Stránka 1 z 1

Anketa - druhy opotřebení (8. část) - SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ

Napsal: pát kvě 11, 2007 15:37
od spina
Připravili jsme pro vás nový případ opotřebení v anketě na téma opotřebení strojních částí.

Pokuste se odhadnout o jaký typ opotřebení se v daném případě jedná. Po jednom měsíci přineseme správný výsledek a představíme nový obrázek.

Obrázek

Správná odpověď - Fretting corrosion - třecí/vibrační/koroze - tribokoroze

Tento typ opotřebení lze pozorovat při smykovém tření hlavně železných povrchů v místech, kde dochází k jejich opakovanému napětí v důsledku vibrace.
Mechanismus tohoto jevu je vysvětlován silnou aktivací střídavě mechanicky namáhaných železných povrchů, které mají schopnost chemicky reagovat především s kyslíkem za tvorby oxidů, které jsou smykem odstraňovány a obnažený povrch je vystaven nové reakci s kyslíkem.

Oxidace však není patrně jedinou příčinou tribokoroze. Vibrační korozi totiž podléhají i neoxidovatelné látky, např. platina,sklo,křemen a slída.
Typickým místem výskytu tribokoroze jsou např. přeplátované spoje,drážkové hřídele,kola s posuvným uložením,statická kovová těsnění,spojky a uložení pístových a točivých strojů.

Toto byl zatím poslední případ opotřebení, který jsme připravili, pokud se Vám seriál anket líbil, dejte nám o tom vědět, případně zašlete nějaké podklady pro další díly.

Napsal: pon čer 18, 2007 10:11
od spina
...