Stolni olej na retez motorove pily?

Fórum o průmyslových mazivech

Moderátor: Colommbo

denial
Příspěvky: 23
Registrován: pát bře 12, 2021 21:11

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od denial »

Dobry den,

vymenil som ho v obchode za tento M2T
https://www.dynamaxoil.com/produkt/dyna ... -super-hp/
bude to lepsie pre retaz?

Mfg.
Brembo
Příspěvky: 2288
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od Brembo »

Je v poriadku. M2T má vysoku viskozitu a pri spalovaní vytváral vela usád,bol vyrábaný z recyklovaných olejov-preto píšu o nom,že je to bordel. Dá sa použit i ATF alebo prevodový olej,tiež i hydraulický.
Suzuki SV 1000,Opel Insignia Sport Tourer CDTI 153kW,Opel Vectra 1,7 DT-išla do sveta
denial
Příspěvky: 23
Registrován: pát bře 12, 2021 21:11

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od denial »

znamy tvrdi, ze nafta by potom mala byt este lepsia ako m2t na retaz ...

co si o tom myslite
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od pepoh »

https://eshop.paramo.cz/data/VyrobkovaD ... o68_z4.pdf
https://eshop.paramo.cz/data/VyrobkovaD ... bio_z3.pdf
spekacky by som si nerobil nad drevom ostriekanym s motorovym olejom. obsahuje mnoho chemie.
"fritol" obsahuje vela polynenasytenych mastnych kyselin, moze to reagovat s bordelom ako fermez.
preto v bio olejoch je tam antioxidant butyl-metylfenol.
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
torro
Příspěvky: 583
Registrován: ned led 15, 2017 19:19

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od torro »

Nechci tady vyvolat nějaké flame, ale toho oleje ulpí na dřevě tak nepatrné množství (nejvíce je ho v pilinách), že to vůbec nestojí za řeč. To se spíše otrávíš bezmasým špekáčkem, než následkem řezání pilou. :mrgreen:
Taková otázka na tělo. Čím zapaluješ dřevěné uhlí na grilovačku? :roll:

A pokud ti napadá argument, že profíci musí používat eko oleje.... Musí, protože někdo dostal funkci a vytvořil lejstro. Troufám si predikovat, že ze strojů na zpracování a dopravu dřeva se do přírody dostane mnohem více oleje než z motorových pil.
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od pepoh »

bezmasým špekáčkem
fuj rakovinotvor, radsej kus poctiveho masa a slaniny :!:
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27351
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od Pitris »

denial píše:znamy tvrdi, ze nafta by potom mala byt este lepsia ako m2t na retaz ...

co si o tom myslite
Prosím Tě, smím se zeptat o co Ti jde? Na řetěz u pily můžeš klidně použít v podstatě jakýkoliv olej s vhodnou viskozitou /a ty tu byly zmíněny. A je úplně jedno (tomu řetězu, liště, dřevu i ekologii) jestli to bude olej se zlatými šupinkami nebo M2T. Jde o to aby nešel ten řetez na sucho. Ti profi lesáci používají biooleje hlavně proto, že je nafasují, ale taky proto že dělají pořád. Ty mašiny jedou furt. Jestli to máš na hobby řezání jednou za půl roku, tak bioolej řetěz (a pilu) spíš zalepí.... A pokud nevěříš, tak se zeptej známého. Třeba Ti vedle té nafty doporučí i panenskou moč :) Dáš ji tam?
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
denial
Příspěvky: 23
Registrován: pát bře 12, 2021 21:11

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od denial »

ide mi o to, aby sa mi nezalepila pila a preto som si kupil m2t

na to mi automechanik ​povedal, ze to som tam mohol dat radsej naftu, lebo on ju dava do citroenu do hydrauliky

moc tam davat nebudem
boris
Příspěvky: 22
Registrován: úte říj 18, 2011 20:08

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od boris »

Ked režeš len občas tak daj M6AD. A tú naftu si ušetri na toho automechanika :roll: a nezabudni na zápalky. Ten citroen sa ti podakuje. :lol: Za ten M6AD sa vopred ospravedlnujem ekologom .
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2516
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od lefort »

denial píše:ide mi o to, aby sa mi nezalepila pila a preto som si kupil m2t

na to mi automechanik ​povedal, ze to som tam mohol dat radsej naftu, lebo on ju dava do citroenu do hydrauliky

moc tam davat nebudem
Pokud někdo dává naftu do hydropneumatického systému v Citronu, notabene jestli je to ten novější který ovládá i brzdy, pak to není ani ignorant, ale přímo debil.
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
Uživatelský avatar
tonny
Příspěvky: 2244
Registrován: pon úno 29, 2016 13:40
Bydliště: Břeclav

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od tonny »

Toníku, těch "automechaniků" je spousta a nechtěl jsem být sprostý. :D Myslím, že proto si tu oleje většinou měníme sami s tím, že o tom něco základního víme a na tu odbornější práci chodíme k známým prověřeným mechanikům, kterých s ptákovinama (výměny olejů ap.) nechceme otravovat (protože nestíhají), pokud to máme kde dělat.

Z mých zkušeností vím, že i v autorizovaných servisech automechanici kolikrát o olejích ví kulový, stačí jim jen termín "plná" a "polosyntetika" a ještě že je origo nebo to předepisuje výrobce. Pro něj je ideální jeden sud na všechno.

Naftu jsem dal jedinkrát do motoru PV3S na vojně (1985) s tím, že bylo na Doupově -26°C. Bohužel, protože pak jsem jediný ráno nastartoval a ostatní celé dopoledne roztahoval. Ventra pak jela 1,5 dne v kuse, takže se to z větší části odpařilo.
Ford Explorer V6 4.0 lpg 1998, Shell HU 5W-30 SL ATF MaxLife
Toyota Corolla Verso 1,8 2006 Ravenol SSL 0W-40 Castrol Syntrans 75W-90
Toyota SiennaV6 3,5 2007 Rowe RS 0W-40 ATF MaxLife
Ford Maverick 2,3i 2004 MaxLife 5W-40
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od bio »

denial píše:ide mi o to, aby sa mi nezalepila pila a preto som si kupil m2t

na to mi automechanik ​povedal, ze to som tam mohol dat radsej naftu, lebo on ju dava do citroenu do hydrauliky

moc tam davat nebudem
V tomto případě se pila "zalepí" biologicky odbouratelným olejem na bázi řepkového/ přírodního /oleje. Existují minerální oleje pro mazání lišt - třeba od Husqvarny Chain oil. Funguje bez problémů. Vzhledem k rychlostem pilového řetězu, je potřeba aby olej byl také dostatečně adhezivní "lepivý" a nebyl odstředován jako např. na řetězu motocyklu. Nafta bude po pár sekundách pryč.......
daniber
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 23, 2018 13:10

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od daniber »

Použitý olej z friťáku z hospody jsem při řezání v národním parku pro jeho eko nezávadnost používal běžně stejně jako většina drevařů. Ale je to lepidlo stejně jako bipol který stál už před lety ranec.
Je nějaký zákon který mi nařizuje požívat eko oleje i mimo parky atd?
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od bio »

Jedna povinnost je zakotvena v tzv. lesním zákoně 289/1995 Sb. paragraf 32, a všeobecně v dalších zákonech - ochrana vod, půd, životního prostředí.
Bohužel, olej z fritáku nemůže být brán za biologicky rychle odbouratelný, jelikož nesplní normy na biologickou odbouratelnost - OECD, CEC test, a pod. Ovšem, kde není žalobce, není soudce.... 8)
daniber
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 23, 2018 13:10

Re: Stolni olej na retez motorove pily?

Příspěvek od daniber »

Dovolím si nesouhlasit. V KRNAPu jsme tehdy měli i kontrolu na ekologickou nezávadnost řezného oleje. Přišel za námi do lesa technik z polesí s testovací soupravou a olej prošel. Ono řepka jako řepka...
Díky za čísla zákonů, zkusím dohledat
Odpovědět