Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

lubofule
Příspěvky: 9
Registrován: pon říj 23, 2017 8:31

Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od lubofule »

Zdravim, vyberam vhodny olej pre toyotu. Totyota odporuca 0w-20, vnimam to tak, ze je to hlavne kvoli spotrebe, ktora ma trapi menej ako "trvanlivost" motora, takze tuto "vodicku" tam liat nebudem. Precital som si par vlakien tykajucich sa tejto problematiky a na zaklade toho a mojho jazdneho rezimu (denne kratne jazdy po meste - cca 5km, par krat do roka cesty k rodicom, t.j cca 300 km a v lete chorvatsko) som si vyspecifikoval nasledujuce oleje:
Motul 8100 X-Lite 0W-30: ACEA A3/B4; API SL/CF
(TBN = 11,2; V40 = 68.7; V100 = 11.9; HTHS = 3.6; Visc. index = 171)
LIQUI MOLY SYNTHOIL LONGTIME 0W-30: ACEA A3/B4; API SM/CF
(TBN = 10.5; V40 = 60, V100 = 11, HTHS = 3.5, Visc. index = 178)
MANNOL Legend+Ester 0W-40: ACEA A3/B3/B4; API SN/CF
(TBN = 10,16; V40 = 68.2; V100 = 12.55; HTHS = ?; Visc. index = 185)
Mobil 1 FS 0W-40: ACEA A3/B3/B4; API SN/SM/SL/SJ/CF
(TBN = 12,6; V40 = 70.8; V100 = 12.9; HTHS 3.6; Visc. index = 186)

Ktory z uvedenych by bol najvhodnejsi? Osobne sa mi paci Mannol, je aj najlacnejsi, ale zase nizka cena vs. ester, nie je niekde "zakopany pes"?
Dakujem.
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od Pedro »

Jeden ze ,,starych psu,, ma hento auto.
5-40,10-40.
Shi
Příspěvky: 1333
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od Shi »

Moje pořadí by bylo:
1. Mobil 1 FS 0w-40
2. xxxxxxx (ze byl Manol, viz níže)
2. Ravenol SSL 0w-40 / Shell Helix Ultra 0w-40 / Motul X-max 0w40

V 0w-30 ACEA A3 pak další pořadí by bylo:
3. Ravenol SSO 0w-30 - PAO, nemá estery
4. Elf Excelium Full Tech 0w-30 ACEA: A3 / B4 API: SL / CF - PAO, nemá estery

5. Total Quartz Energy 9000 0w-30 ACEA: A3 / B4 API: SL / CF - HC, nemá estery
6. Liqui Molly 0w-30 - kvůli API SM, (SL nebo SN je lepší)
7. Motul 8100 X-lite - na posledním místě je kvůli ceně, jinak by byl na třetím místě díky obsahu esterů.
----------
8. Mannol
-------
Podle IR spektra z Ruska v Manolu bylo těch esterů zatraceně málo, konkrétně tak málo, že na spektru skoro nebyly estery k nalezení (http://www.oil-club.ru/forum/topic/2079 ... 0-svezhee/). Aby to nebylo žalovatelné, tak tam nějaké estery určitě jsou, ale v takto slabém množství se dost možná najdou i v tom Ravenolu a Elfu, protože se často používají jako nosné médium pro aditiva.
Taky v Mannolu nebyly žádné další obvyklé kovové protiotěrové přísady (molybden nebo bor), takže buď tam jsou nějaká pokročila organická aditiva, nebo tam (a to je podle mě velmi pravděpodobné) nejsou vůbec.

Zatímco Mannol se jeví jako loterie, tak Mobil 1 FS je oproti tomu sázka na jistotu. Ovšem honosný nápis "esters" a esterů, aby je člověk hledal lupou, to by mě jako zákazníka poněkud naštvalo. Výše uvedené vysvětluje "výhodnou" nízkou cenu v porovnání s konkurencí.

Vzhledem ke krátkým cestám:
- vybral bych si Mobil 1 FS kvůli poctivému obsahu esterů pro zajištění mazání ihned po startu.
- libovolný olej to chce aspoň jednou měsíčně zahřát tak, aby se z něj odpařila voda.
- pro uvedený způsob použití (hodně krátkých cest) výrobci aut obvykle doporučují zkrátit výměnný interval na polovinu.

V autě jsem měl onen Motul i Total. Po startu i na volnoběh mi s tímto Motulem připadal motor hlučnější, než s olejem Fuchs, který byl PAO/Ester.

Oleje 4 a 5 bývaly stejné, ale už nejsou (Elf má lepší základový olej, zůstalo mu schválení GM, Total už toto schválení nemá, ale míval ho).
Pandora
Příspěvky: 556
Registrován: ned srp 30, 2015 14:32

Re: Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od Pandora »

U Mobilu to chce prodejce, kde neni pochybnost o puvodu. Nebo koupit primo od importera.
lubofule
Příspěvky: 9
Registrován: pon říj 23, 2017 8:31

Re: Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od lubofule »

Dakujem za detailny vyklad. Tak "zakopany pes" sa nasiel... ;-) Zvolim teda asi ten Mobil 1.
Shi píše:Moje pořadí by bylo:
...
V autě jsem měl onen Motul i Total. Po startu i na volnoběh mi s tímto Motulem připadal motor hlučnější, než s olejem Fuchs, který byl PAO/Ester.
...
Ktory Motul bol "hlucnejsi", X-Lite 0w-30 alebo X-max 0w-40?

Dik.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od Pitris »

Ten Mobil1 FS 0w40 bude hodně gut olej a je to dobrý výběr :wink: (soudě dle kvalit minulých Protection Formula a NewLife), ale ani superolej nesnese přejíždění a v případě převažujících krátkých jízd bych měnil po 10-ti tkm :wink: Vyplatí se to....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
lubofule
Příspěvky: 9
Registrován: pon říj 23, 2017 8:31

Re: Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od lubofule »

To je jasne, menim najneskor po roku a za rok nenajazdim viac ako 10 tis...
Shi
Příspěvky: 1333
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od Shi »

lubofule píše: Ktory Motul bol "hlucnejsi", X-Lite 0w-30 alebo X-max 0w-40?
Dik.
Promiň, zmatek vznikl tím, že jsem do svého příspěvku dodatečně doplnil Motul X-max 0w-40. Já jsem v autě měl Motul X-Lite 8100 0w-30 a ten mě ničím neoslnil, zato cena byla celkem ukrutná.

Rusové (http://www.oil-club.ru/forum/topic/7784-7784/) odhadovali, že složení oleje Motul X-Lite 0w-30 je zhruba toto: 30% PAO + 30-40% hydrokrak + 10% estery (zbytek do 100% tvoří aditiva). Ve složení žádný molybden, žádný bór, pouze hodně vápníku.
lubofule
Příspěvky: 9
Registrován: pon říj 23, 2017 8:31

Re: Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od lubofule »

OK, este raz dik za velmi podrobne vysvetlenie. Volba je teda jasna... Mobil 1. Chvilu som vahal medzi Mobil 1 a Motul X-lite, uz ma to preslo... ;-) Ten Motul je priserne predrazeny, za taku cenu som ocakaval extra kvalitu...
lubofule
Příspěvky: 9
Registrován: pon říj 23, 2017 8:31

Re: Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od lubofule »

Ahojte, este sa s odstupom casu vraciam k tejto teme. Totiz, v autorizovanom servise mi povedali, ze pokial je auto v zaruke, tak treba dodrzat vyrobcom dane parametre oleja, teda API SL alebo vyssie a viskozity 0W-20 alebo 5W-30. 0W-20 mi vyslovene neodporucali pre nase podnebie (ze to davaju len do hybridov). Takze podla mojich amaterskych vedomosti som narychlo kupil Liqui Moly SpecialTec LL 5W-30 (API SL, Acea A3/B4 a dalsie firemne normy) a bez problemov mi to tam naliali. Origo Totyota som nechcel, bo Acea A5...
No a teraz moja otazka, ostat u LM, alebo napr. Valvoline SynPower 5W-30, alebo nieco podobne? Nechcem Shell, lebo nemam istotu, co vo flasi s napisom Shell v skutocnosti bude. O Castrole ani neuvazujem... ;-)
Zvazoval som aj Ravenol (napr. HCL), ale niekde som sa docital, ze sa neda spolahnut na kvalitu. Tusim nejaky rusi testovali 2x cerstvy HCL s odstupom casu a vysledky boli dost rozdielne. Testy ravenol-ov z oil-club.ru zmizli, co nevesti nic dobre... Takze co odporucite? Prevadzka zostava taka ako som na zaciatku uvadzal, teda casto mesto a "ojedinele" dlhsie cesty, hlavne v lete (preto som nechcel Acea A5...)
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od Pitris »

Jeden z mála servisů kde je to ještě v pořádku :wink:
Ale chlapi neblázněte s těmi fejky mezi oleji :( Všichni mají na práci zrovna Vám prodat falešný olej.
Dej tam olej 5w30 API SL-SN s ACEA A3 a jezdi. A klidně dej Liqui Moly, Ravenol, Yacco, Trident nebo Valvoline, vyměňuj do 10-tkm a bude dobře (v) motoru :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
puko
Příspěvky: 103
Registrován: čtv úno 01, 2018 22:07

Re: Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od puko »

Co by bolo lepsie na caste starty 0w40 alebo 5w40 pre tento motor? Napriklad syn power od valvoline alebo helix od shell. A ako je to s viskozitnou stabilitou xW-40 vs xW30? Olej menim po 10-12 tkm.
Toyota Avensis 1,8 108kW
Shell Helix Ultra 5W30
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od Pitris »

Na časté starty je to v podstatě jedno. Na mrazivé starty je o něco vhodnější 0w/xx....
A většinou je 10w40 a 5w30 (menší viskozitní rozpětí) a 0w40 (kvalitnější základ. olej) střihově stabilnější než 5w40. Většinou. Ale záleží na tom kterém oleji. Kdo ale mění po 10-ti tkm toto řešit nemusí....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
puko
Příspěvky: 103
Registrován: čtv úno 01, 2018 22:07

Re: Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od puko »

Vdaka, niekde som ale nasiel viskoznu tabulku kde viskozita 5W40 zacala klesat uz po niekolkych sto kilometroch. A naopak 5W30 si viskozitu udrzalo celu dobu. Ono ked u nas byva aj 35 stupnov a viac.... Takze sa priklonim skor k 0W40 ktory je jednak lepsi pri castych startoch a aj vysokych teplotach?
Toyota Avensis 1,8 108kW
Shell Helix Ultra 5W30
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Toyota Verso 1.8 Valvematic - vyber oleja

Příspěvek od Pitris »

puko píše:....sa priklonim skor k 0W40 ktory je jednak lepsi pri castych startoch a aj vysokych teplotach?
Dá se tak říct. Ale znovu opakuji že záleží na konkrétním oleji, a i 5w40-ka PAO+ester může být střihově stabilnější než 5w30 HC. Oleje 0w40 by měly mít základový olej plně syntetický, i když prý to už v dnešní době lze i HC+kvalitní aditiva. Nevím - každopádně běžný uživatel toto ale řešit nemusí. V 95-ti % dá 10 tkm dobře každý olej....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět