Olej Renault Espace V benzín (MR16DDT/M5Mt)

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
michal v
Příspěvky: 7
Registrován: pát dub 08, 2022 17:09

Olej Renault Espace V benzín (MR16DDT/M5Mt)

Příspěvek od michal v »

Páni, pozdravujem Vás.
Pred rokmi, keď som zakúpil jazdené BMW, som nejakou šťastnou náhodou zablúdil na toto fórum, a po chvíľke som mal doporučený výborný Mobil1, ktorý som niekoľko rokov k plnej spokojnosti používal. Ich 0W40 NewLife/FS som na začiatku dva krát vymenil v krátkom intervale okolo 3t a potom som prešiel na niečo okolo 7-8t. Motor mi to vyčistilo (čo naozaj vidieť cez nalievací otvor), pridalo to na kultúre chodu, 0W priniesla taký pocitovo hladší štart v mrazoch a (odhadujem) v spolupráci s VIF-om to udržalo celý trakt v slušnom stave, takže na poslednej STK-čke chlapík prekvapene komentoval: "tam máte emisie, jak na novom aute!". (r.v. 2008 - 130 t km)
Ďakujem ešte raz!

Potom som trošku laxne pristupoval ku antikoncepcii, čoho výsledkom je, že som minulý týždeň musel zakúpiť Renault Espace. :-)

Vozidlo je v poslednej V generácii - jazdené, roč. 2015, nájazd 115t km (potvrdených Renault databázou).
Je v tom motor Nissan MR16DDT / Renault M5Mt - priamovstrekový benzín 1,6l s turbom (mimochodom, ten istý, čo v Clio RS, čiže 200 koníkov).
Auto bolo servisované v RNLT servisoch a olej menený vždy s filtrom v "pohyblivých intervaloch" (26, 52, 68, 85, 103 tkm).
Rád by som postupoval podobne ako pri BMW, čiže zodva kratšie intervaly (možno s niečím, čo má zosilnené čistiace účinky) a potom prejsť na nejaký slušný (nad)štandard v prijateľnej cene a meniť si to v intervaloch okolo 8-10 t.
Rád by som dodržal odporúčanú normu "RN0700 / SL/SM / 5W30" (iné nepíšu) - nie, že by som bol tak precitlivelý, ale skôr ako poistku, nech mi pri nejakej poruche mudrlant v servise nevysvetľuje, že som "nedodržal".

Ponuka v odporúčanej viskozite 5W-30 nie je až tak veľká.. ..lepšie je to v 5W-40, ale priznávam, že rád by som ostal pri 30-tke. Z toho, čo som posledných pár večerov prečítal, mám pocit, že moderné oleje nemusia byť husté, na to aby "dobre mazali" a ich "výkon" sa dnes dosahuje skôr kvalitným balíkom aditív. Menej hustý olej by vyhovoval našim krátkym jazdám a "uľahčil motoru", a možno mikroskopicky zlepšil spotrebu.
Rovnako by som celkom rád 5W posunul na 0W (po dobrých skúsenostiach s Mobil1 0W40), ale podmienkou to nie je - zimy u nás už nie sú to, čo bývali. :-)

Krátka rešerž (preskakujem ekonomické halucinácie a značky ktoré nepoznám) mi vypľula:
Elf EVOLUTION 900 SXR 5W-30
RAVENOL FO 5W-30
VALVOLINE SYNPOWER FE 5W-30

+ jedna 0W30
ELF EVOLUTION 900 FT 0W-30

Všetko cenovo OK, TBN okolo 10, a viskozita pri 100 okolo 10 (prvé tri) a 12,2 (posledný - čiže už na hranici 40-tky).
Prvé tri ACEA A5/B5, posledný A3/B4.

Priznávam, že tá 0W30 sa mi pozdáva najviac, olejom ale extra nerozumiem, takže si dám poradiť.

Zo 40-tok, ktoré majú RN0700 by som ešte zvažoval "riedky"
Shell Helix Ultra 0W-40, ale neviem nájsť TBN.

Čo na to prosím hovoríte?

Štýl jazdy u manželky je kultivovaný, u mňa občas aj jemne nekultivovaný, nejedná sa ale o žiadnu dlhotrvajúcu záťaž, skôr krátke testy zrýchlenia. :-) ..jazdy sú prakticky len krátke.

Ďakujem za nasmerovanie!
Michal
zajda73
Příspěvky: 33
Registrován: ned úno 07, 2021 10:48

Re: Olej Renault Espace V benzín (MR16DDT/M5Mt)

Příspěvek od zajda73 »

Já bych volil poslední s A3/B4 pokud to nemá GPF. Zajda
michal v
Příspěvky: 7
Registrován: pát dub 08, 2022 17:09

Re: Olej Renault Espace V benzín (MR16DDT/M5Mt)

Příspěvek od michal v »

Ak to dobre pozerám, tak GPF majú benzínové Espacy až po facelifte (phase 2) po roku 2020, kde sa prechádzalo na motor 1,8. Môj to teda nemá.

Dokument obsahuje aj miesta výroby jednotlivých motorov - ten "môj" sa robí v Yokohame Japan. :shock:
michal v
Příspěvky: 7
Registrován: pát dub 08, 2022 17:09

Re: Olej Renault Espace V benzín (MR16DDT/M5Mt)

Příspěvek od michal v »

Ešte tam mám vo valcoch nejaký " bore spray coating" (uvádzam, ak by to malo vplyv na výber oleja)
https://enovasense.com/uploads/assets/p ... ile_en.pdf
a k tomu aj Diamond like Carbon coating. :lol:
https://www.nissan-global.com/EN/TECHNO ... W/dlc.html

Zase som múdrejší! :lol:

..mimochodom, pozerám, že Nissan pre tie motory odporúča dve viskozity: "Nissan Motor Oil Fully Synthetic 0W20 SN/GF5 or 5W30 A5/B5".
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej Renault Espace V benzín (MR16DDT/M5Mt)

Příspěvek od Mirec 29 »

No a dilema je na svete :D inak toto je u viacerých aút...čoho sa držať :?: nisana či odporúčania renaultu... :D priklonil by som sa k výrobcovi motoru. V dnešnej dobe je bežné že sa okrem iného poťahujú povrchy kovov či nekovov rôznymi "špecialitkami" aby sa dosiahlo spolu s použitím adekvátneho oleja čo najvyššej účinnosti.
osobne by som ako celoročný olej volil čokoľvek v 5w30 SP/ GF-6a (nahradzuje SN/GF-5) napr. total FGC alebo môj oblúbený shell konkrétne HU 5w30 A3 prípadne od mobilu 1 ich esp 0/5w30 všetko sú to kvalitné oleje :wink: Ale nejakú ozdravnú kúru by to samozrejme chcelo po tých nezmyselných intervaloch...snáď nebude už neskoro :(
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Olej Renault Espace V benzín (MR16DDT/M5Mt)

Příspěvek od pepoh »

castokrat rovnaky motor vyssej spec je davany do nisanu. zvysok reno-dacia. najma nepriamo streky
dlc nie je navzdy.. ja testujem molygen aditiv, velka spokojnost. vdaka nemu psa 0w30 c2 nie je tak hrozny... :lol:
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
michal v
Příspěvky: 7
Registrován: pát dub 08, 2022 17:09

Re: Olej Renault Espace V benzín (MR16DDT/M5Mt)

Příspěvek od michal v »

Ďakujem za komentáre. Pár typov je naozaj zaujímavých, ale trošku to redukuje tá moje požiadavka na RN0700. :roll:
Zaujímavo vyzerá hlavne Shell (to som prejdené nemal), žiaľ, trošku sa mi nedarí v tom zorientovať. :shock: Ak vyberám len z 0W30, tak v rade Helix Ultra je ich minimálne 5 rôznych "variácií", a na stránke výrobcu sa nejako nedokážem preklikať k technickým listom. :roll: ..prejsť 5W30 som sa už ani neodvážil - tých tam je viac ako desať. :lol:

Ak sa vrátim k pôvodnému výberu, tak vzhľadom na časté štarty a krátke jazdy si sledujem (aj) viskozitu pri 40°C (odhadujem, že k 100°C sa dostanem tak ku koncu rannej rozvážky po školách a škôlkach, keď už parkujem pred robotou). Pri tomto parametri mi paradoxne "lepšie" vychádzajú tie "ekologickejšie" 5W30 (A4/B5) ako 0W30 (A3/B4) - hodnotovo cca 55 u 5W30 oproti 65-68 u dvoch vyhovujúcich 0W30.

Zatiaľ to teda mám "utrasené" na Ravenol FO. Napriek A5/B5 to má slušné TBN (11), HTHS 3,1.. ..a u Ratha 540 relatívne dobré umiestnenie na 55 mieste z 260 testovaných olejov. Hitparáda to nie je, ale vzhľadom na požiadavku riedšieho/ľahkobežného oleja, renault normy, nisan normy, a prijateľnej ceny, mi to zatiaľ príde ako dobrý kompromis
https://www.ravenol.de/en/product/motor ... -sae-5w-30

Istý si však nie som, lebo ten oficiálne odporúčaný rozsah je naozaj značný - olejové plány napríklad totalu/elfu mi smelo odporúčajú husté (visco 100°C cca 15!) 5W40-tky.. ..výrobca motoru (nissan) uvádza ako prvú možnosť " 0W20 SN/GF5". :shock: To sú myslím zásadne odlišné oleje.
Ravenolom sa snažím streliť niekde doprostred. :-)
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej Renault Espace V benzín (MR16DDT/M5Mt)

Příspěvek od Mirec 29 »

S tou normou by som to naozaj nehrotil...ak bude bude ak nie nič sa nestane ...
Od shellu by som osobne šiel do Helix ultra 0w30 a5b5 alebo profesionál AF 5w30 veľmi dobrý a silný olej. Od ravenolu kľudne Fo alebo fds (majú na sk stránke akciu) :wink:
Zlatá stredná cesta ako sa hovorí a o motor by som sa nebál...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
abc
Příspěvky: 1069
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: Olej Renault Espace V benzín (MR16DDT/M5Mt)

Příspěvek od abc »

Můžeš třeba Valvoline SynPower FE 5w30 https://oleje-pema.cz/zbozi/motorovy-ol ... 0-1l_34156 je to A5/B5 a je tam i RN0700. :)
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
michal v
Příspěvky: 7
Registrován: pát dub 08, 2022 17:09

Re: Olej Renault Espace V benzín (MR16DDT/M5Mt)

Příspěvek od michal v »

Mirec, ďakujem!
Jo, Helix Ultra 0W30 A5/B5 vyzerá naozaj dobre. Podľa tejto tabuľky:
https://www.oil-club.ru/forum/uploads/m ... 885d09.gif
molybdén, slušné TBN, bod tuhnutia na -60, takže vhodné aj na sibír. :lol:
Vyberiem zrejme medzi týmto a Ravenolom FO, rozhodnem sa podľa ceny a dostupnosti.
Ďakujem! :wink:

abc: áno, ten som spomínal hneď v prvom príspevku.. ..tiež slušný oddiel, ale vybratý Ravenol a Shell ponúknu v podobnej cene trošku viac (ako sa to reálne prejaví, to už je na inú debatu).
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Olej Renault Espace V benzín (MR16DDT/M5Mt)

Příspěvek od jarson1 »

pises o shelle, že 5W30 si sa "neodvážil" preštudovat pre velku neprehladnost. Chápem...
Ale - neodhováram ta od tebou vybraného, chcem len povedat, že v tom stáde 5W30-tok od shell, je jeden bez akychkolvek "prídomkov" a spoznáš ho podla toho, že jediný ma A3. A co je pre teba asi doležité, má aj RN700. A podla mna stoji urcite za zváženie. Píšem to preto, lebo mam osobnu a velmi dobru skusenost s týmto olejom. Navyse je dostupny a za velmi rozumnu cenu.
FO som jazdil tiež a takisto bez akychkolvek výhrad.
Teraz sice mam iny ravenol a este nejaký čas budem ( lebo som škrečok nenažrany a zásobil som sa ako Ewing z Dallasu :mrgreen: ) , ale až to miniem tak na 90% sa vraciam k tomu shellu. A FO je druhy v poradí mojich favoritov - ak bude teda znova dobrá cena.
Jedine, že zase bude akce -atrakce na nejaku lahodku , ktorej neodolám :D
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Odpovědět