Tloušťka olejové vrstvy

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

TANN3R
Příspěvky: 7
Registrován: sob kvě 04, 2019 21:13

Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od TANN3R »

Pánové, je možné někde srovnat (orientačně) tloušťka olejového filmu při pracovní teplotě mezi 5w-20, 5w-30 a 5w-40? Nějaké konkrétní hodnoty nemůžu nikde najít.
Řeším teď vhodnost přechodu od předepsaného 5w-20 na 5w-40 v docela dost namáhaném V8 motoru. Výrobce předepisuje pouze 5w-20..
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od bio »

U mazacího filmu nebude podstatná jen tloušťka mazacího filmu ale i odolnost vůči přerušení / přetržení.
https://www.oleje.cz/clanek/Mazivarske- ... veho-oleje
TANN3R
Příspěvky: 7
Registrován: sob kvě 04, 2019 21:13

Re: Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od TANN3R »

To určitě ano. Mě šlo spíš o to, jak velkej rozdíl může být v konstrukci (tolerancích) motoru, který byl navržen pro mazání něčím tak řídkým, jako je 5w-20. Jestli může být opravdu reálně problém třeba s 5w-40, že se prostě nebude za provozní teploty dostávat na všechna exponovaná místa dostatečně rychle nebo v dostatečném množství.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od Jerry3 »

Je to nesmysl, neboť dnešní motory jsou dělány na volno, kvůli omezení mechanických ztrát, nikoli na těsno jako dřív, kvůli minimalizaci spotřeby oleje.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od Pitris »

Vem si teplotu oleje třeba 80°C nebo 100°C. Oboje v motoru může být a i bývá, a 80 možná i častěji než 100. Při 80-ti bude i 5w20 A5 "hustší" než 5w30 A3 při 100 stupních. To by pak jeden z nich nefungoval - resp. neměl mazat? Nebo že by se po startu hustý olej někam "nenatlačil" a ono místo nebylo třeba 10 km, než se olej ohřeje, mazáno? Nee! Olej se sníženou HTHS viskozitou lze použít - sníží to trošičku emise, což je dnes moderní, ale ten motor bude při zátěži hůře mazán a chráněn, bo ten olejový film už nebude tak pevný jak by bylo třeba potřeba.... Není nutno tam dávat 10w50, ale 0w30 nebo 5w30 v A3 (do benzinu raději NE C3), 0w40 či 5w40 v pohodě. A podstatný je i výměnný interval, bo ten předepsaný je většinou MOC.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od Jerry3 »

Pitris píše:...Olej se sníženou HTHS viskozitou lze použít - sníží to trošičku emise, což je dnes moderní,...
Aby to bylo úplně jasné: emise výhradně CO2, tj. spotřebu paliva, přičemž emise zdravotně škodlivého "bordelu" to posílá do "ha.zlu". :x
TANN3R
Příspěvky: 7
Registrován: sob kvě 04, 2019 21:13

Re: Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od TANN3R »

Jasně, však já právě nechci za žádnou cenu používat oleje se sníženou hths, akorát si říkám, jestli reálně nemůže nastat nějakej problém, když to třeba konstruovali přímo na ten olej.
Je to do Mustangu 4.6 GT, takže řešit spotřebu mi přijde trochu mimo, navíc olejem..
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od Jerry3 »

TANN3R píše:Je to do Mustangu 4.6 GT, takže řešit spotřebu mi přijde trochu mimo, navíc olejem..
Jenže tím koncem jsi měl začít! Tam problém při použití "jiného" oleje je, ale úplně jiného druhu, než na co jsi se ptal: selhává vypínání válců. Tedy pokud tam takový systém je. S mazáním jako takovým to však samozřejmě nemá nic společného.
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od pepoh »

TANN3R píše:Jasně, však já právě nechci za žádnou cenu používat oleje se sníženou hths, akorát si říkám, jestli reálně nemůže nastat nějakej problém, když to třeba konstruovali přímo na ten olej.
Je to do Mustangu 4.6 GT, takže řešit spotřebu mi přijde trochu mimo, navíc olejem..
https://www.transportation.gov/mission/ ... -standards
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od Pitris »

TANN3R píše: Je to do Mustangu 4.6 GT, takže řešit spotřebu mi přijde trochu mimo, navíc olejem..
Tak se na nějaké vypínání válců vykašli, pokud to jde tak ho deaktivuj a dej tam olej a ne ekožbrďolu. Holt sis koupil velkou opici která spapá hodně banánů :) a přijde mi "zvláštní" (od výrobce) se snažit o úsporu pár deci benzinu....
Ale dyť já vím - emise, ekologie, zelení :?
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od skodovkar »

A poctivě měnit, možná důležitější než vyšší letní číslo.
TANN3R
Příspěvky: 7
Registrován: sob kvě 04, 2019 21:13

Re: Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od TANN3R »

Žádné vypínání válců (dobrovolné) to nemá. Je to starej pekáč.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od Jerry3 »

Pak není co řešit! Nalij tam poctivou 5W-40 v ACEA A3 a API SN.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9926
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od Colommbo »

Vypínání/odpojování válců tenhle motor nemá, tím se honosí až motory typu HEMI (a právě proto "předepsaný" 5W20 od Mopar a měnit po cca 6tis.km.) Mimochodem - jak budeš/chceš ten motor "docela dost namáhat"...? To jako budeš jezdit max. na trojku i po dálnici...? :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
bjukemen
Příspěvky: 4876
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Tloušťka olejové vrstvy

Příspěvek od bjukemen »

Preco na trojku, ma viac rychlosti pojde na 5 plny plyn
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Odpovědět