to proste pozriet. Ja to robim pri kazdom tankovani, teda ca. Kazdych 700 km.A tiez preto lebo viem ze moja stara vrana proste olej zere. Ale ja nemam novy yaris ale staru 7afe s viac nez 400 t.km (aspon).
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Návštěvník

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od Návštěvník »

jarson1 píše:Na kontrolku hladiny ak aj by bola, by som nespoliehal. Mam ju, ale este nikdy sa nerozsvietila - teda len pri zaputi klucika. Inak vobec a to ani ked menim olej a teda viem ze tam po vypusteni nie je nic.
Tedy jde již o "novodobou", tj. softwarově nafixlovanou kontrolku. :x Ten koncern ("příklady táhnou") nám zničí každou radost - i ze svítící kontrolky při výměně oleje. :evil:
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: 3 roky starý Yaris žere 0,5l oleje /1000km, je to normál

Příspěvek od lengy60 »

Ať žijí oleje 5W-30 s normami A1/A5. :twisted: Tyhle "radosti" se poslední dobou šíří jak houby po dešti.Tyhle oleje jsou dobré leda tak na poskakování po městě,ale pod zátěží jdou do věčných lovišť během velice krátké doby.Výrobce se zaštítí normou 1L/1000km a je to,zákazníku zaplať.Nedávno jsem na tohle téma mluvil s jedním maníkem z Citroenu a ten potvrdil to,co zde v jiném vlákně zmínil zdejší mág.Tedy,že motor je upraven z výroby na provoz s těmito omaštěnými vodičkami,ale jakmile se ta vrstva setře,tak je zle.Proto už dnes doporučují po ujetí určitého počtu km přejít na normální olej a na tyhle ekogrcky se vybodnout.Je jen otázkou,jestli v ten moment už není pozdě a dílo není dokonáno. :idea:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Odpovědět