Vychytávky při práci s PC a mobilem

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Vychytávky při práci s PC a mobilem

Příspěvek od rousini »

Docela jsem se natrápil s vkládáním elektronického podpisu do PDF dokumentu. Typicky se jedná o podpisy smluv. Možná se v orientování problémem dopustím nepřesností, ale finální řešení bude jasné.

To vše jsem dělal, abych nemusel PDF nejdříve vytisknout, podepsat a zpětně oskenovat do elektronické podoby, protože tato zařízení nevlastním. Tímto způsobem lze komunikovat s institucemi elektronicky a urychlit agónii pošty.

Jelikož se mi nechce svěřovat zbytečné moc soukromí korporacím už nějaký pátek (10 let...) používám linux. Pro moje potřeby naprosto dostatečný OS a dnešní distribuce dovedou fungovat jako čisté klikačky, tudíž pro každého. Nicméně nabídka specializovaného SW a především profi SW je omezená. Tím chci říct, že jsem neměl možnost ukrást Adobe Reader a tak jsem hledal vedlejší cestičky.

Spousta softu dovede vložit do PDF obrázek, ale jak vyfotit svůj podpis na papíře a vložit ho průhledný bez pozadí, aby sedělo vyvážení bílé? Kdo to umí s photoshopem nebo gimpem, tak si říká co řeším. Jenže tyhle na jednorázové použití složité nástroje neovládám...

A tak jsem googlením (používám startpage.com - stejný engine, jiná politika) našel apky na android PDF fill and sign. Na obrazovce si nakreslíte podpis uložíte a vložíte na vybrané místo v dokumentu. Sláva. Jenže předvyplněný dokument na webových stránkách pojišťovny a stažený k podpisu se vždycky uložil bez vyplněných polí jen podepsaný :twisted: Bohužel editace staženého PDF v PC - nesedí centrování polí a políček pro jednotlivá čísla.

Pak jsem našel rozšíření pro prohlížeč v obchodě Chrome, ale to zase bylo s registrací a vůbec to nevypadalo intuitivně.

Tak jsem žhavil startpage.com dále. A v jedné diskuzi odkaz na web ve stylu nahrávání obrázků (postimage). Na webovém rozhraní vyberete dokument z PC, uploadnete ho, on se zobrazí, uploadnete ofocený podpis stejným způsobem, zkorigujete velikost podpisu, umístíte ho a zpětně stáhnete k sobě do počítače. Webová aplikace si poradí s odstínem papíru na fotce s podpisem a přenese jen klikyhák.

A jedna zásadní technická :D https://tools.pdf24.org/cs/podepsat-pdf

S chytrou elektronikou to máme každý asi jinak, jeden je fanda, druhý to bere jako nutné zlo a třetí (asi mezi námi nejsou) neví jak poslat mail. Nepíšu to proto, abych se někam pasoval, ale protože jsem se s tím právě a ne poprvé setkal a přišlo mi to zajímavé pro podobného pologramotného uživatele PC.
Doufám, že se že jsem nikoho nepohoršil a pokud máte tipy, na usnadnění práce s počítačem, tak přisypávejte.
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9841
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Vychytávky při práci s PC a mobilem

Příspěvek od Colommbo »

Dobrá práce a díky, Vláďo! :wink: Tož v tom pokračujmež, přátelé... :) Osobně za svůj aktuální IT vrchol považuju vdechnutí života novému noťasu s W11 nastoupivšímu po starém s W7. Měl jsem z toho bobky, ale zadařilo se. Změnu si, lze-li to tak říci, vynutila Česká spořitelna - s W7 bych se od konce února už nemohl připojit k internetovému bankovnictví, prý aspoň W10. Na W11 jsem si zvykl poměrně rychle.
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
pjotr
Příspěvky: 51
Registrován: sob úno 05, 2022 17:29

Re: Vychytávky při práci s PC a mobilem

Příspěvek od pjotr »

Tak to tě obdivuju, jen kvůli přístupu do Spořky si kupovat nový NB.
Asi by si v prohlížeči stačilo změnit user agenta, není to žádná věda https://www.google.com/search?q=how+to+ ... +in+chrome
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9841
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Vychytávky při práci s PC a mobilem

Příspěvek od Colommbo »

Ahoj! Na mě musíš česky, příteli... :lol: Řešil jsem dilema, jestli se pokusit starý Acer 17", jenž byl v provozu prakticky nepřetržitě od prosince 2011 (ani jsem jej nevypínal, jen ukládal ke spánku) upgradovat na W10 nebo pořídit nový kus už rovnou s instalovanými W11. Nakonec jsem si řekl, že ten původní noťas už má stejně nejlepší roky za sebou, a šel do kompletní obměny opět za tutéž značku.
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
pjotr
Příspěvky: 51
Registrován: sob úno 05, 2022 17:29

Re: Vychytávky při práci s PC a mobilem

Příspěvek od pjotr »

Jasně, v pohodě, žádný stres, zase máš doufejme na dekádu pokoj.
Já jen pro ostatní, že pokud by vás (např. do internetového bankovnictví) nechtěli pustit z důvodu starého operačního systému a nebo prohlížeče tak to lze řešit jednodušeji (rychleji a levněji). Stačí prohlížeč přinutit aby serveru poslal jiné "user agent" informace. Je to něco jako :

Kód: Vybrat vše

Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/113.0.0.0 Safari/537.36
a podle toho ta banka pozná jaký máte operační systém a verzi prohlížeče.
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Vychytávky při práci s PC a mobilem

Příspěvek od rousini »

Zrovinka jsem posílal na úřad dokument v PDF (formátu). Bohužel jsem překračoval omezení velikosti přílohy. Z nabízených možností pro komprimaci PDF mě zaujala tahle. Funkční, bez registrace a podobných obstrukcí.
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Uživatelský avatar
BigBang
Příspěvky: 1854
Registrován: ned zář 15, 2013 21:30
Bydliště: Dux & Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vychytávky při práci s PC a mobilem

Příspěvek od BigBang »

PDF 24 je super. Mám ho nainstalovaný už několik let :wink:
A2 1.4TDI - Rav VMO
T5 2.5TDI - Cas Edge FST LL2 0W30
Fabia 1.2TSI - Rav SSL
KLE500 - Rep MotoSint 10w40
TnT899 - Rep MotoR 15W50
MX-5 - HPR 10w50, Technyx 75w85, Yac BVX 75w90
vyjeto: Rep El 505.01TDI 5w40, MO XF 5w40, XF, XFS 5w50, XF 0w40, EE 5w40
emge
Příspěvky: 369
Registrován: pon bře 12, 2012 22:33

Re: Vychytávky při práci s PC a mobilem

Příspěvek od emge »

Ja osobne nemám rád online aplikácie, považujem ich len za núdzové riešenie.

K tvorbe a k editácii PDF je veľmi dobrý kancelársky balík Libre Office. Je to softvér s otvoreným zdrojovým kódom vyvíjaný aj pre Linux. Alternatíva pre MS Office s wordom a excelom.
V LO je možné vytvoriť akýkoľvek dokument a vyexportovať ho do PDF.
V aplikácii LO Draw/Kresba je možné priamo otvoriť PDF súbor a editovať ho. Dá sa tam upraviť všetko - prepísať/doplniť text, pridať/odobrať obrázky, pozadie, vrstvy, zmeniť rozloženie strany...

Pokiaľ ide o veľkosť súborov, tú výrazne zväčšujú obrázky. Tie je potrebné upraviť, zmeniť kompresiu...
Zmenu kompresie (dá sa nastaviť) zvládne aj PDF Creator, ktorý funguje ako virtuálna tlačiareň. Tiež je ním možné z akéhokoľvek súboru "vytlačiť" PDF. Umožňuje aj spájanie jednotlivých súborov a vytvoriť z ich jeden PDF súbor.

Zbytočne veľké súbory vytvára obyčajné naskenovanie textových dokumentov, kde sa text ukladá ako obrázok. Na tie je potrebné použiť softvér pre rozpoznávanie textu (OCR) a následne ich ukladať ako text.
Na prezeranie PDF súborov sa mi osvedčil PDF-XChange Viewer. Je to už starší softvér, ktorý sa už samostatne nevyvíja, je však veľmi dobrý:
https://www.tracker-software.com/produc ... scontinued
Je jednoduchý, rýchly, umožňuje dobré nastavenie rozhrania, umožňuje vkladať rôzne poznámky, textové polia, zvýrazňovať...
A má integrované aj OCR (je potrebné doinštalovať jazykové balíčky). Takže je v ňom možné prerobiť PDF s "obrázkovým" textom na PDF s riadnym textom.
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Vychytávky při práci s PC a mobilem

Příspěvek od rousini »

emge: díky za doplnění. Máš dozajista pravdu, jenže Libre Office je balík, jako prase a kdo s ním poměrně často nepracuje, tak se v něm ztrácí.
Já, coby někdo, kdo párkrát do roka sesmolí půlstránkový průvodní dopis používám Only Office a nejraději jednodušší Abo Word.
Ale pravdu díš, odesíláním soukromých dokumentů někam na web můžeš přijít o soukromý :roll:
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Odpovědět