změna oleje ? Honda

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

pkcasio
Příspěvky: 19
Registrován: úte dub 28, 2020 9:45

změna oleje ? Honda

Příspěvek od pkcasio »

Zdravím, potřeboval bych poradit, před rokem jsem koupil HONDu FR-V 1.8 i-VTEC benzin r.v. 2007 dovezenou z itálie..dle dokladu k autu byl do 100tis dáván olej 5w30 a od 100tis BARDAHL XTC60 10W40,což v ČR nikdo co sem si díval nemá v distribuci. Po koupi jsem dal auto na výměnu oleju filtru atd.. kde mechanik preferoval do japonského auta japonský olej od ENEOS 5w30 která tam má být, ( co sem se i díval v mazacích plánech výrobců olejů je 5w30) ale z mé strany jsme se domluvili když už má auto najeto na 10W40 přes 50tis a nevíme proč tam dávali 10w40 (při koupi 150tis na tach) že zůstaneme u té 10w40.. (nyní Eneos Premium 10W-40) I přes letošní mírnou zimu při teplotách kolem 0-5stupnu byly starty hodně "těžkopádné" z tuha se muselo párkát otočit než sme nastartovali. pro srovnání manželka má v autě NiSSAN 2004 SUNOCO gold 5w40 s API SL které zachutnalo nejlíp motor starutje i v nižích teplotách pod 0 stupnu lehce a hezky si " ševelí" . i mě před další výměnou oleje naviklal švagr který autům vcelku rozumí a říká pokud je předepsaná syntetika tak ať tam bylo cokoliv dát syntentiku, v návodu je jen zminka ze se ma pouzit olej s API SJ,SL nebo vyšší. ( co jsem si díval tak ENEOS je asi jediny olej co ma napsano ze je 10w40 syntetika)?? nebyt tech startu v teplotách kolem 0 a šváry bych pokračoval asi v původni 10w40 od Eneosu protože motor si pěkně ševelí-:)
Jízdy převážně o víkendu +,- 30km někdy delší , +sem tam přes týden + dovolená k nejbližšímu moři což asi letos nehrozí..Otázka je jestl zůstat u Eneosu 10W40 s API SL/CF nebo jsem našel ENEOS PREMIUM PLUS 10W30 - API: SM/CF určený pro Japonské auta ( někde sem četl názor že API SM má lepší čístící vlastnosti a může víc uvolňovat usazeniny a u starých motoru a tím pádem ucpat mazací kanálky a v nejkrajnějším případě zadřít motor což bych nechtěl, nebo zkusit od stejného výrobce ENEOS PREMIUM HYPER 5W40 - API: SM/CF | ACEA: A3/B4(07), popř zkusit vyzkoušený SUNOCO Gold 5w40 ale tam mám strach jak dlouho bude k sehnání protože ho už nabízí jedinný E-shop..Jinak nájezd 7-10tis ročně s tím že 1x za rok měním olej. Díky za reakce jestli to někdo přečetl až do konce-:)
Naposledy upravil(a) pkcasio dne úte dub 28, 2020 11:14, celkem upraveno 1 x.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: změna oleje ? Honda

Příspěvek od Jerry3 »

Ano, dočetl jsem to až do konce, ale na reakci teď nemám čas. Snad jen že téměř všechno, co jsi napsal, je tzv. mimo mísu. :(
Bramborak3
Příspěvky: 1245
Registrován: ned zář 24, 2017 8:08

Re: změna oleje ? Honda

Příspěvek od Bramborak3 »

Api SM zkus vynechat....A Sunoco gold 5w40 super olej za rozumny peníz. Pokud chceš něco lepšího Ravenol Vst 5w40. Žere auto olej ?
Po kolika km měníš olej ?
Jinak olejů 0w40 5w40 je dost. Jestli ma auto najeto 150 tis km, tak bych asi 5w30 nedával...Pokud teda nežere olej a nejezdí velký dálky
pkcasio
Příspěvky: 19
Registrován: úte dub 28, 2020 9:45

Re: změna oleje ? Honda

Příspěvek od pkcasio »

Troufám si říct že nežere, ted 8tis a od výměny přesně horní riska ubylo nepatrně 1-2mm na risce
Taky mě jde o to co nejvíc udržet jednu značku a specifikaci oleje, tak nevím jestli to Sunoco který třeba časem už ani nepujde objednat nebo zustrat u toho ENEOSu vypadá že ten se naopak prosazuje..
pkcasio
Příspěvky: 19
Registrován: úte dub 28, 2020 9:45

Re: změna oleje ? Honda

Příspěvek od pkcasio »

Jerry3 píše:Ano, dočetl jsem to až do konce, ale na reakci teď nemám čas. Snad jen že téměř všechno, co jsi napsal, je tzv. mimo mísu. :(
Ok budu se těšit na názor..
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: změna oleje ? Honda

Příspěvek od Jerry3 »

OK, tedy jednoduše: použij olej v ACEA A3/SPI SN v 10W-40, 5W-40 nebo 0W-40 a vyměň ho nejpozději po jednom roce a/nebo 10 tis. km. To je to nejlepší, co můžeš pro motor udělat.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27401
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: změna oleje ? Honda

Příspěvek od Pitris »

Jerry má (na rozdíl od švagra) pravdu. Olej (čili SAE) nevybírat podle (ne)syntetičnosti - stejně to co se uvádí na kanystru pravda být nemusí, ale podle jízdních podmínek.
A na ty Tvoje a interval 1 rok 5w40. Tip tu už zazněl, přidám třeba Yacco VX 1000, Repsol Competicion, Shell Helix Ultra, Q8 Excel, Valvoline SynPower nebo MaxLife....

PS: olej API SM nemá víc čistících přísad, naopak má míň aditiv potřebných pro motor (asi jako oleje ACEA Cx).

PS2: jestli Ti švagr tvrdí že 15w40 je minerál, 10w40 polosyntetika a 5w40 plná, tak ho co do olejů neposlouchej, a zeptej se ho na ostatní SAE - kam by je zařadil? :)
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Bramborak3
Příspěvky: 1245
Registrován: ned zář 24, 2017 8:08

Re: změna oleje ? Honda

Příspěvek od Bramborak3 »

Částé studené starty a i kratší jizdy do 15km a to i v zimě 5w40. Pokud jezdíš min 30km tak v našich mírných zimach může být i 10w40.
pkcasio
Příspěvky: 19
Registrován: úte dub 28, 2020 9:45

Re: změna oleje ? Honda

Příspěvek od pkcasio »

Díky všem za reakce, ještě taková otázka výkonostní třída API SN je spíše určena novější motory s přeplňováním?... jde mi jen o to že do atmosféry a strašího typu motoru nedal olej typu pro moderní přeplňované motory a nemohl tím ňjak uškodit..ale myslim že dle reakcí API SM bude v pohodě a asi bych tam dal teda ten ENEOS PREMIUM HYPER 5W40 - API: SM/CF | ACEA: A3/B4(07) , C3(08) a do Nissana mě to asi čeká taky nebo nemá někdo ňjáký info jak je to se SUNOCEM v ČR?...(např motora co olej prodávala mě odespala že odbyt byl tak malý že ho zrušili...
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27401
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: změna oleje ? Honda

Příspěvek od Pitris »

Tak ještě jednou :?
Olej ACEA A3 - NE C3, a API SL nebo SN. Oleje SN mohou i do starších motorů za předpokladu že nebyly dříve mazány oleji API SJ a nižší. A když kšeft motora, tak https://www.motora.cz/oleje/default.asp ... rch=Hledat tak tam najdeš oleje SL/SN s A3 (ne C3).... A i do toho Nissana -> třeba Shell nebo Valvoline :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
pkcasio
Příspěvky: 19
Registrován: úte dub 28, 2020 9:45

Re: změna oleje ? Honda

Příspěvek od pkcasio »

já myslel že ten eneos splňuje normu A3? tak i C3 pro DPF a že je vhodný do benzínu bez filtru pevných částic?...tak nakonec z toho vyjde SHELL HX8 -:) sem myslel že japonský olej do japonského auto bude OK-:)
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27401
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: změna oleje ? Honda

Příspěvek od Pitris »

A pro benzin jezdíš taky do Japonska :?: :P
Právě proto že oleje C3 jsou do motorů s filtry pevných částic, nejsou vhodné pro motory bez něj.... A jestli Tě zajímá PROČ :?:, tak čti tady: https://www.znackoveoleje.cz/Soucasny-t ... -a5_11.htm A stačí poslední odstavec.

Ten Shell cos napsal můžeš, já bych ale volil spíš ten Helix Ultra - má lepší základový olej.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
PHiLiPZ
Příspěvky: 148
Registrován: čtv úno 04, 2016 12:14
Bydliště: PK, SVK

Re: změna oleje ? Honda

Příspěvek od PHiLiPZ »

pkcasio píše:...ale myslim že dle reakcí API SM bude v pohodě ...
to si zistil z reakcie
Pitris píše:PS: olej API SM nemá víc čistících přísad, naopak má míň aditiv potřebných pro motor (asi jako oleje ACEA Cx).
alebo
Bramborak3 píše:Api SM zkus vynechat....
pripadne
Jerry3 píše:OK, tedy jednoduše: použij olej v ACEA A3/SPI SN v 10W-40, 5W-40 nebo 0W-40...
?
Suzuki Ignis 2005 1.3L benzin - na zaciatku 2017 dosiahol Ignac 333 tisic km najazd a stale jazdi
Mazda6 Skyactiv 2016 2.5L benzin + MO CFS 5w-40 NT+ + MO Petrol Power ECOMAX
https://www.spritmonitor.de/en/detail/769867.html
pkcasio
Příspěvky: 19
Registrován: úte dub 28, 2020 9:45

Re: změna oleje ? Honda

Příspěvek od pkcasio »

aha-:) já se už v tom při pracovní době ztrácím, díky za rekapitulaci-:)
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: změna oleje ? Honda

Příspěvek od jerome »

To,že tam niekto predtým dával Shell,Total alebo Bardahl je úplne jedno tj nemusíš použiť rovnakú značku,alebo ten istý olej. Ak manželka jazdí na Sunoco Gold v pohode môžeš nabudúce objednať tento olej aj do Hondy. Ševeliť bude aj s ním ;) Netreba sa báť ani zmeny SAE triedy tj za to,že tam Talíci dávali 10W40,čo je v ich klíme celkom vhodný olej do poctivej atmosféry (u nás tiež),netreba to teraz tvrdohlavo dodržiavať :idea:
Zhrnutie: kúpil si auto s nenáročným a spoľahlivým motorom do ktorého sa hodí akákoľvek A3-ka a keď budeš robiť výmeny tak ako doteraz,motor ťa prežije ;) Pri kasne bacha na zadné lemy (šťastie že je z I) sem tam ich po zime omrkni príp.ošetri ;)
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Odpovědět