Rozdíl mezi API GL-4 a GL4+

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

jard

Rozdíl mezi API GL-4 a GL4+

Příspěvek od jard »

Je v těchto výkonnostních spec. nějaký rozdíl? Většinou je
GL-1 až -6, ale co to 4+?? Prosím poradte.
modelář

Příspěvek od modelář »

GL4+ je "vylepšený" olej GL4, konkrétně o vyšší podíl EP přísad a někdy bývá dokonce hypoidní. V případě pochybností o vhodnosti použití GL5 (tedy pokud ho výrobce převodovky vůbec připouští) z hlediska ochrany synchronů je lepší použít GL4+.
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Příspěvek od bio »

jard

Příspěvek od jard »

To bio: Ano tuhle tabulku jsem již viděl, ale není zde ta GL4+, proto můj dotaz.

To modelář: Do mojí převodovky má přijít GL-4. Mám vytipované dva oleje, jeden je GL-4 (shell) a druhý GL4+ (liqui moly), ostatní jejich "parametry" odpovídají mému použití. A teď je nevím, který bude lepší, horší nebo jestli je to jedno.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Sice nejsem modelář, ale neměl by být problém ani s jedním z nich. A spíš bych zkusil z technických listů u těch dvou najít hodnotu viskozity při -40-ti°C - a vybral ten s nižší.....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
modelář

Příspěvek od modelář »

V tom případě je úplně jedno, zda GL4 nebo GL4+, a řídil bych se tím, co už výše napsal Pitris.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Podle mých vědiomostí třída GL-4+ neexistuje a uvádět ji nemá žádný smysl, snad jen pro oblbnutí zákazníků.
Anebo se nějak změnila klasifikace API?? Můžete sem dát link na materiál s novou klasifikací?
Pavko

převodový olej

Příspěvek od Pavko »

díval sem se na internet a nasel tuhle stránku s normama převodových olejů a nic s gl-4 sem nenašel ani nic podobného sem na internetu neviděl tak nevím. ty stránky s těma normama http://www.lubrizol.com/DrivelineAdditi ... l/GL5.html
modelář

Re: převodový olej

Příspěvek od modelář »

Pavko píše:díval sem se na internet a nasel tuhle stránku s normama převodových olejů a nic s gl-4 sem nenašel ani nic podobného sem na internetu neviděl tak nevím. ty stránky s těma normama http://www.lubrizol.com/DrivelineAdditi ... l/GL5.html
Ne, vůbec nic o GL-4 nikde na internetu zcela určitě není! :twisted:

Jenom třeba právě v tom odkazu výše: :P
"API Category GL-4 designates the type of service characteristic of spiral-bevel and hypoid gears in automotive axles operated under moderate speeds and loads. These oils may be used in selected manual transmission and transaxle applications."
Pavko

Pavko

Příspěvek od Pavko »

Prominte sem to špatne napsal myslel sem ze pro normu gl 4+ nejsou odkazy.
modelář

Příspěvek od modelář »

Já rovněž neznám "normu GL4+", ale na původně položenou otázku jsem se snažil odpovědět podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Pokud má někdo lepší/přesnější/informovanější/kompetentnější odpověď, nechť ji sem napíše!
jard

Příspěvek od jard »

Díky za odpovědi, taky si myslím, že to bude obchodní trik.

Tady je odkaz na GL4+ (obj.č 4433)
http://www.liqui-moly.cz/katalog/mazaci ... e?pageno=3
:shock: Tak proč to takto uvádí?...Když hned pod ním je normalní GL4 :shock:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Ano, olejů, u nichž jejich výrobce uvádí GL4+, je spousta - vyvstala ale otázka, zda-li to "plus" má "oporu" v oficiálním protokolu API. Je fakt, že po tomto jsem nikdy nepátral.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Pitrisi: ještě bych se vrátil k té vizkozitě při -40°C.
Tech list pro shell:
http://www.merol.cz/fotky3597/TL_Shell_ ... 75W-90.pdf

ale je tam vizkozita jen pro 40 a 1OO stupňů. Nebo je zde tímto myšleno -40 ? Jako dolní hranice a 100 horní?
bjukemen
Příspěvky: 4876
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Příspěvek od bjukemen »

..musiš hladať viskozitu pri -40 ale tu bohužial alebo chvalabohu uvádza malo vyrobcov,resp len tý kt. sa nehambia za svoj produkt
Odpovědět