Rozdíl mezi moto a auto olejem

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Garfield

Rozdíl mezi moto a auto olejem

Příspěvek od Garfield »

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký je rozdím mezi oleji určenými pro motocykl a automobil. Mám li dva oleje stejné viskozity např 10W-40, tak čím se od sebe liší. Je možná např dolít jeden do druhého, nebo je zaměnit?
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Motocyklové motorové oleje mají jiná aditiva, míchání s automobilovými se nedoporučuje.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

motocyklové oleje jsou uzpůsobené i na mazání převodovky a ke správné funkci tzv. mokré spojky - jak píše anonym - mají jinou aditivaci. Jsou sice mj. uzpůsobeny na vysoký litrový výkon motoru, ale zase ne na u automobilů běžné výměnné lhůty. Většinou se motooleje mění po max. 6000km, autooleje po 10-15tkm. Zjednodušeně řečeno - stejná viskozitní třída moto a autoolejů je tak asi všechno, co je stejné......krom toho, že je to taky olej :lol:
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Příspěvek od bio »

JJ souhlas s Pitrisem a jenom pro upřesnění motocyklové oleje bývají označeny výkonnostní normou JASO.
Garfield

Příspěvek od Garfield »

Dík za odpovědi.
:wink:
Moja

Příspěvek od Moja »

JASO i API mají motocyklové oleje.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Na osvětlenou a vysvětlenou:
http://www.oleje.cz/index.php?left=main&page=moto_4t
A těm, co tvrdí, že je olej jako olej , a že je zbytečné kupovat oleje s nízkým zimním číslem (0w a 5w), DOPORUČUJI obzvlášť důkladně přečíst část - PROBLÉMY MAZÁNÍ - to platí pro auto i motooleje.
A jestli chce třeba někdo nalít autoolej do moto - taky NE ! Moderní motocyklové čtyřdobé motory jsou vysokootáčkové motory s velkým litrovým výkonem mají malé olejové náplně, a navíc mají ve většině případů společnou náplň pro mazání motoru i převodů. Navíc se u motocyklů vyskytují konstrukční prvky, které jsou u automobilů naprosto neznámé: mokrá spojka, mokrá volnoběžka startéru. Tyto skupiny, které běží v lázni motorového oleje kladou protichůdné požadavky na motorový olej - jeho základním úkolem je snižovat tření, ale na určitých plochách musí být jistá hodnota tření zachována. :!: Z principu je tedy vyloučeno v moto použití moderních automobilových olejů, které jsou za účelem úspory paliva tzv. "friction modified", tedy upraveny pro minimalizaci tření.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9850
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Rozdíl mezi moto a auto olejem

Příspěvek od Colommbo »

Občas mě napadají blbosti, omlouvám se... :oops: Z vícero zdrojů lze získat informace, že použití automobilových olejů v motorcyklových motorech není to pravé ořechové. A co takhle naopak... :?: Motorcyklové oleje by měly snášet vyšší zatížení a být z principu kvalitnější, někteří řidiči praktikují výměny oleje klidně i po nějakých 5-6tis.km, samozřejmě ne do jakéhokoli motoru (DPF...) - jasně, je to zbytečná věc a sám o ničem takovém neuvažuji, ale napadlo vás někoho už něco podobného... :?: Zkuste se nad tím zamyslet, než začnete sbírat kameny... :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Itall

Re: Rozdíl mezi moto a auto olejem

Příspěvek od Itall »

Colommbo, mě napadají blbosti furt... :D . Nejhorší je, že občas se osvědčují :roll: .
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3940
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdíl mezi moto a auto olejem

Příspěvek od Durex »

Ještě jsem nic takového nepodnikal,ale už jsem o tom uvažoval :) Krom toho,že se připravím o lehkoběžnost v rámci úspory paliva,tak auto motoru nemůže motoolej ublížit - tedy pokud půjde o motor,kde je předepsán olej A3/B3, API SG a vyžší... To je můj názor
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Rozdíl mezi moto a auto olejem

Příspěvek od Pedro »

Budu muset znova říci tchánovi,aby přestal do své DR 650 lejt M6AD.
:D
A stejně zbytečně.
Ale mění pravidelně,každou zimu,po cca 3000km,to zase jo.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Rozdíl mezi moto a auto olejem

Příspěvek od Pitris »

Colommbo píše:.....použití automobilových olejů v motorcyklových motorech není to pravé ořechové. A co takhle naopak...napadlo vás někoho už něco podobného...
Přiznám se, že to mě ještě nenapadlo..... :) ale do zahradního kultivátoru, kde je společná náplň motor - převodovka jsem nalil "zbytek" ze Suzuki Bandit od bráchy - Motul 5100ester 4T 10w50 :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Misojogi
Příspěvky: 2341
Registrován: čtv črc 07, 2011 14:20
Bydliště: Bratislava

Re: Rozdíl mezi moto a auto olejem

Příspěvek od Misojogi »

A co takhle naopak... :?: Motorcyklové oleje by měly snášet vyšší zatížení a být z principu kvalitnější, někteří řidiči praktikují výměny oleje klidně i po nějakých 5-6tis.km,
cosi mi hovori ze prave do Fabie HTP by bol motocyklovy olej uplne super :-D
samozrejme s vymenou po 6 000km
Tieto auta mam na krku:

Daewoo Matiz 0,8 l 37kW rok 2001
Seat Inca SDI 47kW AEY
PSA Berlingo 1,4 l 55kW KFW
PSA Xara Picasso 1,6l 80kW NFU
Touran diesel 2006
Rexton SsangYong 2010

uzitocne info: post27317.html#p27317
Brembo
Příspěvky: 2293
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Re: Rozdíl mezi moto a auto olejem

Příspěvek od Brembo »

ked som maal škodovku,potreboval som doliat olej,a nič iného som surne nemal doma,tak som skusil doliat moto olejom, a tomu motoru sa to páčilo,motor bol tichší a bežal jemnejšie.
Suzuki SV 1000,Opel Insignia Sport Tourer CDTI 153kW,Opel Vectra 1,7 DT-išla do sveta
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3940
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdíl mezi moto a auto olejem

Příspěvek od Durex »

Když děda měl kdysi 120-ku,která si ke konci života brala dost oleje,tak se do ní lil jen moto olej,ovšem vyjetý z motorek po 6000 km :twisted: A jak panečku šlapala :D
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Odpovědět