Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Mirec 29 »

Pitris píše:Mirec: Nerýpu, ptám se.
A nikto rýpať bude a bude...prípadne sem hodí nejaký obrázok ktorý (nehnevaj sa ale budem teda konkrétny ) nás alebo mňa má ohúriť a pritom ho ani sám nevie interpretovať...k čomu to je ?
Prepáč ale nemáš pravdu...riešenie 0w a 5w čo ? 0w20 či 0w50 alebo 5w20 či 5w50 ? Či takto si to nemyslel ? Prepáč ale :
pepoh píše: ty si konkretny jak abstraktná malba. :P
Doplním to s tou 0w máš čiastočne pravdu čím väčšie letné číslo tým viac "zahusťovadla" ja to nazveme jednoduchšie nebudem používať odborné termíny ktoré si viem vygooglit aj ja...
To isté platí v každej sae :!: Prečo pretože zakladové oleje sú vo svojej prirodzenej podobe sakra nízkoviskózne...
A áno toto robí (zahusťovadlá) problémy....to je to čo sa tu snažím vysvetliť...nie však všade pretože existujú výrobcovia ktorý vedia s týmto pracovať pretože tento fakt neignorujú :!: Istého času ho ignorovala aj moja obľúbená značka shell konkrétne v oleji hu 5w40 (staršie zloženie) vedela o probléme ale olej prešiel testamy a viac ich nezaujímalo... už sa to však zmenilo k lepšiemu :wink:
Neviem čo považuješ za ekooleje ale trend ide cestou znižovania zdpp ku ktorému sa pridáva niečo iné čo spôsobuje synergiu silnejšiu než konská dávka samotného zdpp...
Mnohé analýzy ukazujú že olej s menšou dávkou zdpp (ale prídavkom niečoho) dokáže odolávať oxidacií dlhšie ako niektoré oleje "Fullu saps"
A preto byť konkrétny v pcmo sa celkom nedá... všetko so všetkým súvisí a reaguje ak nie hneď tak časom...otázka je ktorý výrobcovia sú schopný to akceptovať a ktorý zavrú oči lebo vidia len zisk :!:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
dany01
Příspěvky: 359
Registrován: pon čer 26, 2017 14:05

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od dany01 »

Nechcem nejako narúšať Vašu plodnu diskusiu, len sa spýtam o akých kaloch tu hovorite? Veď keď sa olej mení pravidelne - tunajší ľudia isto menia po 10 tis. km, tak kaly- usadeniny predsa vznikať nemajú-nestihnu ,tak motor bude čistucky jak z výroby.
Jeden poznatok - skoro sused má na rovnakom motore ako mám ja predpis 50800/50900 čo je tá omastena voda 0-5w20 a ja mám predpis 50700 5w30.
Rozdiel je v tom ,že on auto doviezol z Germany a ja mám kúpené na SVK.
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od pepoh »

Mirec 29 píše: Mnohé analýzy ukazujú
pozor, korelacia sa nerovna kauzalite! :lol:
priklad: cez leto sa spotrebuje viac zmrzliny, a je vyssi vyskyt upalov. teda vysoka spotreba zmrzliny sposobuje upal. :lol:
že olej s menšou dávkou zdpp (ale prídavkom niečoho) dokáže odolávať oxidacií dlhšie ako niektoré oleje "Fullu saps"
..ked su nabuchane exotickymi aditivami, ktore fullsaps nepotrebuje na dosiahnutie rovnakeho ciela.
mimochodom v 90tych obsah popola, zddp bol vysoky na dnesne pomery. a to katalyzatory uz boli v obehu celosvetovo. ludia z tej doby nenadavali na hromadne pohreby katalyzatorov/lambda sond... ziadne clanky v novinach.. pytam sa, pre koho prospech cele toto eko sialenstvo ?
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Mirec 29 »

dany 01:
Pred barákom nám stojí Opel Astra H nie v mojej starostlivosti...olej nemení raz ročne čo je cca 6-7 Tkm. keď som nazrel cez viečko ver tomu že takýto špinavý motor by si nechcel...to isté Hyundai getz raz ročne čo je cca 3-4 Tkm ešte horšie a to sa používajú oleje total q 9000 energy 5w40 alebo Shell hu 5w40 ďalej na rovnaké oleje Citroen Berlingo...jeden spinavší jak druhý... skús si toho začať sledovať a aj na nete sú blogy s fotografiami otvorených motorov plus komentáre a popis čo a ako sa lialo...so špinavými motormi má problém mnoho ľudí len mnohý to neriešia lebo ich to nezaujíma... veď auto jazdí tak čo...
Prečo sa to deje už som tu popisoval a súvisí to s viacerými faktormi nie len (ale aj ) s olejom
Ak má sused predpis 508/509 zaručene nemáte rovnaké motory :!: Toto je najnovšia norma vw ktorá NIE JE spätne kompatibilná.
Používať by sa tu malo zásadne sae 20. Prečo ? Pretože vw začalo údajne používať vo valcoch vložky potiahnuté plazmou (kompozit oceľ-molybdén). U tohoto materiálu je možnosť použit jemnejší proces honovania a preto bude v budúcnosti na spoľahlivé mazanie postačovať výrazne redší olej... tvrdí vw ( ako som inde písal eú už pomaly dobieha čo zaspala v 80tych rokoch)
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od jerome »

Treba sa kukať radšej manželke pod gačky, jak susedom pod viečko,lebo v tom druhom prípade nemáš šancu poznať celú históriu vozidla :mrgreen: Ja mám Civica 14 rokov olej mal len SAE 5W40,10W40 a zo začiatku len 15W40 a motor je čistý len so zlatistým povlakom. Čo sa týka používania pleťoviek v USA tak áno je tomu tak,ale treba k tomu pridať,že tie oleje menia dosť často a dokáže to bárs aký obchod zaoberajúci sa potrebami vozidiel. Nie v európe stanovené nezmyselné 30.000 intervaly :idea:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Mirec 29 »

Ja mám vyhradený čas kedy kukám tam a kedy inam :lol:
A ja som zas videl civica k20z4 od nova do 86tkm na A5 či R18a2 od nova do 220 Tkm čisto na 0w20 a vyzerali fakt ako nové... čisté bez akéhokoľvek povlaku iba na dotyk mastné od oleja :wink:
Áno tiež som toho názoru čo sa týka ich intervalu...a v tomto by sme si mali brať príklad. Neberte ma za slovo nemyslím teraz že všetci máme liať nízkoviskózne oleje ale že podstatne kratší interval je lepší ako top olej...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Pitris »

Mirec 29 píše:....nemyslím teraz že všetci máme liať nízkoviskózne oleje ale že podstatne kratší interval je lepší ako top olej...
Tak v tomto se (konečně) shodneme :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od jerome »

Mirec 29 píše:... ale že podstatne kratší interval je lepší ako top olej...
Na tomto sa zhodneme asi všetci Obrázek teda možno :mrgreen: ,lebo bola tu taká debata v inom vlákne, kde pár jedincov tvrdilo,že s intervalom to netreba prahánať,alebo teda dokonca aj tých spomínaných 30.000 km je ešte málo :)
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od jerome »

No super. Konečne môžeme ísť spolu na Obrázek
:wink: :D :lol: 8)
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
dany01
Příspěvky: 359
Registrován: pon čer 26, 2017 14:05

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od dany01 »

neviem ako je to možné ale poznám kopec aut co 30 tis km interval jazdia a sám neviem ako je to možné. su medzi nimi PD aj CR a div sa svete funguju - a majú aj 300 tis km + . nepozeral som do nich , ako to je dnu , tažko povedať. ked si tam chodím olej meniť po 10 tis. sa vždy chytá za hlavu ......
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Pitris »

300 tkm +
To není najeto 10-ti kilometrovými přiskoky? Vesměs jsou to auta co udělají těch 30 tkm (ani ne) za rok, že? Jenže je (asi daleko) víc těch co za rok dají max. 10 tkm právě těmi 10-ti kilometrovými přiskoky....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Mirec 29 »

dany01:
Áno máš pravdu. Takých áut je spústa aj okolo mňa... skús si ale postaviť jedno z nich vedľa takého istého a porovnaj napr. zvuk...pri a krátko po štarte napr. Existujú aj extrémy kedy prišla pani na prvú výmenu oleja po viac ako 100 Tkm...a čuduj sa svete motor stále bežal len sa sťažovala že už to nejak neťahá :mrgreen:
Motor toho znesie naozaj veľa.... chudák...
Vieš ono je to podľa mňa o Tom k čomu má človek vzťah. Ak niekto robí 30 Tkm interval teraz nejdem rozdeľovať či jazdí krátke trasy alebo len dlhé trasy...ide o to že človek o Tom asi veľa nevie...auto mu jazdí a viac ho netrápi. Nemá k tomu vzťah pretože je povedzme pekár či cukrár alebo pracuje niekde za počítačom a rieši a zaujíma sa o niečo úplne iné...pre mnohých ľudí je auto len vec a áno ono to je len vec. Lenže sú aj ľudia ako napr. ja ktorú sú tak trošku z oboru a neznesú určité veci pretože nie sú tak ako majú byť...ak niekto povie že má len jemný povlak a vôbec mu to nevadí tak mne by to vadilo...nie preto že to zásadne niečomu škodí ale preto že to tak nemá byť. Nie nadarmo sa výrobcovia olejov snažia o To aby boli motory pri používaní ich olejov čo najčistejšie pretože len čistý motor môže pracovať na 100 % správne a efektívne. Niektorí to majú aj ako slogan na obaloch či v popise...(mobil 1 či Shell)
Ak sa ti niekto smeje alebo utrúsi nejakú poznámku keď ideš olej meniť po 10tkm ber to s nadhľadom a vedomím že ten či onen jedinec nemá vzťah k autu nič viac...a pritom to môže byť slušný a dobrý človek...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
dany01
Příspěvky: 359
Registrován: pon čer 26, 2017 14:05

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od dany01 »

Jeden identický motor , s rovnakým nájazdom ako ja pôjdem skúsiť, je to jeho brat- PD BJB
Drzia sa palubaku 30 tis. alebo 2 roky ,sú to km s prískokom aj sem tam dlhšou jazdou. Áno sú to ľudia čo auto berú ako vec - pokiaľ funguje jazdia , keď sa pokazi dajú mechanikovi. Škoda že mechanik ich v tom podporuje...., Výrobca co povie je sväté :roll: on je z autorizaku.....
10 tis.km si už zvykol :D , keď som na novom aute menil po 4 tis. km , :D to bolo komentov....
Môj pohľad je , že olej je to najmenej a najlacnejšie ( mením si sám) čím môžem motoru uľaviť.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od jerome »

dany01 píše:Môj pohľad je , že olej je to najmenej a najlacnejšie ( mením si sám) čím môžem motoru uľaviť.
A pritom je olej veľmi dôležitá súčasť motora,ale málokto si to aj uvedomuje :idea:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Pitris »

Já se vrátím k meritu vlákna "Jaký olej do Toyoty".... Úplně klidně a dobře :wink:
https://www.autodily-pema.cz/motorovy-o ... 5w-40-5l-1
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět