Mazání perkusní zbraně

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
xerly

Mazání perkusní zbraně

Příspěvek od xerly »

U perkusních zbraní platí mazat, mazat, mazat a čím víc tím lépe. Především se mažou střely či ucpávky pod kulemi, aby se nezapékalo velké množství spalin vznikajících při shoření černého střelného prachu a šly setřít ze stěn hlavně další ucpávkou při příštím nabíjení. Samozřejmě také proto, aby se snížilo tření a opotřebení. Recept na mazání má každý svůj a pečlivě ho tají. Nicméně jde ve většině případů o směs různých poměrů tradičních ingrediencí jako je vosk (aby mazadlo ztuhlo a nelepilo) s hovězím lojem. Tato kombinace je nejpoužívanější, ale někdo dává místo loje sádlo, kosmetickou vazelínu, různé jedlé oleje a pod. Zdá se mi divné, že se za těch několik set let, co se černým prachem střílí, nepřešlo na nějaké moderní lepší mazání. Nebo že by byl hovězí lůj a vosk tak dobrý a nepřekonatelný? Na mazadlo při výstřelu samozřejmě působí velký tlak a telota. Dále se poměrně velkou silou a rychlostí tře olovo o železo (střela je o trošku větší než průměr hlavně a pohybuje se rychlostí cca 200-300m/s). Obracím se tedy na zdejší odborníky přes mazání. Doporučte mi prosím něco, co by za výše popsaných podmínek mohlo fungovat lépe než hovězí lůj.
Díky.
peter_sk

Příspěvek od peter_sk »

zdravim, strielam z perkusaka (remigton 44) a kresadlaka (rak. pechotna puska vzor 1087) a zatial ziaden "material" neprekonal hovadzi loj, resp. bravcovu mast na pazbu a hlaven (zvonka proti oxidacii). verim klasike, pretoze je to generaciami odskusane a hlavne - nesklame.
xerly

Příspěvek od xerly »

Já jsem si teď pořídil perkusní Sharpsku Sporting .54. A stále se mi nechce věřit, že není nic lepšího než ten lůj. Zkoušel jsi i něco jiného? Všichni říkají, že klasika je nejlepší. Ale zkoušeli oni něco nového? Resp. kolik toho vyzkoušeli? V dnešní době teflonu, silikonu, aktivních molekul a já nevím čeho všeho přece musí být něco lepšího než zvířecí tuk. Já to spíš vidím tak, že možná někdo zkusil a třeba to nebylo ono, a tak se zase spokojil se starým dostačujícím lojem. Když nebudeme zkoušet nové přípravky, tak nic lepšího nenajdeme. Určitě vyzkouším pár mazadel a kombinací, ale je toho hodně. A možná časem rezignuju a vrátím se k tomu loji. :-) Momentálně mě zaujal tenhle olej
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=214 .
Odborníci: Šel by smíchat s rozhřátým voskem (resp. parafínem) a ztuhlo by to pak?
BP zdar.
Luboš T.
Příspěvky: 122
Registrován: sob bře 27, 2004 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvek od Luboš T. »

xerly píše:Já jsem si teď pořídil perkusní Sharpsku Sporting .54. A stále se mi nechce věřit, že není nic lepšího než ten lůj. Zkoušel jsi i něco jiného? Všichni říkají, že klasika je nejlepší. Ale zkoušeli oni něco nového? Resp. kolik toho vyzkoušeli? V dnešní době teflonu, silikonu, aktivních molekul a já nevím čeho všeho přece musí být něco lepšího než zvířecí tuk. Já to spíš vidím tak, že možná někdo zkusil a třeba to nebylo ono, a tak se zase spokojil se starým dostačujícím lojem. Když nebudeme zkoušet nové přípravky, tak nic lepšího nenajdeme. Určitě vyzkouším pár mazadel a kombinací, ale je toho hodně. A možná časem rezignuju a vrátím se k tomu loji. :-) Momentálně mě zaujal tenhle olej
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=214 .
Odborníci: Šel by smíchat s rozhřátým voskem (resp. parafínem) a ztuhlo by to pak?
BP zdar.
Smíchat to lze a tuhnot to bude podle poměru namíchání. Čím více oleje tím to bude více masťovitější a měkčí.
Mazání zbraní při použití olova a černého prachu vyžaduje přebytek mastných látek v oleji (mazivu) a těmi je opravdu vepřový lůj a sádlo téměř nepřekonatelné, takže proto vyhovují tak dobře. Otázkou je oxidačně tepelná stabilita těchto látek a následná tvorba úsad, což však nehrozí při stálé péči, kterou těmto zraním jejich vlastníci většinou věnují.
Výše uvedená přísada obsahuje molekulárně aktivní vysokotlakou látku, která by měla dokázat separovat povrch vývrtu hlavně a nábojové komory od úsad olova a zplodin střelného prachu, nebo alespoň nedovolit těmto nečistotám pevně přilnout. Další příznivý efekt by měl být zvýšení úsťové rychlosti střely a tedy zvýšení přesnosti střelby.
xerly

Příspěvek od xerly »

Děkuji velice. Takhle nějak jsem si představoval pořádnou odpověď. Ne jen konstatování, že je tohle či tamto nejlepší, ale i srozumitelné vysvětlení proč. Super!
Co by jste teda doporučil? Zůstat u parafínu (vosku) s lojem? Nebo to nakombinovat: vosk+lůj+Ekolube MTM? Či zbraň čistit Ekolube MTM a střelu mazat voskem+lůj?
Prohlédl jsem si všechny zde nabízené výrobky a zdá se mi, že by se na to mazání dala použít i spousta jiných výrobků. Jsou tu v nabídce například různá plastická mazadla snášející velké tlaky a teploty. Nenapadá Vás něco chytrého?
Ještě mě napadá jedna věc. Co přidat do mazání střely (vosk+lůj+možná Ekolube MTM) teflonový prach?
Luboš T.
Příspěvky: 122
Registrován: sob bře 27, 2004 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvek od Luboš T. »

Těžko jednoznačně odpovědět. Každý používá svůj osvědčený recept.
Podle mého názoru by mohla fungovat např. směs medicinální vazelíny http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=1226 a MTM. Jsou to bezpopelné látky takže by samy o sobě neměly tvořit mnoho úsad. Pokud však máte k dispozici ten parafín a lůj, zkusil bych tuto kombinaci s MTM nejprve.
Pro čištění od karbonových úsad a konzervaci se osvědčil např. Konkor 101 http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=431 případně Brunox http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=870 .
xerly

Příspěvek od xerly »

Děkuji.
A co ten teflonový prach? Mohl by ještě nějak zlepšit mazací vlastnosti kombinace vosk+lůj+MTM?
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

a co tak vyzkoušet lůj a práškovou molyku něčím podobným se mazala protahovací oka při tažení drátů
Luboš T.
Příspěvky: 122
Registrován: sob bře 27, 2004 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvek od Luboš T. »

xerly píše:Děkuji.
A co ten teflonový prach? Mohl by ještě nějak zlepšit mazací vlastnosti kombinace vosk+lůj+MTM?
Teflon je sice bezpopelné mazivo,takže při spálení nezanechává rezidua. Co se týká mazáí mechanismů až po případnou nábojovou komoru bude mazání zlepšovat, do hlavně bych jej však nedoporučoval a to z důvodu, že jeho vynikající mazací vlastnosti se projevují zhruba do rychlostí posunujících se ploch cca 2m/s. Při větších rychlostech by mohl způsobovat vyšší odpor proti pohybu, což by v případě střelby nebylo žádoucí.
Kombinaci vosk+lůj+MTM lze jistě doporučit k odzkoušení.
Práškovou molyku určitě ne! /pokud jde o hlaveň/ jinak platí to co pro teflon, molyka je navíc popelnaté mazivo, které bude tvořit úsady a navíc může za určitých podmídek způsobovat vydírání a korozi hlavně.
xerly

Příspěvek od xerly »

Výborně. Děkuji za všechny příspěvky a rady. Jdu si objednat MTM. Doufám, že se trochu zlepší počasí, abych mohl co nejdříve vyzkoušet tu kombinaci vosk+lůj+MTM. Pak dám vědět, jak to dopadlo.
Ještě poslední věc. Jak mi z popisu MTM vyplynulo, tak zrovna moc nekonzervuje. Takže po střelbě a vyčištění zbraně olejem MTM, bych jí měl ještě nakonzervovat?
Luboš T.
Příspěvky: 122
Registrován: sob bře 27, 2004 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvek od Luboš T. »

Pokud půjde o uložení zbraně na delší dobu cca 1měsíc a více, bude lepší použít kromě MTM i konzervační olej. MTM sice obsahuje i inhibitory koroze, není však prioritně určen pro konzervaci. Záleží však vždy na prostředí v jakém bude zbraň uložena případně nošena. Pokud bude například uložena v naprosto suchém prostředí, vydrží MTM konzervovat i rok.
xerly

Příspěvek od xerly »

V prodejně, kde jsem zbraň kupoval, mi prodavač - prý starý praktik - poradil a do nebe vychválil tenhle přípravek http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=870 - Brunox na zbraně. Prý je to na čištění a konzervaci zbraní střílejících černý prach to nejlepší. Ještě jsem neměl příležitost vyzkoušet.
xerly

Příspěvek od xerly »

MTM už mám chvíli doma a už jsem ho i použil. Namíchal jsem ho s vyškvařeným hovězím lojem a parafínem. Zvolený poměr bude ovšem dobrý na léto. Při pokojové teplotě je konzistence ideální, ale venku, když je kolem 0 stupňů, je moc tvrdé, takže jsem měl trošku problém s nabíjením polonábojů s vrstvou tvrdého mazání na střele do nábojové komory. Nicméně výsledek je dobrý. Zbraň fungovala perfektně, přesně a dobře se pak čistila. Jen bych měl k MTM ještě dva dotazy.
1) Nemůže obsažený chlór (chlorované parafiny) nějak narušovat povrchy s kterými přichází do kontaktu příp. jinak škodit zbrani?
2) Nejsou výpary z oleje příp. styk MTM s pokožkou zdraví škodlivé?

Ještě jsem prohlížel Vaše stránky a narazil jsem na dva výrobky, které by mohly být díky své konzistenci použitelné i v mrazu.

http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=618
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=346

Můžete mi prosím napsat, zda jsou vhodné pro mé použití (mazání při střelbě) nebo jestli by bylo lepší změnit poměr MTM-lůj-parafín (případně parafín vypustit úplně) tak, abych dosáhl konzistence bližší vazelíně?
Díky.
Odpovědět