10W nebo 5W ????

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Dino

10W nebo 5W ????

Příspěvek od Dino »

Zdravím, chtěl bych teď na zimu do svého motoru 1.9 TDI nalejt olej 5W40, ale doposud jsem do něj lil 10W40. Protože jsem se dočetl že 5W40 zajišťuje lepší a rychlejší promazání motoru krátce po startu obvzlášť v zimních měsících. Mohu s tím něco pokazit nebo s tím naopak motoru pomůžu?
Za reakce děkuju
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

http://www.oleje.cz/forum/search.php
+
obecně CTRL+F

Být adminem, tak takové dotazy bez milosti mažu. Vždyť se to tady opakuje skoro každý týden a zrovna TDi se tady řešilo nedávno.
byloObrázek
je Obrázek
Dino

Příspěvek od Dino »

ka-spel píše:http://www.oleje.cz/forum/search.php
+
obecně CTRL+F

Být adminem, tak takové dotazy bez milosti mažu. Vždyť se to tady opakuje skoro každý týden a zrovna TDi se tady řešilo nedávno.
Tak se z toho hlavně nepo...er :lol:
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Příspěvek od Jezevcik »

ka-spel,dokážeš pochopit,že jsou lidé,kteří o tom nevědí lautr nic a jsou tu třeba poprvé?Je to tu snad soukromý klub zasvěcenců?Určitě je obor,o kterém víš prd a taky by ses takto zeptal.
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

Jezevcik píše:ka-spel,dokážeš pochopit,že jsou lidé,kteří o tom nevědí lautr nic a jsou tu třeba poprvé?Je to tu snad soukromý klub zasvěcenců?Určitě je obor,o kterém víš prd a taky by ses takto zeptal.
Nemáš pravdu. Kdykoliv jsem navštívil nějaké pro mě neznámé fórum, tak jsem si přečetl nejdříve pravidla fóra, zkusil si ho pročíst a použil vyhledávání. A až teprve, když jsem nenašel žádnou odpověď, tak jsem dal dotaz. Jinak bych očekával přesně takovou reakci jak jsem napsal. Myslím, že pokud někdo vůbec používá internet a pc, tak to souvisí s tím co jsem psal a ne se znalostí či neznalostí olejů. Nebo snad chceš říct, že na to zadat do http://www.oleje.cz/forum/search.php (třetí ikona zleva, screenshot snad dávat nemusím :roll: ) octavia olej nebo tdi olej atd. musí být někdo znalec. :roll:

Nic pak nebrání pokračovat v odpovídajícím linku s upřesněným dotaz (hlavně stáří auta, typ motoru - techničák to snad má ne, v jakém režimu to jezdí, počet km ročně atd.), tj. opět žádné odborné věci.
byloObrázek
je Obrázek
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Příspěvek od Jezevcik »

To je pravda,ale oni ti lidé třeba vůbec nerozumí termonilogii a výrazům v oněch článcích a tak sem směřují svůj konkretní dotaz sobě šitý na míru,aby mohli okamžitě reagovat a dozvědět se tak co nejlepší odpověď na svou otázku.Toto opravdu dokážu pochopit a nijak mě to nerozčiluje.Co by měla říkat učitelka v první třídě?
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Příspěvek od Jezevcik »

Teď k původnímu dotazu:Opravdu tou výměnou nic nezkazíš,dnešní oleje jsou natolik aditivované,že máš motor určitě čistý a nehrozí žádné zanesení úsadami,pokud Ti šlo o toto.Druhá věc je ta,že bych tam tu 10W-40 klidně nechal.Nežijeme v žádném studeném pásmu a poslední zimy už se ani zimami nazývat nedají.V první řadě dodrž výkonostní specifikaci VW.Ta bude pravděpodobně VW 505.00.Ale víc ohledně tohoto budeš mít v manuálu od vozu.
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

Já bych tam zase 10W40 nenechával. Při dnešních cenách olejů si 5W40 klidně může dopřát a motoru jen prospěje. Na rychlosti zaolejování je to znát.
byloObrázek
je Obrázek
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Nejsem žádný odborník, jen obyčejný uživatel auta. Vyměnil jsem právě 10W za 5W a po prvních 1000 km je můj subjektivní pocit, že chod motoru za studena je u mého dieslu o hodně tiší a chod kultivovanější.
mipesa
Příspěvky: 765
Registrován: čtv srp 28, 2008 20:39

Příspěvek od mipesa »

V běžném Našem zimním klimatu prakticky nepoznáte rozdíl mezi 5W a 10W(VW 505.00), samozřejmě pokud více přituhne tak ta pětka má rychlejší čerpatelnost, já osobně se k ní přikláním více i když sám jezdím na desítku, ale to je o něčem jiném.Tudíž souhlasím jak s jezevcikem tak s ka-spelem.Těch vlivných faktorů a názorů i pocitů je spousta a myslím, že zde ve Vašem případě by to bylo na dlouhý a zbytečný rozbor, myslím, že odpovědí se Vám dostalo ve slušné kvalitě.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

mipesa píše:V běžném Našem zimním klimatu prakticky nepoznáte rozdíl mezi 5W a 10W(VW 505.00)
tak s tymto vobec nesuhlasim... mam uz velakrat odskusane na par motoroch co maju trosku viacej nabehane (cez 250tkm) ze ak stoja viac ako 24 hodin (a to nemusi byt ani pod 10°C), ze po starte s olejom 5w40 bud nezaklepu, alebo len na sekundu, prvych par otacok motora, s olejom 10w40 klepu kludne 5-8 sekund... a aby to bolo objektivne, tak vyskusane konretne napr. s totalom 9000 a 7000, valvoline, a esso...
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Příspěvek od bio »

Pokud bych si měl vybrat tak SAE 5W , ale osobně preferuji SAE 0W.
Motoru SAE 5W jen prospěje a neublíží.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27488
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

bio píše:Pokud bych si měl vybrat tak SAE 5W , ale osobně preferuji SAE 0W.
Motoru SAE 5W jen prospěje a neublíží.
V zimě a při parkování venku URČITĚ, ale s tou "nulou" bych byl opatrný u motorů starších tak 12-ti let, protože byly zkonstruovány ještě dřív, než oleje 0w/xx začali vyrábět
Naposledy upravil(a) Pitris dne pát říj 17, 2008 19:01, celkem upraveno 1 x.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

http://www.aral.cz/lub-viskozimetr.php je to taková blbůstka ale lidem kteří tomu moc nehoví to názorně vysvětlí o co jde při různých teplotách a viskozitách jaký vliv má viskozita na chování oleje.
Odpovědět