Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Fórum o průmyslových mazivech

Moderátor: Colommbo

maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od maxx99 »

Dobrý den pánové, prosím o radu, nikde jsem nenašel, co patří do hydrauliky traktoru belarus, člověk co to servisoval a údajně měnil, tvrdí, že si to nepamatuje, ale většinou prý dává HM46. V traktoru je toho málo, a já mám HVLP46 (který dávám do bagru), můžu to tím dolít? A co dávat potom, až udělám výměnu? Někde na zahraničním foru psali i o motorovém oleji 10w-40...Vzhledem k absenci informací výrobce fakt nevím...Díky
jarson1
Příspěvky: 2046
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od jarson1 »

tu udajne "rádi zodpoví veškere dotazy..." :)
nie je to sice vyrobce ale dovozce a servis. A mal by mat tieto informácie myslím ...tak, skusil by som aspon.
https://www.tk-agro.cz/belarus-320
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od bio »

Traktor /všeobecně/ má společnou náplň pro převodovku a hydrauliku - hledal bych oleje typu STOU nebo UTTO.
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od maxx99 »

No mám pocit, že si tam každej leje co má zrovna po ruce...dolil jsem to tím HVLP46 (cca litr litr a půl), může to být?
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od bio »

No pokud je to litr a půl do několika/ desítek / litrů, tak asi v poho ..... :)
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od František Smíšek »

Výrobce předepisuje SAE 80W/90, GL4, 3,8l. Dolitím HVLP 46 se nic fatálního nestane, ale ideální to není.
Franta
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od maxx99 »

Dobrý den Františku, to se mi nějak nezdá, odkud jste čerpal? náplň má být asi 8,7l...80W90 bývá spíš v nějakých diferenciálech, koncových převodech apod. Díky
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od František Smíšek »

https://www.tractormanualpdf.info/app/d ... 1622189828
Ještě tam uvádějí "rear axle housing" - 8 l téhož oleje - pravděpodobně skříň diferenciálu s oddělenou náplní.
Franta
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od František Smíšek »

Ještě poznámka - např. Zetor předepisoval u starších řad traktorů (než přešel na jednotný olej typu STOU 10W/30 shodný pro motor, převodovku i hydrauliku) do převodovek rovněž olej 80W/90. Tento olej sloužil současně jako hydraulický pro vnitřní i vnější hydraulický okruh traktoru, tedy např. i pro sklápění přívěsů.
Franta
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od maxx99 »

Franto, snad Vás už neobtěžuju a doufám, že na moje postřehy budete reagovat svými fundovanými radami. Nedalo mi to a stáhnul jsem si pár příruček od toho stroje a mám v tom neskutečnej chaos. V příručce, kterou jste sem dával Vy, se podle mého jedná o kolonku "Oil tank", kde je uvedeno (je to nečitelné) asi "Engine Oil SAE 10W-30??? a SAE 15W-40", tedy do hydrauliky jde motorový olej. Ten 80W-90 pak jde do převodovky, koncáků, atd.

V jiné příručce je zase "Hydraulic tank HLP32", tedy hydraulický olej.

V další příručce (polské) je ovšem uvedeno "Zbiornik układu hydraulicznego Olej przekładniowy - 80W90, API GL4, GL5", podle té by tedy šel ten olej, co má přijít do převodovky a koncáků i do hydrauliky.

V příručce traktoru zn. Pronar, což by mělo být to samé prodávané pod jinou značkou, je zase pro změnu uvedeno " Hydraulic system (steering, hoist) oil L- HL32", což je snad hydraulický olej o třídu nižší než výše uvedený HLP.

Tak já opravdu nevím co tam dát. Je na tom čelní nakladač, když traktor používám, tak právě kvůli nakladači. Podle těch příruček se mi to jeví tak, že ta olejová náplň hydrauliky, kterou řeším, je právě na nakladač, na zadní a přední hydrauliku (kterou nepoužívám) a na servo řízení. Do převodovky, koncáků, diferenciálů atd. jde podle všech příruček 80W-90, tak tam to je asi jasné, ale co se týká hydrauliky, informace se různí. Co byste dával za náplň Vy s ohledem na dostupné informace, které se podle mého názoru dost zásadně rozcházejí, přestože všechny příručky jsou patrně vydané výrobcem. Díky
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od bio »

V příručkách dochází vlivem přepisů k nepřesnostem a chybám v překladu. Použil bych originální návod dle roku výroby. Pokud se jedná o čelní nakladač namontovaný na traktoru, je pravděpodobně "krmem" z převodovky, čili olej typu STOU, UTTO. Pokud si nejsem jistý, podívám se odkud a kam jednotlivé hadice / trubky vedou ...... Případně kontaktovat kováře https://www.belarustraktor.cz/
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od František Smíšek »

To obraz standardního "pořádku" u postsovětských výrobců, např. objednat z Ruska náhradní díl na auto dle VIN kódu se prakticky nedá,(vlastní zkušenost s vozem Gazelle), nikdo neví, z čeho vlastně je daný vůz sestaven. Jinak takovýto hydraulický systém s nízkými parametry není náročný na kvalitu oleje (na rozdíl od např. hydrostatických pohonů pojezdů), stačí v podstatě jakýkoli olej viskozity VG 32 - 68. I do historických traktorbagrů EO2621 předepisoval výrobce do hydrauliky motorový olej v létě SEA30, v zimě SAE20, u nás se to nahrazovalo celoročně olejem OT-H3, což je v podstatě ekvivalent dnešního HLP HM32, který bych asi preferoval i v tomto aktuálním případě.
Franta
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od maxx99 »

To je pěkný obraz, který mě poměrně pobavil, jako již více postřehů od Franty, pak jsem si ale uvědomil, že jsem jeho součástí a přestalo mi být do smíchu.....koukal jsem pro jistotu po hadicích, jak píše bio, a nějak to nechápu...veškeré hadice od přední hydrauliky, zadní hydrauliky (má to ramena i vpředu), vše od čelního nakladače, hadice od serva a vývody na sklápění vleku jsou nějak propojeny mezi nádržkou na hydraulický olej a jakousi krabičkou pod volantem (asi jakýsi rozvaděč), kam vše nějak sloučeně vede. Z nádržky na hydraulický olej jsou celkem tři hadice. Jedna vede z vrchu té nádržky a po cestě "nabírá" další hadice a vede do zmiňované "krabičky" pod volantem (kam vede vše výše zmíněné). Další hadice ze spodku nádržky vede k hydraulickému čerpadlu na motoru. Poslední hadice, která vede taky ze spodku nádržky, a která se mi prvotně jevila, že vede taky do "krabičky" pod volantem, vede ve skutečnosti na vršek převodovky :shock: :roll: ...já vůbec nevím proč to tak je, a kontroloval jsem to několikrát...ta hadice končí na vršku převodovky (pod zmiňovanou "krabičkou"), přičemž je do převodovky přidělaná přírubou jako má třeba EGR ventil. Nějak se v tom ztrácím, protože pak postrádá smysl předepisovat olej do hydrauliky a olej do převodovky, když jsou ty dvě součásti propojené, leda by byl správný jen ten polský návod, který velí dát do všeho 80w90, a hlavně mi to nějak nedává smysl, vždyť je to celé samostatný okruh, který nemá důvod být propojen s převodovkou, nebo mi něco uniká? :idea:
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od František Smíšek »

Čerpadla jsou pravděpodobně dvě, to na motoru je pro servo a druhé v převodovce je pro zbytek, náplň oleje je společná a oddělená od převodovky.
Franta
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Traktor Belarus 320.4 - HYDRAULICKÝ OLEJ

Příspěvek od maxx99 »

Abych řekl pravdu, nějak nerozumím tomu, že "náplň oleje je společná a oddělená od převodovky" ...jedna ze třech hadic z nádrže na hydrauliku vede do převodovky (shora)..
Odpovědět