e30 olej dle API?

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Kryštof
Příspěvky: 11
Registrován: čtv kvě 25, 2023 5:51

e30 olej dle API?

Příspěvek od Kryštof »

Zdravím,

řeším co je nejvhodnější olej do mého motoru m40b18 z roku 1989.

Dle na internetu dostupných mazacích plánů mi to doporučuje 5w40 alternativně 10w40.
Podle uživatelské příručky mám použít olej dle specifikace API SE nebo SF, oleje s touto specifikací jsou dostupné pouze ve viskozitě 15w40 a hustší. V motoru jsou vahadla která nemají rolny. Častým problémem je vydírání vačky a vahadel(již měněno). Měl bych dodržet spíše specifikaci API, abych vydírání předešel?

Příručka od výrobce:
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: e30 olej dle API?

Příspěvek od Pitris »

Já se napřed zeptám. Víš co tam je teď? Kolik to má najeto a jak a kde s tím budeš jezdit?
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Kryštof
Příspěvky: 11
Registrován: čtv kvě 25, 2023 5:51

Re: e30 olej dle API?

Příspěvek od Kryštof »

Teď je tam 10w40 total, najeto: ???? na budíkách 190k, ale bral bych to velmi s rezervou. Je to víkendovka v zimě nejezdí.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: e30 olej dle API?

Příspěvek od Pitris »

Total 10w40....
S nejvétší pravděpodobností API SL nebo vyšší.
Klidné bych v tom pokračoval - API SF už asi v této SAE není, a když tam je teď SL problém s tím (nebo s SM, SN co jde o příp. rozpuštění něčeho) nebude. Jen bych měnil do 10-ti tkm.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Kryštof
Příspěvky: 11
Registrován: čtv kvě 25, 2023 5:51

Re: e30 olej dle API?

Příspěvek od Kryštof »

Respektive auto jsem přivezl s totálně vydřenou vačkou, vahadly, tlačnýma podložkama na ventily, rozpadlé hydroštely, netěsnící ventily (jezdilo na LPG.. zda to mělo na něco vliv? těžko říct)
Udělal jsem komplet vršek motoru plus několik další věcí a v dobré víře nalil total 10w40. Od té doby najeto několik tisíc km a 3 výměny oleje.


Vytrženo z kontextu z jiného fóra ohledně motoru m20 z bmw e30:
Hledej ve viskozite 15w-40, tam je relativne hodne API SJ. Jinak jedinej problem pouzit API SL ktery bezne koupis je kdyz davas novou nezabehlou vacku, to lze ale poresit aditivy pro prvnich nekolik set kilometru zabihaciho oleje. Jinak v prvni odpovedi jsem to asi spatne popsal, vsechno az do (vcetne) api SL. SM-ko uz je primarne koncipovany pro motory co maj rolny na vackach..

Může na tom být něco pravdy, nebo je to blbost?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: e30 olej dle API?

Příspěvek od Pitris »

Tak když nebudou zimní jízdy dá se i 15w40 API SJ. Toho SL bych se ale nebál bo SJ a SL co jde v tom pravém smyslu o mazivost je nej. SM je primárně na ekologii (moc se nepovedlo), u SN je to už lepší (jiná aditiva), a hlavně je i odolnější proti biu v palivu. Ale ano, jestli strach z 10w40 SL/SN, dá se na "nezimu" 15w40 SJ.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Kryštof
Příspěvky: 11
Registrován: čtv kvě 25, 2023 5:51

Re: e30 olej dle API?

Příspěvek od Kryštof »

Spíš mě zajímala přímo ta norma SF které doporucuje přímo vyrobce.SL je s SF srovnatelné? Dává mi smysl že novější normy již nemusí být to pravé pro starý motor.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: e30 olej dle API?

Příspěvek od Pitris »

API SF....
Pro motory z roku 1980 - 1989. Obsahuje aditiva pro zvýšení oxidační stability a aditiva proti opotřebení, aditiva pro kontrolu tvorby usazenin za nízké i vysoké teploty, pro ochranu proti opotřebení a korozi.

API SL....
Pro všechny současné motory i starší motory. Kategorie zavedena roku 2001.

SL je výkonostně někde jinde ale ne vždy je novější lepší staršího. Ovšem to SF mi přijde i škoda ho lít do opraveného motoru ale uškodit mu asi nemůže. Jen bych řekl že s SJ (či s SL 10w/xy) mu bude líp.

A kvůli NE-obsahu bio bych tankoval raději N98 :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Kryštof
Příspěvky: 11
Registrován: čtv kvě 25, 2023 5:51

Re: e30 olej dle API?

Příspěvek od Kryštof »

Super, díky za odpověď. Nebyl jsem si jistý jak moc jsou od sebe API normy záměně a rozdílné. Přesně jak píšeš novější neznamená lepší.

S tím benzínem to je zase na jinou debatu no... Nicméně pro zajímavost dle amerického manuálu mám tankovat 87 AKI nebo 91 RON
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: e30 olej dle API?

Příspěvek od Pitris »

Amíci počítají odolnost proti samozápalům trochu jinak, leč já tu "devadesátosmičku" doporučil kvůli tomu že neobsahuje biosložku, se kterou se v 80. letech v benzinu nepočítalo a která jednak působí korozivně a druhak je nevhodná pro delší pobyt v nádrži. Ale máš pravdu -> to je na jinou debatu....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9848
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: e30 olej dle API?

Příspěvek od Colommbo »

Ahoj, Kryštofe! Jak už tu napsal kolega - výrobce vozu z r. 1989 nemohl doporučit jinou API, než která v té době existovala, proto SE/SF. :) Osobně bych doporučil Valvoline MaxLife ve viskozitě 5W40 (při tvém provozu možná ještě lépe 10W40) - oleje se spec. aditivy pro motory s již vyšším nájezdem - hodně dobrý olej a k tomu za skvělé ceny. :wink:
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Kryštof
Příspěvky: 11
Registrován: čtv kvě 25, 2023 5:51

Re: e30 olej dle API?

Příspěvek od Kryštof »

Jenom sem ještě přidám odkaz na video, které mě i donutilo více se o to zajímat (normálně Vaculíka nesleduju ale vyskočilo to na mě ve frontě na youtube). Stačí si pustit první 3 minuty. Smysl mi to dává, zajímal by mě názor zkušenějších.


https://www.youtube.com/watch?v=qXx-PMMNAmE
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: e30 olej dle API?

Příspěvek od Pitris »

Ale ano. A p. Vaculík to tam i zmiňuje. Ekoolej = málo ZDDP přísad které mažou. Ale taky řekl že se to týká olejů pro filtry pevných častic. A to jsem psal i já - od SM. A dále to jsou oleje ACEA C"něco" (1-6). Jsou to oleje od API SM/CF, ACEA Cx. S API SL jsou ACEA A3/B3 - to C"něco" je problém (nebo dřív byl v kombinaci s SM). V současnosti u SN je to údajně už řešeno jinými aditivy která mažou ale nevadí DPF, ale která nebyla v době SM dostupná. To "špatné" však bylo nejen kvůli o aditiva okradenym olejům, ale hlavně "diky" přetaženým vyměnným intervalům bo aditiv bylo málo a začínaly chybět v oleji po první polovině intervalu :(
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Kryštof
Příspěvky: 11
Registrován: čtv kvě 25, 2023 5:51

Re: e30 olej dle API?

Příspěvek od Kryštof »

Děkuju za rozepsání už to začínám chápat :wink:

V podstatě si z toho beru že mohu použít oleje dle norem:
API - SJ, SL, SN
ACEA - A3/B3 (A3/B4 ano či ne?)

a pro můj motor budou mít oleje ideální mazací podmínky, ba naopak případně i lepší oproti původně doporučenému oleji?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: e30 olej dle API?

Příspěvek od Pitris »

A3/B4 ano, dá se. "B" je sice pro naftu ale "4" značí vyšší alkalickou rezervu oleje. A co jde o tu mazivost tak nejlepší mají oleje SJ a SL. A tam bych i hledal. S ACEA A3/B"něco" (Cx ne!) I když SN by šlo taky když tam doteď bylo SL, ale o "moc skákat" mezi třídami se nemá, bo např. po oleji API SD by se olej SJ dát neměl bo by mohl rozpustit úsady které provoz na olej "jen" SD v motoru nechal. Jde to dle abecedy....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět