Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Ferdinand
Příspěvky: 82
Registrován: ned bře 14, 2021 17:32

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od Ferdinand »

To mám - orig měděné, ale je nepoddajné. Ten hliník by mohl být lepší.

Zajímavostí je, že stejný šroub se na Felicii podle DP utahoval na 65Nm a na Fabii 30Nm :D
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od rousini »

30 Nm jsou 3kg na 10cm rameni. Na přiměřeném klíči necelá 2 kila. V tom by mohl být problém...
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9850
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od Colommbo »

Taky si myslím, že těsněním jako takovým to není, notabéne Elring je osvědčená značka. Měděné, ať už ploché či dutinkové, se má právě vyžíhat, aby materiál změkl/zkřehl a dotažením se správně vytvaroval, jinak je tvrdý a může špatně splnit účel. Shodou okolností u vložky filtru Mann, kterou kupuju pro svůj motor, je krom velkého gumového O kroužku pod víko schránky filtru vždy součástí balení i nové měděné těsnění pod výpustný šroub. Jak už jsem však zmínil, nechávám stále původní a s únikem problém nemám. A ještě jedna věc - vytékání oleje už při pouhém povolení šroubu mi přijde hodně divné, mně olej zrazu vyletí až po jeho úplném vytočení.
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od pepoh »

^^^ tak to ma byt
jarson1 píše:Mne pri povolovaní zacne olej tiect až pri posledných otáčkach.


asi by som skusil povoleny srob hybat do strany.
olej nema jak tiect cez metricky zavit. po dotiahnuti bez sance.
Obrázek
Naposledy upravil(a) pepoh dne pát črc 30, 2021 11:59, celkem upraveno 1 x.
Ferdinand
Příspěvky: 82
Registrován: ned bře 14, 2021 17:32

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od Ferdinand »

Těch 30Nm je v DP. Nechtěl jsem to urvat, tak jsem se podíval. To těsnění je jen z jedné strany strojově zabroušené - tou stranou ho dávám k vaně v domnění, že je dokonale rovné.

Já jsem ho vyžíhal. Nad plynovým kahanem do ruda a pak jsem ho hned dal do téměř zmrzlé vody.

Olej při povolení začne kapat, pak při povolování trochu teče no a pak se samo vyalí zbytek po odebrání šroubu.

Hoši, ale vy asi nemáte MPI, ne? Vypadá to úplně stejně jako na Felicii, ta vana. Jenom šroub je nižší a je na imbus 8mm a ne klasický vnější šestihran.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9850
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od Colommbo »

To asi nemáme, ale furt je to olejová vana, v ní díra se závitem a šroub s podložkou, no ni...? :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Ferdinand
Příspěvky: 82
Registrován: ned bře 14, 2021 17:32

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od Ferdinand »

Pepoh, proč by tam pak bylo ale těsnění, když by to tesnilo samo o sobě?

Třeba v převodovce je snad kvůli tomuhle kónický závit. Tam vím, že jsem žádné těsnění nedával aa stejně to drží.

Colommbo, to je asi stejné, no :D Ale materiály budou jinačí. Já mám plechovou vanu, šroub je asi železný nebo nevím.
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od jarson1 »

ten menší moment može suvisiet s tou "tenkou" plechovou vanou. Zase - nevidel som tvoju vanu a neviem ako je to tam urobene, ale - tieto tenke plechove mavaju ten vnutorný zavit niekedy riešený tak trochu nestastne a to tak , že je jednoducho zvnutra vane do otvoru privarená matka. Sroub potom vlastne ide do nej. A je otázka ako dobre je to privarené... stretol som aj pekné, krásne dokola bez šance to poškodit ( to by sa skôr zdeformoval ten plech okolo) ale aj také dva krát ledabolo "bodnuté".
Ked mas napriklad hlinikovu čo je oproti tomuto relatívne o dosť hrubšia vaňa, v ktorej je zavit vyrezaný , alebo dokonca to ma zavitovu vložku ( aj take som stretol, neviem co to bolo, nieco staré ale urcite) tak si možes dovolit väčší moment. V prípade plechu a pribodovanej matky , by si ju dost dobre mohol odtrhnut, alebo aspon mierne zdeformovat to miesto kde je privarená k vani...proste nie je to take silne . Si myslím teda. Možem sa mýliť pravdaže.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od Mirec 29 »

Konicky,metrický,colový, trapezový a ja neviem ešte aký pokiaľ nie je poškodený alebo zle vyrobený ( malý/veľký priemer závitu) olej by počas povoľovania vytekať nemal. Možno by pomohlo nejaké foto...alebo keby sme to videli naživo hneď by sme vedeli odkiaľ vietor fúka :D takto je to len tipovanie...
Tesnenie tam určite patrí... akékoľvek...a čo sa týka medenej podložky je jedno akou stranou ju dáš hlavne aby bola mekučká...ona sa už prispôsobí.
Ak ti kape už pri povoľovaní tipujem že nie je ok závit...bude ti "vaklať" ak ho povitiahneš asi do polovice.
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
PHiLiPZ
Příspěvky: 148
Registrován: čtv úno 04, 2016 12:14
Bydliště: PK, SVK

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od PHiLiPZ »

rousini píše:30 Nm jsou 3kg na 10cm rameni. Na přiměřeném klíči necelá 2 kila. V tom by mohl být problém...
30 Nm by malo byt 30 N (3 kg) na 1 meter
ako si prisiel na 10cm?
Suzuki Ignis 2005 1.3L benzin - na zaciatku 2017 dosiahol Ignac 333 tisic km najazd a stale jazdi
Mazda6 Skyactiv 2016 2.5L benzin + MO CFS 5w-40 NT+ + MO Petrol Power ECOMAX
https://www.spritmonitor.de/en/detail/769867.html
Ferdinand
Příspěvky: 82
Registrován: ned bře 14, 2021 17:32

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od Ferdinand »

Jojo, vaklá. Ale na obou autech. Koukal jsem na YT, jak někdo vyměňuje na MPI nebo Felicii 1.3 MPI a vždy vaklá a každému trochu teče :-(

Vzal jsem v Mototechně ještě hliníkové a jsou tvrdší, než vyžíhaná měď. Není problém v dotažení? Jako čekal bych, že 30 Nm bude stačit, ale na Feldě se má utáhnout na 65. No nechci to urvat.

P.S. jako takhle, když bych to měl zacuknout naa těch 65Nm, tak to 100% bude těsnit, ale proč to je jinak u Fabči a u Feldy, to nevím. Třeba je závit nějak "hůře" udělaný. Byť ta vana vypadá fakt stejně jako u Feldy.
Aa u Fakoře je v knížce psáno, že vypouštěcí šroub dotaáhnouti se 40-60 Nm. Myslím, že to víc dorvu a bude to fungovat :D
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od rousini »

PHiLiPZ píše:
rousini píše:30 Nm jsou 3kg na 10cm rameni. Na přiměřeném klíči necelá 2 kila. V tom by mohl být problém...
30 Nm by malo byt 30 N (3 kg) na 1 meter
ako si prisiel na 10cm?
Máš pravdu, asi to bude věkem... :oops:
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Ferdinand
Příspěvky: 82
Registrován: ned bře 14, 2021 17:32

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od Ferdinand »

Tak jo. Měď a dorvat? Nebo hliník a dotáhnout jemně?

Chápu dobře, že když měděný kroužek jednou dotáhnu, tak pak už to dotahovat nepůjde, protože měď zase vytvrdne, kdežto hliník můžu třeba za týden ještě dotáhnout?
Ferdinand
Příspěvky: 82
Registrován: ned bře 14, 2021 17:32

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od Ferdinand »

Jarson, tu vanu jsem zevnitř neviděl, respektive ne tu svoji, aale je to tam nějak přivařené, ten závit. Takže asi ta matka. Jenomže Fabia 1.4 MPI je jako Felicia 1.3 MPI, anebo Favorit 781.136. Prostě ta vana vypadá stejně, tak bych čekal, že když psali u Favorita a Felicie utahovací moment 65 Nm, tak proč by to neplatilo i u Fabie. Tech 30 Nm to těsnění absolutně vůbec nezmáčkne.
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Vymena oleje Skoda Fabia 1.4

Příspěvek od Mirec 29 »

Tak mi to tak vychádza že sa jedná o konštrukčný paskvil...v tomto prípade by som sa snažil utesniť závit(vaklá a to je zle) a nie dosadaciu plochu... pretože cez závit máš únik čo by teda nemal byť...treba to už podchytiť tam a podložka bude len poistka...osobne by som skúsil teflonovú pásku na závit a niečo mäkké ako podložku niečo ako "papierové" tesnenie prípadne nejaké gumené... šlo by aj lepidlo na skrutky ale také čo uschne aj na čiastočne mastnom povrchu...v práci také bežne používam...lepidlo uschne a skrutku čiastočne zaistí proti povoleniu a zároveň utesní závit...skrutka sa dá používať opakovane.
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Odpovědět