Spotřeba - a jiné

Diskuze o palivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Spotřeba -a jiné -citát z Benzin E10 vs. auta 6.1.20 20:

Příspěvek od bloke »

Počtár tankuje N95-ky za 1,30 EUR/l , jarsonovu cenu za100-vku dostal z tohto:
jarson1 píše:Tak som chtiac - nechtiac nakrmil starenku 100oktanovou premiovkou. Najprv cca.12 litrov od OMV ( kujva a to bolo za rovných 20€ :twisted: ...taká "kvapka).
= 1,666 EUR/l
tonny píše:
bloke píše:Tož ale 100 oktánový býva drahší od 95-ky cca o 25-30%
Na Slovensku je o tolik dražší stovka? Není chyba v počtárovy? :evil:
No taký počtár ako mišo ešte nie som, že v jeho okolí prémiový benzín stojí
"rozdiel v cene je 1-2 centy za liter (vacsi rozdiel ako 5 centov som nikdy nevidel), takze asi chyba"

P.S. Svojím príspevkom som nesarkazmčil, zaujímala ma v prvom rade tá úspora ako bola uvažovaná, že sa vyrovná s vyššou cenou paliva.
Ale tých 15%+ v cene [1,30 vs 1,50] už nie je až taký podstatný rozdiel, ak to bude so 100 jesť menej, a nie viac (i to sa stáva).
Najprv skúsim tankovať rakúske S95 E5 a potom neskôr vyskúšam tú rakúsku OMV prémiovku zo slovenských čerpačiek, a potom kolko to jedlo :P .
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
jarson1
Příspěvky: 2089
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Spotřeba - a jiné

Příspěvek od jarson1 »

Sorry Bloke. Ale zase písal som cca. :)
Presná cena bola 1.549 a litrov bolo teda 12, 91. Teda skoro 13 . Keby , že viem , že sa chystáš na analýzu , poskytnem presné udaje :D
Zasa treba povedat , ze OMV suverenne u nas najdrahšie v okolí.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Spotřeba - a jiné

Příspěvek od bloke »

jarson1> :mrgreen:; ale dobre si napísal ten predposledný príspevok, príliš vela premenných (95-ky sa dajú aj lacnejšie a tam sa aj najviac predávajú/kupujú, ale 100vky už nemajú alternatívne ceny + spôsob jazdy, dodávatel benzínu, vlhkosť, teplota...) a potom z toho vyšlo tých 25 -30%, na ktoré som sa potreboval spýtať - zorientovať.

Takže dorovnávam, a prihadzujem: od 1,30 EUR = už len +19% (k 1,549 eurám)
Ešte do kalkulačky 1,549 mínus 1,30 EUR za liter paliva = vyčíslené v centoch:
Misojogi píše:rozdiel v cene je 1-2 centy za liter (vacsi rozdiel ako 5 centov som nikdy nevidel), takze asi chyba
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
Misojogi
Příspěvky: 2341
Registrován: čtv črc 07, 2011 14:20
Bydliště: Bratislava

Re: Spotřeba - a jiné

Příspěvek od Misojogi »

ok takze rozdiel je trosicka vacsi ako som si myslel - beriem
Tieto auta mam na krku:

Daewoo Matiz 0,8 l 37kW rok 2001
Seat Inca SDI 47kW AEY
PSA Berlingo 1,4 l 55kW KFW
PSA Xara Picasso 1,6l 80kW NFU
Touran diesel 2006
Rexton SsangYong 2010

uzitocne info: post27317.html#p27317
Uživatelský avatar
tonny
Příspěvky: 2268
Registrován: pon úno 29, 2016 13:40
Bydliště: Břeclav

Re: Spotřeba - a jiné

Příspěvek od tonny »

Bloke, pokud chceš srovnávat cenu benzínu obyč N 95 a prémiového, srovnávej to u jedné pumpy a nehledej nejlevnější někde u Tesca oproti Verva 100 na dálnici. To bych mohl srovnávat cenu Verva 100 o víkendu na Tankkartu a jsem na stejné ceně jako ta 95. U nás Benzina víkend sleva -2,- a Tankkarta - 1,- a jsem na 32,30czk za Verva 100.
Ford Explorer V6 4.0 lpg 1998, Shell HU 5W-30 SL ATF MaxLife
Toyota Corolla Verso 1,8 2006 Ravenol SSL 0W-40 Castrol Syntrans 75W-90
Toyota SiennaV6 3,5 2007 Rowe RS 0W-40 ATF MaxLife
Ford Maverick 2,3i 2004 MaxLife 5W-40
jarson1
Příspěvky: 2089
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Spotřeba - a jiné

Příspěvek od jarson1 »

Bloke, okrem spomenutého, je tu este jedna chybička krásy. 100 vka nie je zdaleka vsade dostupná. Okrem Shell, Slovnaftu a OMV ju ani inde vlastne nekúpiš. Takže vsetko ostatné od Olivy, cez Jurki až k Tescám a 100% súkromných - bez sance na E5 v akejkolvek podobe.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Spotřeba - a jiné

Příspěvek od bloke »

tonny to je ale pre nadhodené účely blbosť také porovnávanie, veď som tu už aspoň 2x spomenul argumenty, okrem toho každý si môže spočítať rozdiel aj z včera *jarsonom uvedených benzínov z jednej pumpy.

Takže ešte raz: neporovnávam úplne najlacnejšie na trhu "vzdialených stojanov na dvore JRD" ale tie, kde sú typicky tankované bežným spotrebitelom (N95 doteraz /a v prípadnej súčasnosti budúcnosti "z donútenia" 100) .
Z toho sa postupne po včerajšom licitovaní usadili rozdiely na 15-19% (*z jednej pumpy bolo necelých 12%) - pre "bežného občana"-

100-vky som tiež včera nikde nevidel v hlavnom meste ani na MOL slovnaftových, ani na OMV - čo sú "najväčší" dodávatelia týchto benzínov v SR, na ostatných pár okolo ktorých som šiel samozrejme už tiež 0.
Takže tvoja teoretická rovnica nezohladňuje vôbec nič (iba ak cenovú politiku franšízového prevádzkovatela na konkrétnom mieste - obvykle odlahlom); ani ozajstný cenový rozdiel v nútenom tankovaní pre spotrebitela od jeho doterajších výloh, ani hladanie a dochádzanie na vzdialené pumpy, kde práve majú prémiové-100 vky (a odtial si počítať aj ich cenu N95 - nejakú ich dialničnú cenovku) :?

PS úplne najlacnejšie sú v prípade uvažovania kvalitné benzíny v Rakúsku, ktoré mám v reálnom dosahu asi od 15 km, dnes je ich S 95 od 1,174 EUR/l - kam po ne jazdí tiež množstvo spoluobčanov.
PS2 ešte jeden prvok ktorý robí všetko relatívnym - každý jedinec má úplne iný pohlad na príjmy, výdavky, ceny, ich vzájomné porovnávanie, výhodnosť - drahotu... tak to je potom ťažké nadhodiť nejaký pohlad na vec.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
tonny
Příspěvky: 2268
Registrován: pon úno 29, 2016 13:40
Bydliště: Břeclav

Re: Spotřeba - a jiné

Příspěvek od tonny »

Bloke, jestli chceš uvádět procenta, musíš udávat obě ceny co do výpočtu dáváš. U nás je třeba N95 za 31,50 (nevím jistě, jestli ta nejlevnější v okolí) a Verva 100 za 35,30 czk bez akce, to je rozdíl zhruba 12%. Ještě lehce aditivuji, nyní MO.

Jestli s Vervou 100 ušetřím na spotřebě nevím, nezkoušel jsem, neřeším. Teď řeším u Camry 2,4 ze zvědavosti spotřebu (auto mám chvilku, tak proto), dnes mi celková spotřeba šla zase dole (6,4), mám už pocit že palubák proměřuje. Ještě jsem nedotankoval, zítra uvidím.

Nejsem milionář jen už žijeme doma s babičkou (manželka) a jezevčicí, auta používám ke své práci, takže si na sebe vydělají. Kdybych chtěl šetřit peníze tak budu dělat vše pro to, třeba optimalizovat náklady :D , já šetřím auta, tak chci pro ně to reálně nejlepší. :wink:
Ford Explorer V6 4.0 lpg 1998, Shell HU 5W-30 SL ATF MaxLife
Toyota Corolla Verso 1,8 2006 Ravenol SSL 0W-40 Castrol Syntrans 75W-90
Toyota SiennaV6 3,5 2007 Rowe RS 0W-40 ATF MaxLife
Ford Maverick 2,3i 2004 MaxLife 5W-40
jarson1
Příspěvky: 2089
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Spotřeba - a jiné

Příspěvek od jarson1 »

páni, s dovolením vám to toho trosku vstúpim. OK?
Nakoniec je to cele ozvena mojho príspevku o tom , ako sa zdvihnu naklady pri prechode z doteraz tankovaného paliva, ktoré žial zaniklo, na palivo iné, pretože náhrada za zaniknute , je nepoužitelná pre konkretne auto, o ktorom tu pojednávame. Zatial jasné?
( kujva, tak dlhú vetu som ako spravil? :D )
Beriete to totiž moc vedecky. O nic nejde. Proste žijes na nejakom mieste a potrebujes natankovat . A hladáš co ti vyhovuje. Jak cenou , tak kvalitou. Hotovo. Nic iné v tom nie je.
Takže konkrétne o mne:
Som realny clovek, v realnom meste a je tu realne 6 ( slovom šesť) riadnych verejných cerpacích staníc:
2xMOL(Slovnaft) , 1xShell, 1x sukromník zasobovaný benzímni OMV, 1x súkromník "ukrajinského " formátu a 1xOLIVA.
Doposial som roky - odkedy to otvorili, tankoval na Olive. Asi 2 mesiace s aditivaciou ( vlastnou myslené).
Je NAJLACNEJSIA. Kvalita mi vyhovuje. Nakoniec je to ten istý BA95 ako na iných pumpách ( o zásobovaní siete Oliva palivami - aké a od koho - sa tu už niekde písalo). Obrátka násobne vyssia než ostatné pumpy. A je najnovsia - teda aj co sa technického vybavenia týka - nádrže, stojany...lepšia než síce značkovka , ale 10 rokov bez rekonštrukcie. Platba kartou priamo na stojane , non stop prevádzka ( full non stop - nia ako iný, kde hodinu po polnoci musí robit uzávierku a netankuje sa ...)
Teda bol som vysoko spokojný. Ale! Oliva NEMÁ v ponuke okrem BA95 žiadny iný benzín a teda po prechode na E10 pre mna nemá palivo.
Takže , ak sa vrátime k tomu prepočtu, treba tu v mojom konkretnom prípade porovnat BA95 u Olivy s najdostupnejšou E5-kou, ktoru este stará toyka znesie a tou je žial iba BA100 .
A to je 1,509 pri 100vke vs.1,267 pri BA95. (konkretne ceny v realnom case a v jednom meste )
Hodte si toto do kalkulačky a toto je konkretne číslo pre konkretny prípad. To je číslo o kolko mne podražie prevádzka auta.
Sorry, ale naozaj ma prd zaujma kolko stojí benzín v Rakusku a ani do CR nebudem pravidelne jazdit tankovat. Ani do polska , ani do Madarska ( kam to mám tiež cca. 15km, ale zase taký magor nie som, aby som len kvoli tankovaniu ......vsak rozumieme si.
Mimochodom Tonny - tam mate aj BA95 stále s E5 , že?
Ak to medzi riadkami náhodou niekam zmizlo, tak len pripomeniem co tu reišime - ide o náhradu paliva za E10. A to , že iná než 100oktanová ( a drahá) alternatíva k dispozícii v rozumnom rádiuse nie je , je proste realita. Nevybrali sme si to.
Naposledy upravil(a) jarson1 dne stř led 08, 2020 21:29, celkem upraveno 1 x.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9935
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Spotřeba - a jiné

Příspěvek od Colommbo »

jarson1 píše:...tam mate aj BA95 stále s E5 , že? ...
Je pravda, že tankuju prakticky stále jen u pumpy EO v sousedním městysu, naposled asi 2.1., stále v nabídce nafta (bez bio) a dva benzíny (N95 a N95 Optimal.) Takže po jiných pumpách nejezdím a nekoukám, ale skoro bych řekl/napsal, že tady v republice E10 ještě v distribuci není. Zkusím schválně založit vlákno na oplím klubu, jestli se s tím už někdo někde setkal. :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
tonny
Příspěvky: 2268
Registrován: pon úno 29, 2016 13:40
Bydliště: Břeclav

Re: Spotřeba - a jiné

Příspěvek od tonny »

Zajímal jsem se na pumpách pouze u EoroOilu, jinak ne, tak nevím, kolik je tam AB bordelu.

Mě šlo o špatné počty, prostě rozdíl 1/3 byla na mne moc i bez kalkulačky. A mám rád fakta, ne jen nějaké výkřiky, když už dávám něco veřejně. Jinak je mi to šuma fuk.

Jinak chápu, že nebudete jezdit X km pro lepší benzín. Já nejezdím nadoraz, na rezervu ujedu ještě přes 100km, tak mohu natankovat kdekoliv po cestě. Přesto tankuji 1,5km od baráku, mám tu možnost a je pro mne nejvýhodnější.
Ford Explorer V6 4.0 lpg 1998, Shell HU 5W-30 SL ATF MaxLife
Toyota Corolla Verso 1,8 2006 Ravenol SSL 0W-40 Castrol Syntrans 75W-90
Toyota SiennaV6 3,5 2007 Rowe RS 0W-40 ATF MaxLife
Ford Maverick 2,3i 2004 MaxLife 5W-40
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9935
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Spotřeba - a jiné

Příspěvek od Colommbo »

Co jsem se kdy na EO dotazoval na obsah biosložky v benzínu, pohyboval se dycky kolem 4,5%, Toníku.
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Spotřeba - a jiné

Příspěvek od bloke »

jarson1, pozerám sa na vec PRESNE rovnako, len ma už nebaví opakovať tu dokola všetky cifry a percentá (ktoré som napísal minimálne 2x), ani opakovať o čo tu šlo "medzi nami", v krátkom dopyte ktorý bol tebou zakrátko spresnený.
Lebo to robí celú vec čím ďalej tým viac absurdnou.
Každý si môže robiť analytické prepočty, ktoré vyhovujú jemu, nie tu šiť do matematicky správnych prepočtov, ktoré odzneli v konkrétnych prípadoch lahkej konverzácie.

Tvojich +19% v cene/l presne sadlo do toho, čo som spočítal v tolerancii po spresnení (lebo cenu tvojej 100-vky som prvotne musel brať tak ako bola približne opísaná, a u mňa v dosahu bežných smerov beztak žiadna nie je = zopakované pre všeobecné účely už aspoň tretíraz - a NIKDY nepôjde o vytesaný percentný rozdiel, keďže sa tankuje na rôznych pumpách v rôznom čase pri rôznej cenovej "politike", keby sa niekomu zas chcelo spochybňovať aj toto).

To že som spomenul AT benzíny je zas konverzácia mojej strany, ak si môžem dovoliť spomenúť aj svoje možnosti. Doteraz som do AT nechodil za tankovaním. Rakúsky benzín som mal na blízkej čerpačke Gulf (nie za rakúske nízke ceny), ale odkedy ho musia napchávať s 9+% biosračky, tak budem musieť začať jazdiť pre palivo aj za hranicu; nie z dôvodu úspory EUR/l, ale preto že pôjde o jediný normálny benzín z môjho pohladu (na SK benzín naviac už dávnejšie nadnormatívne prepchávaný BIOetanolom, moje auto nešlape optimálne, a tie blbé SK 100-vky so stále otáznym bioobsahom by som mal asi podobne ďaleko, ako cestu s výletom niekam do Wolfsthalu, Hainburgu).
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
tonny
Příspěvky: 2268
Registrován: pon úno 29, 2016 13:40
Bydliště: Břeclav

Re: Spotřeba - a jiné

Příspěvek od tonny »

Tak jsem dotankoval Camry po výletu (Břeclav - Liberec) + popojížďky a vyšla mi spotřeba na 905km, 70l benzínu, tedy 7,7l/100km. Nejel jsem ekonomicky ale ani nezávodil, dálnice, městský provoz, šplhání na Ještěd. Jsem spokojen. Podle PP stoupl průměr z 6,4 na 6,8, vynuloval jsem před 1.500km, příště vynuluji u tankování abych viděl přesnější srovnání.
Ford Explorer V6 4.0 lpg 1998, Shell HU 5W-30 SL ATF MaxLife
Toyota Corolla Verso 1,8 2006 Ravenol SSL 0W-40 Castrol Syntrans 75W-90
Toyota SiennaV6 3,5 2007 Rowe RS 0W-40 ATF MaxLife
Ford Maverick 2,3i 2004 MaxLife 5W-40
jarson1
Příspěvky: 2089
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Spotřeba - a jiné

Příspěvek od jarson1 »

Myslím, že celoročne sa v dlhšom horizonte budes pohybovat na 7l/100 realne v priemere. A sucasne si myslím, že u takehoto auta je to luxusná spotreba. On ten palubák trochu kecá, ale to je asi vsade. Akurát ten diferenc sa mi vidí u teba nejaký velký. Býva to okolo pol litra.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Odpovědět