Výběr maziva do elektrického nářadí

Fórum o průmyslových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Skeleton
Příspěvky: 7
Registrován: pát úno 11, 2022 11:40

Výběr maziva do elektrického nářadí

Příspěvek od Skeleton »

Ahoj všem,

začal jsem dělat do oprav elektrického nářadí, ale jen pro sebe a známé takové to samodomo, když mě to baví. Kdo ví, tak pochopí, že se mi nechce platit za 40ml vazelíny nebo 50ml oleje 300 Kč, když za to může být balení 400g kartuše atp.

Teď jsem ale dělal 3 vrtačky Narex a zjistil jsem nemilou věc, že mnou používaná Mogul LV2-3 není až zas tak vhodná. Po prvním vyzkoušení po opravě jsem koukl do převodovky a zjistil jsem, že se vazelína nahrnula z převodů na stěny převodovky. Takže to po čase nebude mazat vůbec a pojede to nasucho.

Pak jsem dělal 2 kladiva Bosch Professional, kde u jednoho byl v předovce olej a ve druhé vazelína podle výrobce. V servisním manuálu jsem našel, že to s olejem používá SAE 20W a to s vazelínou tu vazelínu, která se dává na stopky nástrojů. V případě vazelíny jsem četl, že je vhodná s molybdenem.

Viděl jsem používat na vrtačky, vrtací kladiva Liqui Moly LM 47 a na úhlové brusky Liqui Moly LM50.

Máte nějakou zkušenost které vazelíny použít pro dané nářadí tzn vrtačka, bourací/vrtací kladivo nebo flexa?

Děkuji za Vaše odpovědi.
Naposledy upravil(a) Skeleton dne čtv bře 24, 2022 7:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Výběr maziva do elektrického nářadí

Příspěvek od pepoh »

Je možné že bežná nlgi2 je nízku viskozitu na tento účel
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Výběr maziva do elektrického nářadí

Příspěvek od bio »

Třeba zmiňovaný Bosch Profesional má dva rozdílné mazací tuky - jeden pro nástroje a jeden pro převody.
LV 2-3 má NLGI 2-3 což může být hodně, zkusil bych NLGI 2, případně NLGI 1.
A olej ne SAE 20W50 ale jen SAE 20W ! a pouze potřít/ ponořit ....
Skeleton
Příspěvky: 7
Registrován: pát úno 11, 2022 11:40

Re: Výběr maziva do elektrického nářadí

Příspěvek od Skeleton »

Ohledně viskozity tenkrát jsem se ptal přímo v Paramu a tam mi řekli, že na vrtačku NLGI0. Nenašel jsem ale balení menší než 8kg.

Ohledně kladiva Bosch Professional tak olej SAE 20W je psaný v rozpadu dílů a to včetně ponoření dílů před montáží. Dává se tam 50 ml do skříně převodovky. Jen jsem myslel, že SAE 20W je jakýkoliv 20W olej. Ohledně vazelíny u druhého kladiva, tak tu si Bosch chrání, ale je tekutější než NLGI 2 spíš je to 1.

Proč se na to ptám je úspora peněz. Nechci pořád kupovat ty malé balení od výrobce nářadí, který to jen přeprodává. Takže u výrobce kupuji jen náhradní díly jako O-kroužky a jiné mechanické díly.
Skeleton
Příspěvky: 7
Registrován: pát úno 11, 2022 11:40

Re: Výběr maziva do elektrického nářadí

Příspěvek od Skeleton »

Takže jsem hledal a našel, takže to shrnu.

Do velkého i menšího Bosch Professional kladiva se používá olej SAE 20W pro lehké namočení pístu, úderníku a jiných částí pro lepší kompletaci. Tento olej se používá u motorek do tlumičů. Viz třeba:

Elf 20W Moto Fork Oil
Motul Fork Oil Expert Heavy 20W
Sunoco 20W Motofork
Yacco Fork Fluid 20W

Na mazání převodovek kladiv olejem Bosch Prosfessional používá Renolin PGW 150 tzn převodový olej, zkusím pohledat alternativu k parametrům.

Ohledně vazelíny do menších vrtacích a bouracích kladiv, vrtaček, flex tak jsem pátral a vychází mi, že jsou vhodné NLGI1 nebo NLGI 2 ale pouze s EP přísadami tzn vysokotlaké přísady s max teplotní stabilitou kolem 140 °C. Takové vazelíny dělají film na zubech převodu, rotoru atp, což je při vyšších otáčkách a vysokém namáhání žádoucí.

Hoši z Narexu jsou sdílnější a na můj dotaz odpověděli přesně a ne ve stylu kupte si jen naše malé přebaly jako ostatní (Bosch).

Takže vlastnostmi ideální na univerzální mazání včetně EP přísad je za mě:
Lukoil Thermoflex EP2 - 180 / OMV Signum SXT 2
OMV Signum M284 (nenašel jsem malá balení)

Kdo potřebuje řidší konzistenci a ještě vyšší teplotní stabilitu ale bez EP pak:
OMV Signum AX 1
Odpovědět