Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Fórum o průmyslových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od maxx99 »

Pánové, prosím o vysvětlení normy DIN 51524-HVLP. Dle příručky musím použít olej podle normy "DIN 51524.T3 - HVLP" a mám olej Tigrol HYD HVLP 46, kde je specifikace "DIN 51524-HVLP". Je to olej odpovídající normě? Jde mi o to, že chybí v popisu to "T3", někde se to označuje jako "díl 3" nebo "část 3" nebo "51524/III". Jinými slovy, je vždy každý olej, který je HVLP sám o sobě "T3" nebo je i HVLP, která není "T3", a tudíž olej, který používám, používám špatně? Snad je to srozumitelné a najde se dobrá duše, která mi v tom udělá jasno. Díky.
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od maxx99 »

A ještě podotázka - minimální viskozita při 100°C má být 10mm 2/s a při -10°C 1500mm 2/s...jak moc tomu hydraulickému systému vadí, když první údaj není nad 10, ale naopak méně - 8,2 a druhý údaj žádný výrobce asi ani neuvádí...jde mi o to, jestli to s klidem použít, nebo je to problém, nemám představu, jak velký je rozdíl mezi 8,2 a 10 ve viskozitě. Díky.
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od bio »

DIN 51524 je německá norma pro hydraulické oleje, má 3 oddíly, části, díl - z německého Teil čili T , díl 1 oleje HL prakticky se nepoužívají, díl 2 oleje HLP/ podle jiné normy oleje HM, díl 3 oleje HLP s vysokým viskozitním indexem / nad 140 / , čili HVLP, podle jiné normy oleje HV. Takže Tigrol je správný olej dle požadavku.
Minimální a maximální viskozita je důležitá pro provoz celého hydraulického systému. Vysoká viskozita / čili nízká tekutost, pro srovnání tekoucí med/ neumožní hydraulickému čerpadlu nasát olej a dojde k havárii. Nízká viskozita / čili vysoká tekutost, pro srovnání voda / neumožní efektivně oleji fungovat v hydraulickém systému a držet olejový film. Norma DIN 51524 také určuje minimální technické požadavky - např. viskozitu při určitých teplotách, bobtnání pryží, oxidační stabilitu, FZG test, pěnivost a další.
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od maxx99 »

Díky za vysvětlení, chápu, ovšem v jednom nemám pořád jasno, jestli konkrétně v tomhle případě, kdy výrobce předepisuje při při 100°C minimálně 10 mm2/s, a olej, který mám, uvádí pouze 8,4, můžu bez obav používat, nebo jestli se jím může systém nějak poškodit? Abych se dostal nad tu požadovanou hodnotu, musel bych asi sáhnout po HVLP 68 místo 46...Díky

PS: zvláštní mi připadá, že výrobce připouští do té hydrauliky i použití oleje 10W-40, který asi hodnotu viskozity při 100°C splňuje, ale nějak to na mě působí zvláštně dát motorový olej do hydraulického systému. Nebo je to dobrá věc a bojím se zbytečně?
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od František Smíšek »

Ani olej ISO VG 68 nebude mít při 100°C viskozitu nad 10 mm2/s, musel by být ISO VG 100. Zřejmě proto je předepsán motorový 10W/40, protože asi hydraulický olej VG 100 nebude k mání. Motorové oleje jsou běžně předepisovány pro hydrostatické převody zahradních traktůrků.
Franta
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od maxx99 »

Tady právě výrobce předepisuje ten HVLP s dodržením té minimální viskozity a eventuálně ten 10W-40...jedná se o německý minibagr...dosud jsem dával ten Tigrol, až teď jsem nastudoval, že neodpovídá ta minimální viskozita, tak řeším, co tam teď při výměně dát, co byste doporučil Vy Franto? Je to stroj z roku 2001, necelých 5 tisíc mth...nerad bych smícháním hydraulického oleje, protože ten tam částečně zůstane (výměna je 25l z celkových 31), s motorovým olejem udělal tomu systému nějakou paseku....díky
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od maxx99 »

Jinak koukám, že Tigrol HYD HVLP 68 má při 100°C viskozitu 10,7...to by možná mohlo být řešení, to by pak odpovídalo všem požadavkům, řekl bych, že když se smíchá Tigrol HYD HVLP 46 a Tigrol HYD HVLP 68, tak to neudělá nic, maximálně ta výsledná viskozita poklesne, je to tak?
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od František Smíšek »

Nejjednodušší řešení je použít ten Tigrol 68, hydraulické oleje (obzvlášť od stejného výrobce) je možné libovolně míchat, takže vypustit z nádrže tu 46 a nalít 68, výsledná viskozita bude o trochu snížená oproti 68. Pokud se stroj nebude trvale zatěžovat v extrémních venkovních teplotách, tak to nemůže vadit. Jinak je otázka, jak je stroj využíván, pokud je to na občasné hrábnutí a nepoužívá se na nepřetržitou práci, tak by to asi přežil i s tou 46.
Franta
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od maxx99 »

Díky za info, udělám to tak.
Jinak všeobecně - odchází (degraduje) hydraulický olej i časem? Jde mi o to, že je tam dva roky a je na něm asi 300 mth, a výrobce předepisuje výměnu asi po 900mth, ale přitom 1x ročně, tak jak striktně se toho držet (toho časového limitu). A měnit i filtr rovnou, nebo jen olej? Díky
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od František Smíšek »

Olej pochopitelně stárne i při nečinnosti stroje, jednak oxidací, ale hlavně "dýcháním" nádrže při změnách venkovní teploty. Spolu s venkovním vzduchem se do nádrže dostává i vzdušná vlhkost, která v nádrži za chladné noci kondenzuje a s olejem vytváří emulzi. Pokud nemá nádrž "dýchací" vzduchový filtr, tak se do ní dostává se vzduchem i prach, který se usazuje v oleji. To je jedna stránka problému. Druhou stránkou problému je ekonomika provozu. Životnost hydraulického systému malého bagru bude někde okolo 10000 provozních hodin, při proběhu 150 hodin ročně tedy zbývá ještě cca 33 let používání, to při uskladnění venku nevydrží např. kabina (koroze) a elektroinstalace (stárnutí izolací). Pokud si tedy nechcete vzít provozuschopný bagr do hrobu nebo jako důchodce předvádět bagr "jako nový", pravidelně bych kontroloval odvětrání nádrže (hlavně z hlediska průniku dešťové vody do oleje), udržoval hladinu oleje na maximu a jednou ročně bych vypustil třeba 5 l oleje (a případného kondenzátu) a při tom kontroloval, zda se netvoří emulze (pak by se musel olej okamžitě vyměnit, protože hrozí koroze lapovaných povrchů hydraulických prvků) a olej měnil tak po třech letech. Olejový filtr je v činnost jen při provozu stroje, takže měnit jen s olejem.
Franta
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od bio »

U intervalu výměny hydraulického oleje ke to podobné jako u motorového oleje, který má předpis 15 000 km / nebo 1 rok, i když najede 2 358 km za rok. Celkové náklady na výměnu motorového / hydraulického oleje a filtrů jsou nicotné vzhledem k cenám hydr. čerpadel nebo opravám hydr. systémů.
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od maxx99 »

Jsem rád pánové, že jste mi potvrdili moje přesvědčení, většina lidí na fóru o bagrech považovala výměnu za zbytečnou a držela by se pouze mth, s čímž jsem nesouhlasil, takže objednáno a vyměním (po dvou letech) :wink:

Jinak Franta mě opět pobavil svým výpočtem :lol: a odpustit pár litrů ze spod se jeví jako chytrý nápad...
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od bio »

No mezi náma - rok má asi 8 800 hodin, takže vytížené stroje třeba v průmyslu to naběhají podstatně rychleji....
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od maxx99 »

Pánové, ještě prosím o vysvětlení jednoho - jaký je rozdíl mezi HVLP a HVLP-D? Oboje má normu 51524/3... Díky
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Vysvětlení normy DIN 51524-HVLP

Příspěvek od bio »

HVLP-D oleje mají navíc D detergentní a D dispergační přísady, převážně se používají ve stacionárních průmyslových hydraulikách.
https://www.oleje.cz/obsah/Aditiva
Odpovědět